راه برای همکاری ایران و بلژیک در نوسازی صنایع و تولید انرژی تجدیدپذیر باز است

به گزارش شیوا مارکت، رئیس اتاق ایران در نشستی با سفیر بلژیک در تهران ضمن اشاره به ظرفیت های قابل توجه این کشور در حوزه حمل ونقل و استفاده از فناوری های نو، همکاری بین ایران و بلژیک در بخش تولید انرژی های تنوپذیر، فناوری های نو آبیاری کشاورزی و نوسازی صنایع را پیشنهاد داد.

راه برای همکاری ایران و بلژیک در نوسازی صنایع و تولید انرژی تجدیدپذیر باز است

غلامحسین شافعی با بیان اینکه بلژیک از نظر سیستم حمل ونقل به عنوان یکی از کشورهای پرآوازه در دنیا شناخته می شود، گفت: این کشور از نظر ظرفیت های بندری نیز جزو بهترین ها در بین کشورهای اروپایی است.

بر اساس اظهارات او ظرفیت های این کشور در حوزه فناوری های نو و پیشرفته بودن حقوق مالکیت در آن سرمایه گذاری در این کشور را بسیار مجذوب کننده کرده است. هرچند متاسفانه در این سال ها به دلیل محدودیت های تحریمی و همه گیری کرونا، سطح روابط دو کشور کاهش یافته و به 350 میلیون دلار رسیده است.

رئیس اتاق ایران با اشاره به موافت نامه های خوبی که در گذشته بین دو کشور امضا شده به یکی از توافق ها درباره جلوگیری از دریافت مالیات مضاعف اشاره کرد و خواستار فراهم شدن زیرساخت های اجرای آن شد.

شافعی جایگاه بلژیک در بخش صنعت را ویژه توصیف و با توجه به اینکه صنایع ایران نیازمند نوسازی و بهسازی هستند، همکاری در این حوزه را زمینه مناسبی بیان نمود. از طرفی چون این کشور روی فناوری های آبیاری نو بسیار کار کرده و تجربه بالایی دارد، می توانیم در این بخش نیز با یکیدگر همکاری کنیم.

به اعتقاد او سرمایه گذاری مشترک روی تولید انرژی های تنوپذیر در ایران نیز قابل برنامه ریزی هست.

رئیس اتاق ایران ارتباط بین بندرعباس و بندر آنتورپ بلژیک که هر دو از موقعیت ویژه ای برخوردارند را پیشنهاد داد و در ادامه با تاکید بر لزوم ارتباط مستمر و موثر بین اتاق ایران و سفارت بلژیک ابراز امیدواری کرد که اتاق های مشترک دو کشور بتوانند در چارچوبی منسجم و برنامه ریزی شده با یکدیگر همکاری کنند.

او درباره اعزام و پذیرش هیات تجاری بین دو کشور نیز اعلام آمادگی کرد.

علاقه مندی شرکت های بلژیکی برای همکاری با شرکت های ایرانی

جیان مارکو ریتزو، سفیر بلژیک در تهران نیز با ابراز خرسندی از حضور در اتاق ایران به عنوان مجموعه ای که در اقتصاد ایران جایگاه محوری دارد، استفاده از ظرفیت های موجود را بسیار مهم دانست و تاکید کرد: بلژیک هسته ارتباطی بسیار مهمی در اروپاست و در این بین تعامل و ارتباط با شرکای تجاری خود را بسیار ارزشمند می داند.

او با بیان این مطلب که بلژیک دهمین صادرکننده بزرگ دنیاست و منابع خوبی در اختیار دارد، گفت: سعی داریم با همکاری شرکای تجاری خود از این منابع بهترین استفاده را ببریم. در این راستا امیدواریم روابط دو کشور مانند گذشته توسعه پیدا کند و به همین دلیل دفاتر وابسته های تجاری خود را علی رغم وجود تحریم، فعال نگه داشتیم.

سفیر بلژیک در تهران اشاره ای به ساختارهای نهادی این کشور داشت و اضافه نمود: بلژیک از سه بخش تشکیل می شود که همکاری های نزدیکی بین آنها وجود دارد و در هر برنامه ای کنندگان آنها با هم اعزام شده و کار را پیش می برند.

در ایران راستا صحبا فرهی، کننده بخش فرانسه زبان و نوشین رهگذر، کننده منطقه هلندی زبان بلژیک و اتاق لوگزامبورگ، سفیر بلژیک را در این نشست همراهی می کردند. بر اساس اظهارات فرهی، منطقه فرانسه زبان این کشور در هوافضا، داروسازی و کشاورزی بسیار معروفیت دارد و خوشبختانه چندین شرکت از این منطقه در حال فعالیت در ایران هستند که بیشتر در حوزه داروسازی فعالند.

او علاقه مندی شرکت های بلژیکی برای افزایش سطح مناسبات خود با شرکای ایرانی را مورد تاکید قرار داد و اضافه نمود: به دلیل همین علاقه کنندگی هایی که در ایران داشتیم همچنان با وجود تحریم ها به کار خود در ایران ادامه دادند و امیدواریم در آینده بتوانیم سطح همکاری ها را توسعه دهیم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 15 بهمن 1400 بروزرسانی: 15 بهمن 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 29769

به "راه برای همکاری ایران و بلژیک در نوسازی صنایع و تولید انرژی تجدیدپذیر باز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه برای همکاری ایران و بلژیک در نوسازی صنایع و تولید انرژی تجدیدپذیر باز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید