رشد 28 هزار و 414 واحد شاخص بورس تهران

به گزارش شیوا مارکت، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در انتها معاملات امروز چهارشنبه با افزایش 28 هزار و 414 واحد روبه رو شد.

رشد 28 هزار و 414 واحد شاخص بورس تهران

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در خاتمه معاملات امروز چهارشنبه آخرین روز کاری هفته با افزایش 28 هزار و 414 واحد به رقم یک میلیون و 419 هزار و 439 واحد رسید.

شاخص کل با معیار هموزن امروز 1565 واحد به رقم 432 هزار و 10 واحد رسید. امروز معامله گران بورس بیش از 6.2 میلیارد ورق سهام حق تقدم و سایر اوراق اقتصادی در قالب یک میلیون و 170 هزار فقره معامله و به ارزش 11 هزار و 675 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات امروز فرابورس که 6 هزار و 685 میلیارد تومان بود را در نظر بگیریم، امروز فعالان بازار بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران بیش از 18 هزار و 360 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز عرضه اولیه 15 درصد سهام سرمایه گذاری پویا وابسته به شرکت سرمایه گذاری تدبیر از زیرمجموعه های ستاد اجرایی فرمان امام با سرمایه 400 میلیارد تومانی برای اولین بار در بورس عرضه شد و همچنین قرار بود نماد صندوق واسطه گری دارایی یکم نیز از امروز قابل معامله گردد که تا این لحظه این کار انجام نشده است.

این روزها بورس اوراق بهادار تهران اصطلاحاً روی بورس قرار گرفته و در کانون توجه خانوارهای ایرانی قرار گرفته است و کارشناسان می گویند، اقبال عامه مردم به بورس نکته مثبتی است که پول های سرگردان جامعه به سمت بازار شفاف بورس حرکت کند و امید می رود که این پول ها در فراوری کشور به کار گرفته گردد، اما در عین حال هشدار می دهند تازه واردان به بورس باید دقت نمایند که بازار سرمایه بازار همیشه سودآور نیست و شاخص بازار همیشه افزایشی بلکه حضور در بازار سرمایه الزاماً همراه با ریسک و سود و زیان است.

بنابر این تازه واردان ابتدا از خرید سهام ارز اولیه همچنین صندوق های بورسی دولت و نیز شرکت های سرمایه گذاری و صندوق های سرمایه گذاری و یا صندوق های با درآمد ثابت استفاده نمایند تا دچار زیان نشوند.

همچنین کارشناسان توصیه می نمایند مردم از فروش دارایی های قابل استفاده خود مانند خانه، آپارتمان، ماشین و یا فرش و طلا برای سرمایه گذاری در بورس جداً خودداری نمایند و از پول های کناری و پول های اضافه خود برای سرمایه گذاری در بورس استفاده نمایند که اگر احیاناً دچار زیان شدند زندگی آنها مختل نگردد.

امروز شاخص های پتروشیمی خلیج فارس، ملی مس، شستا، پالایش نفت اصفهان، ایران خودرو، پتروشیمی پارس و گل گهر همگی در تقویت شاخص کل بورس مؤثر بودند.

امروز همچنین شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام 2.4 درصد رشد کردند اما شاخص کل با معیار هموزن فقط 0.36 درصد رشد کرد شاخص قیمت با معیار هموزن 0.36 درصد رشد کرد.

شاخص آزاد شناور از رشد 1.6 درصد برخوردار شد. شاخص بازار اول بورس 2 درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس 2.1 درصد افزایش یافت.

امروز نماندهای پربیننده مربوط به بانک ملت، پالایش نفت اصفهان ، پالایش نفت بندرعباس، ملی مس، گلوکوزان، سرمایه گذاری خوارزمی و سرمایه گذاری غدیر بوده اند.

امروز همچنین در خاتمه معاملات فرابورس ایران شاخص کل فرابورس 101 واحد رشد نموده و به رقم 15 هزار و 200 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران امروز به بیش از 995 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در فرابورس ایران بیش از 3.8 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 664 هزار نوبت معامله و به ارزش 6686 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای میدکو، پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان، ذوب آهن، پتروشیمی تندگویان و پالایش نفت لاوان همی در تقویت شاخص فرابورس مؤثر بودند و نماد شرکت توسعه مولد نیروگاه جهرم بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته است.

نمادهای پربیننده امروز شامل ذوب آهن اصفهان، فراوری نیروی برق دماوند، بانک دی، مادیران ، سیمان لار سبزوار و کشت و صنعت شهداب ناب خراسان و صنایع کاغذ پارس و سمگا بوده اند.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 21095

به "رشد 28 هزار و 414 واحد شاخص بورس تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 28 هزار و 414 واحد شاخص بورس تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید