روانشناس آمریکایی خواهان معاینه عصبی ترامپ شد

به گزارش شیوا مارکت، تهران - خبرنگاران - جان گارتنر روانشناس و استاد پیشین دانشگاه جانز هاپکینز در نوشتاری با اشاره به بدتر شدن وضع نقص شناختی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و احتمال ابتلای وی به زوال عقل، خواهان معاینه وی از لحاظ بیماری های عصبی، شده است.

روانشناس آمریکایی خواهان معاینه عصبی ترامپ شد

به گزارش عصر چهارشنبه خبرنگاران؛ جاناتان وانکین در تارنمای اینکوزیتر به نقل از گارتنر نوشته است: رشته اشتباهات گفتاری و خطاهای لفظی اخیر ترامپ مانند تاکید نادرست بر مکان تولد پدرش در آلمان به جای شهر نیویورک که شبکه سی ان ان نقل نموده، منجر به طرح پرسش های تازه درباره رئیس جمهوری آمریکا و توانایی عقلانی اش برای اجرای موثر وظایف اداری شده است.

گارتنر در یاداشتی در روزنامه یو اس ای تودی، با طرح احتمال رنج بردن ترامپ از مسائل و دشواری های شناختی ناشی از زوال عقل، اضافه نموده است: به نظر می رسد نقص شناختی ترامپ نسبت به یک سال پیش بدتر شده است.

بر اساس اسناد مایو کلینیک؛ هر چند زوال عقل بیماری مشخصی به شمار نمی رود، اما بیشتر نشانه آغاز بیماری آلزایمر است. زوال عقل به مجموعه ای از عوارض گفته می گردد که نشانگر کاهش و نقص توانایی های شناختی مانند از دست دادن حافظه، دشواری در برقراری ارتباط یا یافتن واژگان، دشواری در برنامه ریزی و سازماندهی و عوارض مشابه است.

گارتنر اضافه نمود که اگر دونالد ترامپ پدر شما بود، در معاینه هر چه سریع تر وی توسط متخصص مغز و اعصاب برای آنالیز سلامت شناختی اش، تردید و تامل نمی کردید. زیرا حتما لازم نیست پزشک باشید تا بفهمید که مسئله ای وجود دارد.

به نوشته شبکه سی ان بی سی؛ ترامپ افزون بر اشتباه لفظی درباره مکان ولادت پدرش، به تازگی لغزش های کلامی دیگری نیز مرتکب شده، مثلا در ملاقات عمومی ماه مارس با تیم کوک مدیرعامل شرکت رایانه ای اپل، وی را تیم اپل نامید و بعدا با خودداری از پذیرش این اشتباه، تاکید نمود که عمدا و برای صرفه جویی در زمان و کلمات، نام کوک را با نام شرکت اپل ترکیب نموده است.

گارتنر در گفت و گو با تارنمای هافینگتون پست، اضافه نمود: این واقعا گونه ای لغزش شناختی بود که ترامپ کوشش کرد آن را بپوشاند.

بر اساس گزارش شبکه خبری ان بی سی؛ ترامپ در حادثه مشابهی در سال گذشته (2018) در هنگام دیدار از شهرک پارادایس در پی وقوع آتش سوزی گسترده ای در ایالت کالیفرنیا، 2 بار نام این شهرک را پلژر نامید و حتی یک بار گفت چه نام جالبی است.

براساس بخشی از گزارش تارنمای هالیوود ریپورتر، اما از همه این حوادث می توان به عنوان اشتباه، صرف نظر کرد، به استثنای اینکه مایکل وولف در کتاب آتش و خشم کاخ سفید در باره ترامپ، وی را ناتوان از شناختن شماری از دوستان قدیمی اش توصیف و معرفی نموده است.

گارتنر به نقل از تارنمای درمان بین المللی زوال عقل اضافه نموده است که شخص در مرحله دوم این بیماری، ممکن است آغاز به قاطی کردن روابط و نسل ها کند.

به نوشته گارتنر، نشانه دیگر زوال عقل، دشواری های گفتاری و معنایی یا گزینش نادرست واژگان است که شاید ترامپ نشانه هایی از این عارضه را هنگامی بروز داده باشد که چند بار کوشش کرد منشا تحقیقات در باره همکاری ستاد انتخاباتی اش با روسیه را توسط رابرت مولر مورد پرسش قرار دهند، اما نتوانست کلمه اوریجین (منشاء) را درست تلفظ کند و به جای آن از کلمه اورنجز (به معنی پرتقال ها) استفاده کرد.

گارتنر در انتها چنین نتیجه گرفته است که مردم آمریکا از حق و در واقع احتیاج مبرم و ضروری برای دانستن پاسخ این پرسش برخوردار هستند که آیا رئیس جمهوری کشورشان از زوال عقل رنج می برد. هر چند شاهد نشانه های آشکاری برای اثبات این موضوع هستیم، اما تنها راه اطمینان یافتن، معاینه کامل عصب شناختی ترامپ و قراردادن نتایج آن در اختیار مردم این کشور است.

شبد**اروپام**1486**

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: ایرنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 4825

به "روانشناس آمریکایی خواهان معاینه عصبی ترامپ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روانشناس آمریکایی خواهان معاینه عصبی ترامپ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید