رقابت این 4 نفر برای ریاست مجلس یازدهم ، یک معمم پس از 16 سال دوباره رئیس مجلس می شود؟

به گزارش شیوا مارکت، مصطفی میرسلیم 72ساله می رود که نایب رئیس سنی مجلس یازدهم شود. او یک سال از رضا تقوی، دیگر عضو راه یافته به مجلس، کوچک تر است؛ برای همین سیدرضا تقوی رئیس سنی و میرسلیم نایب رئیس سنی مجلس یازدهم می شوند تا بعد از انتخابات هیئت رئیسه، رئیس و نوابش مشخص شوند.

رقابت این 4 نفر برای ریاست مجلس یازدهم ، یک معمم پس از 16 سال دوباره رئیس مجلس می شود؟

به گزارش خبرنگاران، شرق نوشت: میرسلیم قطعا برای ریاست اصلی هم وارد رقابت خواهد شد چراکه خودش را شایسته تر از دیگران می داند. او در انتخابات ریاست جمهوری 96 هم شرکت کرد و حاضر به تبعیت از تصمیم حزبش و کناررفتن به نفع ابراهیم رئیسی نشد گرچه کمتر از یک درصد آرا را از آنِ خود کرد اما احتمالا پیش خودش تصور خواهد کرد ریاست مجلس بیش و پیش از همه حق اوست که هم سنش از دیگران بالاتر و هم از السابقون انقلاب است.

اما چالش اصلی برای میرسلیم تازه آغاز می شود چراکه جایگاه علی لاریجانی در مجلس آینده رقبایی جدی دارد. یکی محمدباقر قالیباف است که سه دوره تجربه انتخابات ریاست جمهوری را در کارنامه خود دارد و احتمالا برای 1400 هم برنامه ریزی کرده اما قطعا می خواهد از جایگاه ریاست مجلس به جایگاه پاستور بپرد پس ریاست مجلس برای او بسیار مهم و حیاتی است.

قالیباف محتمل ترین گزینه ریاست مجلس آینده با بیشترین شانس است؛ شناخته شده ترین چهره از میان نامزدهای راه یافته به مجلس یازدهم که بارها بحث سرلیستی اش در کارزار انتخابات هم مطرح بود. سرلیست شدن در تهران در غیاب چهره های سرشناس از شهرهای دیگر خود به خود یعنی سرلیست کل مجلس و رئیس آن. برای همین افرادی مانند میرسلیم مقابل سرلیستی قالیباف مقاومت داشتند و به آن روی خوش نشان نمی دادند. او قبل از انتخابات در گفت وگویی تأکید کرده: در فهرست ما شخصیت هایی وجود دارد مثل آقای تقوی که به اعتبار آنها ممکن است مردم به لیست رأی بدهند یا خیلی ها آقای قالیباف را می شناسند و به اعتبار ایشان بخواهند رأی بدهند، اما کسی به عنوان سرفهرست مشخص نشده است که معرفی شود. کسانی که علاقه مند به آقای قالیباف بوده اند، لیست را به این شکل منتشر کرده اند، اما شورای ائتلاف سرلیست ندارد.

چهره هایی مانند آقاتهرانی و کل جریان جبهه پایداری به کل مخالف حضور قالیباف در فهرست مشترک بودند چراکه جدای از اختلافات ریشه ای با جریان قالیباف، حضور او را مانعی جدی برای خود می دانند.

با این حال، ریاست قالیباف بر مجلس شکننده هم هست. باید دید ترکیب نهایی مجلس چقدر از جریان جبهه پایداری است یا به آن نزدیک است و چقدر هوادار قالیباف. قطعا هردو اینها از هم اکنون لابی خود را برای یارگیری از میان نامزدها به ویژه نمایندگان طیف به ظاهر مستقل و شهرهای کوچک و به ویژه نماینده اولی های آغاز خواهند کرد. سنبه هر کدام و توان اقناعی یا وعده و وعید هر کدام قوی تر باشد، ریاست سهم اوست.

تقریبا نزدیک به 16 سال است که مجلس رئیس معمم به خود ندیده است. اگر آقاتهرانی بتواند در این کارزار قالیباف و دیگران را شکست دهد، بعد از 16 سال نخستین رئیس معمم مجلس می شود. چهار سال حدادعادل و 12 سال علی لاریجانی ریاست مجلس را بر عهده داشتند. احتمالا آقاتهرانی در تلاش برای رسیدن به ریاست مجلس است تا هم سنت رئیس معمم را به مجلس بازگرداند و هم جایگاه خود و جریان زیرمجموعه یعنی جبهه پایداری را یک پله بالا بکشد و در ساختار سیاسی تثبیت کند.

اما آقاتهرانی یک رقیب درون جناحی هم دارد. گزینه دیگر علیرضا زاکانی است. زاکانی هم به جریان جبهه پایداری نزدیک تر است و از مخالفان سرسخت علی لاریجانی در مجلس نهم بود. برای اینکه به خودش ثابت کند لیاقت نشستن بر جایگاه لاریجانی را دارد، حتما وارد رقابت ولابی برای تسخیر جایگاه ریاست خواهد شد.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 16313

به "رقابت این 4 نفر برای ریاست مجلس یازدهم ، یک معمم پس از 16 سال دوباره رئیس مجلس می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رقابت این 4 نفر برای ریاست مجلس یازدهم ، یک معمم پس از 16 سال دوباره رئیس مجلس می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید