دو برابر شدن جمعیت زیرخط فقر طی سه سال اخیر

به گزارش شیوا مارکت، رئیس موسسه مطالعات دین و اقتصاد با اشاره به نتایج بعضی مطالعات صورت گرفته در زمینه فقر که از سوی موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی صورت گرفته گفت: کشور در 10 زمینه آسیب پذیر شده که یکی از آنها، حاشیه نشینی است؛ در حال حاضر اندازه جمعیت حاشیه نشین از 25 درصد کل جمعیت کشور در حال عبور است.

دو برابر شدن جمعیت زیرخط فقر طی سه سال اخیر

به گزارش ایسنا، فرشاد مومنی رئیس موسسه مطالعات دین و اقتصاد با مدیران و بعضی از پژوهشگران موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی ملاقات و تبادل نظر کرد که بخشی از سخنانش در ادامه می آید.

وی با اشاره به نتایج بدست آمده از گزارش فقر در موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی در خصوص شرایط نامطلوب فقر در روستا ها و توجه به این نکته که جمعیت زیر خط فقر در روستا ها بیش از جمعیت زیر خط فقر شهری است گفت: گفته می گردد هر سیاست فقرزایی که در دستور کار قرار می گیرد با اینکه ممکن است ابتدا به ساکن و در ظاهر بر جامعه روستایی بی تاثیر باشد، اما نتایج آن نشان می دهد که آسیب پذیری جامعه روستایی از این سیاست ها بیشتر است.

وی گفت: در 50 سال اخیر یک مطالعه نداریم که غیر از این را گفته باشد در سال 1383 بانک جهانی در خصوص شوک قیمت بنزین مطالعه ای را انجام داد و کتابی با عنوان اقتصاد ایران از نگاه بانک جهانی نیز منتشر نموده در این کتاب، آن ها اظهار شگفتی می نمایند چرا که تصور اولیه شان این بوده که تورم زایی قیمت بنزین بر روی خانوار های روستایی کمترین تاثیر را می تواند داشته باشد، اما پس از انجام محاسبات به این نتیجه رسیده اند که زیان رفاهی خانوار های روستایی از این بابت دو برابر خانواده های شهری است. البته این مسئله جدیدی نیست و تمام مطالعات قبلی هم بر این موضوع تاکید دارند، اما موضوعات تکان دهنده در حال رخ دادن است که نظام پایش ما دچار فلج مغزی شده و شاید بدیهی ترین چیز ها را نمی بیند.

مومنی ادامه داد: در 10 سال گذشته بیش از 5 بار شاهد سبقت شاخص cpi روستایی نسبت به شهری بوده ایم که در هر کجای جهان این مسئله اگر رخ می داد آن ها دچار نگرانی می شدند چراکه این شاخص بر پنج مورد دلالت دارد که اساس امنیت ملی را متزلزل می نماید و توسعه را ناممکن می سازد.

وی با بیان اینکه باب اندیشه ورزی مسئله محور و با کیفیت تا حد زیادی مسدود شده، اظهار کرد: کشور در 10 زمینه آسیب پذیر شده که یکی از آنها، حاشیه نشینی است؛ در حال حاضر مقدار جمعیت حاشیه نشین از 25 درصد کل جمعیت کشور در حال عبور است، این مساله، نشان دهنده آن است که در آن دوره، به اعتبار اینکه بر روی ارتقای بنیه فراوری فناورانه در بخش کشاورزی کار بایسته ای انجام نشده بود و بخش اصلی اهتمام به خدمات عمرانی و زیرساختی فیزیکی اختصاص یافت، زمانی که اولین شوک به وسیله سیاستگذاری های غلط وارد شد، به هیچ وجه آن خدمات در آن ابعاد بزرگی که ارائه شده بود، نگهدارنده جمعیت روستایی نبود و اکنون تعداد روستا های خالی از سکنه ابعاد نگران نماینده ای پیدا نموده است.

وی اظهار کرد: در موج اصلاحات ارضی می بینیم که فقط جمعیت نیروی فعال مهاجرت می نموده و پیوند و همدلی آن ها با روستا از بین نمی رفته، اما اکنون با پدیده تخلیه روستا ها به طور کامل روبرو هستیم و به نظر می رسد بهتر است در سال تدوین برنامه هفتم توسعه اهتمام ویژه در بحث حمایت اجتماعی به ویژه در منطقه ها روستایی داشته باشیم و به این نکات کلیدی توجه کنیم.

مومنی گفت: نتایج پژوهش ها بویژه مطالعه موسسه عالی پژوهش نشان می دهد که در دوره سه ساله 96 تا 99، جمعیت زیر خط فقر بیش از دو برابر شده و این نیازمند تبادل نظر های جدی است و باید آنالیز گردد که چه عواملی موجبات ایجاد این شوک را فراهم نموده است؟!.

این استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه اکنون نیازمند تبادل نظر های ملی هستیم، ادامه داد: متاسفانه در بعضی سطوح حتی نگاه به مسائل اجتماعی و مالی نگاهی امنیتی پیدا نموده و این موجب می گردد واکنش ها خاموش بمانند و زمانی که اوضاع شنماینده شد دیگر آن زمان، اعتراضات و واکنش ها قابل پیش بینی و قابل جمع کردن نخواهد بود.

وی اظهار کرد: این نحوه جهش جمعیت به زیر خط فقر در تاریخ بیش از صدساله کشور بی سابقه بوده و این امر نیازمند آن است که از ده ها زاویه به آن نگاه گردد، سطح آگاهی عمومی و نظام آموزشی و تربیتی کشور باید به موضوعاتِ کم اهمیت، پشت کند و در مقابل به مسائل مبتلابه و حیاتی در جامعه بنگرد.

مومنی با اشاره به نزدیک شدن به فصل بودجه نویسی در کشور گفت: رفاه را نمی توان مستقل از تحولات فناورانه دید چراکه جزء حیاتی ترین مسائل این است که اثار بنیه فراوری ملی در مسائل سطح کلان دیده گردد در حالی که اکنون به کلی نادیده گرفته می گردد از طرفی فهم نظری از مسائل بسیار مشخص نماینده است و در هدف گذاری برنامه های توسعه باید به آن توجه کرد.

رئیس موسسه مطالعات دین و اقتصاد گفت: تمام اهداف توسعه از سال 1327 تا برنامه ششم توسعه و اکنون در برنامه هفتم توسعه نیز تکرار می گردد و این به معنی آن است که به فهم نظری دیررسیده ایم و حتی یکی از اهداف کلیدی برنامه توسعه تا به امروز محقق نشده است.

وی ضمن تقدیر از کوشش های صورت گرفته در موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی گفت: امیدوارم همه ما در شرایط کنونی و حساس کشور، نگاهی غیرسیاست زده و ملی به مسائل داشته باشیم.

منبع: فرارو
انتشار: 10 آذر 1400 بروزرسانی: 10 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 29696

به "دو برابر شدن جمعیت زیرخط فقر طی سه سال اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو برابر شدن جمعیت زیرخط فقر طی سه سال اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید