راندمان نیروگاه برق ری به 60 درصد افزایش می یابد ، نیروگاه ری 15 سال بیش از حد استاندارد تولید کرده است

به گزارش شیوا مارکت، مدیرعامل نیروگاه برق ری با اشاره به اینکه روزانه 2.5 ساعت از مصرف برق تهران توسط این نیروگاه تامین می شود، گفت: بر اساس برنامه طرح توسعه این نیروگاه قرار است ظرفیت تولید این نیروگاه به 1450 مگاوات برسد.

راندمان نیروگاه برق ری به 60 درصد افزایش می یابد ، نیروگاه ری 15 سال بیش از حد استاندارد تولید کرده است

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، حمید بادرستانی امروز در جریان بازدید خبرنگاران از نیروگاه برق ری با اشاره به اینکه سوخت مصرفی این نیروگاه گاز و گازوئیل است، گفت: گاز این نیروگاه از طریق خط لوله گاز سراسری شرکت گاز و از طریق ایستگاه شماره یک، دو و سه نصب شده در محوطه نیروگاه که ظرفیت هر یک 110 هزار مترمکعب در ساعت است تامین می شود.

وی با بیان اینکه گازوئیل از طریق لوله ارتباطی با پالایشگاه تهران در 7 مخزن ذخیره می شود، گفت: 3 مخزن هر یک با ظرفیت 8 میلیون لیتر و 3 مخزن با ظرفیت هر یک 15 میلیون لیتر و یک مخزن با ظرفیت 35 میلیون لیتر واحد های آسک، هیتاچی، فیات و میتسوبیشی را تغذیه می کنند و تمام واحد ها قابلیت تولید برق با هر دو نوع سوخت را دارا هستند.

بادرستانی افزود: زمانی که نیروگاه برق ری احداث می شد، در سال 55 ظرفیت نصب شده برق در ایران به 5000 مگاوات می رسید که این نیروگاه در همان سال ها 1200 مگاوات ظرفیت نصب شده داشت که می توانست 25 درصد برق کشور را تامین کند. پس این نیروگاه در نوع خود بزرگترین نیروگاه کشور محسوب می شود.

مدیرعامل نیروگاه برق ری با بیان اینکه در همان سال های نخست که ظرفیت نیروگاه 1200 مگاوات بود، این نیروگاه 43 واحد گازی داشت و 8 سال بعد از شروع کار با صلاحدید مسئولان برق 20 واحد از 43 واحد به شهر های مختلف کشور منتقل شد، افزود: این واحد های نیروگاهی به شهر هایی مثل زاهدان، شیروان و نوشهر منتقل شد؛ از 43 واحد این نیروگاه در حال حاضر 23 واحد در مدار قرار گرفته است.

* تنوع تکنولوژی نیروگاهی در ری

وی افزود: تابستان امسال این 23 واحد به طور کامل در مدار قرار داشت، اما موضوعی که باید به آن اذعان کرد این است که از این نیروگاه ها به عنوان دانشگاه های این نیروگاه گازی از آن یاد می شود؛ چراکه تنوع تکنولوژی و تعداد واحد ها به گونه ای است که از 5 نوع صنعت نیروگاهی معروف و مشهور مثل میتسوبیشی، هیتاچی، فیات و جنرال الکتریک در آن به کار رفته است.

بادرستانی گفت: در حال حاضر این نیروگاه با ظرفیت 810 مگاوات قدرت نصب شده در حال تولید برق است، بنابراین در تابستان گذشته این واحد ها با ظرفیت حداکثری در خدمت شبکه برق بود؛ یعنی روزانه به طور متوسط 500 مگاوات برق تولید کرده است.

مدیرعامل نیروگاه برق ری با بیان اینکه این نیروگاه مصرف روزانه برق 2.5 ساعت تهران را تامین می کند، گفت: این نیروگاه علی رغم این که قدمت بسیار بالایی دارد، می تواند مصرف برق 2.5 ساعت شهر تهران را تامین کند، پس این نیروگاه در وضعیت پدافندی بسیار حائز اهمیت است.

به گفته وی مصرف برق تهران حدود 5000 مگاوات است که تامین 500 مگاوات آن توسط نیروگاه برق ری نشان می دهد که این نیروگاه از چه جایگاه ویژه ای برخوردار است.

بادرستانی با اشاره به این که در بازدید کارشناسان آسک بلژیک از نیروگاه وضعیت نیروگاه آن ها را متعجب کرده بود، گفت: کارشناسان آسک بلژیک در زمانی که از نیروگاه بازدید می کردند تعجب می کردند واحد هایی که 40 سال پیش تحویل ایران داده شده بود، هنوز به تولید برق مشغول هستند. پس این اقدام نشان از مهارت بالای تکنسین های ایرانی دارد.

* نیروگاه ری 15 سال بیش از حد استاندارد عمر کرده است

مدیرعامل نیروگاه برق ری با بیان اینکه به هر حال اگر نیروگاه ری وجود نداشت این 2.5 ساعت برق مصرفی تهران باید از جای دیگری تامین می شد، گفت: استاندارد طبیعی نیروگاه ها 30 سال است، اما می بینیم این نیروگاه در حال حاضر بیش از توان خود اقدام به تولید برق می کند، هزینه نگهداری و بهره برداری آن بسیار سخت است، اما با توجه به سیاست های کلان صلاح دیده شده است که نیروگاه برق ری همچنان در مدار باشد و می بینیم در تابستان امسال چه نقش معین کننده ای در تامین برق داشته است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس که پرسید آیا این نیروگاه با توجه به اینکه 15 سال بیش از حالت استاندارد خود اقدام به تولید برق می کند، مسائل زیست محیطی برای منطقه نداشته است، گفت: به هر حال هیچ نیروگاهی نمی توان گفت که مسائل زیست محیطی در زمان تولید برق ندارد، اما با قاطعیت می توانیم بگوییم که با مدیریت و نظارت محیط زیست این موضوع کنترل شده است؛ چراکه سوخت نیروگاه 99.9 درصد از گاز است.

بادرستانی با بیان اینکه مصرف گازوئیل نیز به عنوان سوخت دوم برای نیروگاه ری پیش بینی شده است، گفت: ظرفیت مخزن سوخت گازوئیل این نیروگاه 100 میلیون لیتر است، اما بسیار کم و نادر از این سوخت استفاده شده است و در حد صفر بوده است.

* راندمان نیروگاه ری به 60 درصد می رسد

مدیرعامل نیروگاه برق ری با بیان اینکه میزان تولید برق نیروگاه برق ری نسبت به مرداد ماه سال 97، 9 درصد افزایش داشت، گفت: راندمان این نیروگاه قدیمی زیر 25 درصد است، اما به هر حال با توجه به قدمت نیروگاه و ظرفیتی که برای تامین برق شهروندان وجود دارد، قطعا تامین برق شهر تهران اولویت است.

وی با تاکید بر اینکه طرح توسعه نیروگاه برق ری جدی است و بررسی های خوبی بر روی آن شده است، گفت: قرار است طبق توافقاتی که شده است ظرفیت نصب شده نیروگاه به 1068 مگاوات با اضافه شدن یک بلوک سیکل ترکیبی در محل نیروگاه برق ری، راندمان نیروگاه به بیش از 60 درصد برسد.

بادرستانی با اشاره به اینکه اگرچه قرار است در طرح توسعه نیروگاهی ظرفیت نیروگاه به 1450 مگاوات برسد، اما 9 واحد از واحد های قدیمی بنا به دلایلی باید در مدار باقی بماند و اجازه برچیده شدن آن داده نشده است، گفت: نیروگاه برق ری در بازار برق فعال است و تولید برق خود را به صورت شبانه روزی از طریق بازار برق به فروش می رساند.

به گفته مدیرعامل نیروگاه برق ری یک واسطه بین نیروگاه برق ری و بازار برق وجود دارد.

* جلوگیری از خاموشی از راندمان پایین مهم تر است

وی شرح داد: از آنجایی که بحث طرح توسعه نیروگاه برق ری جدی و نهایی شده است، اولویت نیروگاه برق ری عدم خاموشی است. اینکه راندمان نیروگاه پایین است پس نباید برق تولید کنیم، در اولویت های بعدی قرار می گیرد؛ چراکه عدم خاموشی از اولویت های وزارت نیرو و شرکت برق حرارتی است.

بادرستانی با بیان اینکه برای بالا بردن راندمان نیروگاه و نصب واحد ها و بلوک سیکل ترکیبی 500 میلیون یورو هزینه در پی خواهد داشت، گفت: یکی از اقدامات خوبی که برای این نیروگاه اجرا شده است، همکاری با شرکت های دانش بنیان در تابستان امسال بود که باعث شد برای اولین بار در سطح واحد های گازی در کشور با کمک شرکت های دانش بنیان داخلی خروج های اضطراری واحد ها کمتر شود.

به گفته وی نیروگاه برق ری 52.5 هکتار مساحت دارد که 21.5 هکتار آن فضای سبز است که 4 برابر استاندارد های تعریف شده به فضای سبز اضافه شده است.

مدیرعامل نیروگاه برق ری ادامه داد: اتلاف گاز در نیروگاه برق ری صفر است.

وی در خصوص راندمان نیروگاه که گفته شد زیر 25 درصد است، گفت: نمی توان برای بالا بردن راندمان نیروگاه فعلا کاری کرد، چون تکنولوژی آن قدیمی است و به ازای هر یک کیلووات ساعت برق تولیدی 44 صدم مترمکعب گاز مصرف می شود، پس قطعا با اجرای طرح توسعه این نیروگاه راندمان آن به بیش از 60 درصد افزایش خواهد یافت.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 11193

به "راندمان نیروگاه برق ری به 60 درصد افزایش می یابد ، نیروگاه ری 15 سال بیش از حد استاندارد تولید کرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راندمان نیروگاه برق ری به 60 درصد افزایش می یابد ، نیروگاه ری 15 سال بیش از حد استاندارد تولید کرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید