رایزنی ها برای استقرار نیروهای تحت امر سیا در افغانستان

به گزارش شیوا مارکت، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی نوشت مشاوران ارشد کاخ سفید به شکلی محرمانه توصیه کرده اند در صورت خروج نیروهای خارجی از افغانستان حضور عوامل سازمان سیا در این کشور گسترش یابد اما مقام های ارتش و خود سازمان سیا هنوز این پیشنهاد را نپذیرفته اند و این وضعیت باعث بوجود آمدن بحثی در دولت شده که ممکن است در مذاکرات با طالبان مشکلاتی را ایجاد کند.

رایزنی ها برای استقرار نیروهای تحت امر سیا در افغانستان

روزنامه نیویورک تایمز در گزارش خود نوشت: دولت دونالد ترامپ و مقام های نظامی و اطلاعاتی آمریکا ظاهرا در خصوص مسئله حفظ حضور عوامل اطلاعاتی سیا در افغانستان پس از خروج نظامیان آمریکایی و خارجی از این کشور اختلاف پیدا کرده اند.

در گزارش این روزنامه آمریکایی تصریح شده برخی مشاوران کاخ سفید به شکل محرمانه پیشنهاد کرده اند که حضور عوامل سیا در افغانستان گسترش پیدا کند اما برخی از مقام های سابق و فعلی در برابر این پیشنهاد مقاومت کرده اند.

این روزنامه نوشت که این گزارش را بر مبنای گفت وگو با شش تن از مقام های سابق یا فعلی آگاه به بحث ها نوشته است.

چند تن از مقام ها به این روزنامه گفتند خواستار آن هستند که نیروهای مورد حمایت سازمان سیا در افغانستان به عنوان بخشی از یک نیروی مبارزه با تروریسم حفظ شوند. آن ها ادعا می کنند این برنامه می تواند نگرانی ها در خصوص از بین رفتن قابلیت های آمریکا در خصوص جلوگیری از استفاده گروه های تروریستی از خاک افغانستان به عنوان پایگاه فعالیتی در دوره بعد از خارج شدن نظامیان آمریکایی از افغانستان را برطرف کند.

با این حال افرادی نظیر ست جی.جونز یک کارشناس مرکز مطالعات بین المللی و راهبردی و یک مشاور سابق ژنرال فرمانده نیروهای عملیات ویژه آمریکا در افغانستان به نیویورک تایمز گفتند که نسبت به مناسب بودن این طرح شک و تردید دارند و از نظر آن ها می تواند در نهایت غیرموثر و غیرعملی تمام شود.

تعدادی از مقام های سابق و فعلی به نیویورک تایمز گفتند برای آنکه این نیروها و شبه نظامیان مورد حمایت سازمان سیا در افغانستان عملکرد موثری داشته باشند باید برخی از تیم های نظامی آمریکا همچنان در این کشور باقی بمانند.

این گزارش در حالی منتشر شد که چند روز پیش دونالد ترامپ گفت قصد دارد تعداد نظامیان آمریکایی در افغانستان را به 8600 تن برساند اما بعد از توافق با طالبان سطحی از حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان را حفظ خواهد کرد.

روز دوشنبه یک فرستاده آمریکا گفت که این توافق در روز یکشنبه به اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان ارائه شده است. ترامپ تاکنون درباره ترجیح خودش نسبت به افزایش نقش سازمان سیا در افغانستان مبهم صحبت کرده است و به نوشته روزنامه نیویورک تایمز جینا هاسپل، مدیر سازمان سیا نیز طی نشست ها با مقامات نظر قطعی خود را نیز مطرح نکرده است. یک چنین شبه نظامیان مورد حمایت سازمان سیا از دوره پس از حملات 11 پستامبر 2001 در افغانستان حضور داشتند اما همان طور که روزنامه نیویورک تایمز نوشته اندازه و ماهیت دقیق نیروهای مورد حمایت سازمان سیا در افغانستان در جنگ 18 ساله در این کشور یک راز محفوظ باقی مانده است. تعدادی از مقام های سابق و فعلی به این روزنامه گفتند که دست کم 20 تن از اعضای این سازمان اطلاعاتی در جریان جنگ افغانستان در این کشور کشته شده اند.

به نوشته نیویورک تایمز هر چند که تعدادی از مقام های دولت آمریکا خواستار مستقر بودن قوای شبه نظامی مورد حمایت سیا در افغانستان به منظور خدمت به عنوان یک نیروی ضد تروریستی و جلوگیری از احیای داعش یا القاعده در این کشور بعد از خروج نظامیان آمریکایی هستند اما گروه دیگر از مقام ها نگران هستند که این شبه نظامیان در سایه و پنهانی که بسیاری از آن ها با اتهام بی رحمی و جنایت روبرو شده اند نتوانند بدون حمایت ارتش آمریکا یک سد مقاوم در برابر تروریست ها باشند.

مدیر سازمان سیا از بابت این طرح نگرانی های لجستیکی را نزد دیگر مقام های دولت مطرح و تأکید کرده که عوامل این آژانس اتکای زیادی به ارتش برای پشتیبانی هایی با حملات هوایی و همین طور پشتیبانی های تجسسی و پزشکی و فنی دارند. در عین حال مخالفان این طرح می گویند آژانس های اطلاعاتی آمریکا معتقد نیستند که حضور داعش در افغانستان توجیهی برای افزایش چشمگیر منابع با توجه به محدودیت های بودجه ای باشد.

به گفته مقام های اطلاعاتی شاخص داعش در افغانستان یک تهدید فوری علیه غرب با وجود همه حملاتی که در افغانستان صورت داده و با وجود درگیری اش با طالبان، محسوب نمی شود.

این اختلاف نظر درباره آینده حضور سازمان سیا در افغانستان باعث شکاف بیشتر بین حامیان خروج نهایی آمریکا از افغانستان و کسانی شده که نگران تشدید دوباره تهدیدهای تروریستی علیه آمریکا در صورت چنین خروجی هستند.

این مسئله همچنین می تواند در روند مذاکرات آمریکا و طالبان مانع ایجاد کند. طالبان صراحتا گفته از نظر این گروه بین حضور ارتش آمریکا با عوامل سازمان سیا در افغانستان فرقی وجود ندارد و در مذاکرات اجرا شده در قطر تأکید کرده سازمان سیا هم باید همراه با نظامیان آمریکایی و بین المللی خاک افغانستان را در ماه ها و یا سال های آینده ترک کند.

حامیان این طرح معتقدند گسترش حمایت سازمان سیا از شبه نظامیان مورد حمایت اش در افغانستان جدی ترین نگرانی منتقدان و مخالفان مذاکرات صلح با طالبان را برطرف خواهد کرد؛ نگرانی در خصوص از بین رفتن قابلیت آمریکا برای جلوگیری از فعالیت گروه های تروریستی در افغانستان بعد از خروج نظامیان آمریکایی از این کشور.

ست جی. جونز گفت: نیروهایی نظیر این قوای مورد حمایت سازمان سیا قرار نیست در یک جنگ پیروز شوند بلکه صرفا می توانند قابلیت های گروه های تروریستی را تضعیف کنند.

موضوع افزایش نقش سازمان سیا در افغانستان ایده جدیدی نیست. در سال 2014 نیز دولت باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا به دنبال خارج کردن همه نظامیان آمریکایی از افغانستان تا سال 2016 بود و همزمان با بررسی هایی که در این زمینه انجام می داد یکسری از مقام های سیاست گذار نیز در آن موقع ایده استفاده از شبه نظامیان تحت حمایت سازمان سیا به عنوان یک نیروی ضد تروریستی جایگزین در افغانستان را بررسی می کردند.

تعدادی از شاهدان در افغانستان این شبه نظامیان را متهم به دست زدن به حملاتی با تلفات غیرنظامی قابل توجه و همچنین دست زدن به تاکتیک های بی رحمانه و جنایت کارانه کرده اند که موجب شده بسیاری از افغان ها از این نیروها منزجر باشند. ، ایسنا

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10120

به "رایزنی ها برای استقرار نیروهای تحت امر سیا در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی ها برای استقرار نیروهای تحت امر سیا در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید