نگاهی بر زندگی چند بانوی اول جنجالی

به گزارش شیوا مارکت، هفته نامه چلچراغ - نسیم بنایی: از آمریکا تا اروپا، آن ها به واسطه همسران شان وارد دنیای سیاست می شوند، حتی اگر خودشان این را نخواهند. همسر رئیس جمهور یا آن طور که می گویند بانوی اول، نزدیک ترین افراد به قدرت در یک کشور است و می تواند در جامعه نقش مهمی را ایفا کند.

نگاهی بر زندگی چند بانوی اول جنجالی

حضور زنان در کنار مردانی که ریاست جمهوری یک کشور را برعهده دارند، خواسته یا ناخواسته آن ها را به قدرت می رساند یا دست کم آن ها را به قدرت نزدیک می کند.

برخی از آن ها فقط جنجال به پا می کنند، ولی برخی دیگر ردپای مثبت از خود به جای می گذارند. عده ای به دنبال امور خیریه هستند و عده ای همیشه به دنبال سیاست بوده اند و حتی بعداً تلاش کرده اند خودشان هم یک سیاستمدار باشند. یکی مثل میشل اوباما تلاش می کند فعال اجتماعی باشد و یکی مثل بریژیت مکرون فقط به دنبال یک زندگی ساده و بدون حاشیه است. مروری بر پر سروصداترین بانو های اول در کشور های بزرگ جهان خالی از لطف نیست.

میشل اوباما

سال 2012 اولین کتابش را در آمریکا روانه بازار کرد و در سال 2018 کتابی را منتشر کرد به اسم شدن؛ کتابی که به فارسی هم ترجمه شده. میشل اوباما یکی از معروف ترین بانو های اول در کاخ سفید است که فعالیت های مثبت بسکمک داشته. همسر باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا در فاصله سال های 2009 تا 2017 به عنوان بانوی اول در کاخ سفید زندگی می کرد. او در روز های نخست به دیدار افراد بی سرپناه می رفت و تلاش می کرد به وضعیت آن ها رسیدگی کند.

یکی از فعالیت های او در زمینه تغذیه مناسب و سالم بود. پیش از او هم هیلاری کلینتون که زمانی بانوی اول کاخ سفید بود، تلاش می کرد سروشکلی تازه به آشپزخانه کاخ سفید بدهد، اما میشل اوباما توانست نوعی باغچه برای تغذیه سالم طراحی کند. او حتی کندوی عسل هم در این باغچه قرار داد.

جنبش های او در زمینه سلامت به همین جا ختم نشد. او در سال 2010 برنامه ای را راه اندازی کرد که چاقی بچه ها را هدف قرار داده بود و تلاش می کرد با به حرکت درآوردن این بچه ها مانع چاقی آن ها شود. او با سفر های داخلی اش تلاش داشت این برنامه را به صورت جدی اجرایی کند. البته او سفر های خارجی هم داشت، مثلاً در سال 2011 به کشور های آفریقایی رفت و کمک هایی هم به این کشور ها داشت. جالب است که محبوبیت او در دوره ای حتی از خود باراک اوباما هم بیشتر بود و این قضیه در زمینه انتخاب مجدد اوباما به عنوان رئیس جمهوری آمریکا بی تأثیر نبود.

البته او پیش از آن هم جزو زنان اثرگذار در آمریکا به شمار می آمد. برای مثال در سال 2006 نام او در فهرست 25 زن الهام بخش در جهان قرار گرفته بود. او حتی در فهرست خوش پوش ترین زنان هم قرار گرفته است. زنان آفریقایی - آمریکایی هم همیشه امید داشتند این زن بتواند نگاه جهان و به ویژه آمریکا را به آفریقایی - آمریکایی ها تغییر بدهد.

یکی از معروف ترین بانو های اول کاخ سفید، ژاکلین کندی بوده که محبوبیت زیادی هم داشته. حالا بسکمک از افراد میشل اوباما را با ژاکلین کندی مقایسه می کنند و معتقدند این دو نفر به هم شباهت دارند. میشل اوباما در بسکمک از مسائل نام خود را در میان اولین ها به ثبت رسانده و بار ها تصویرش روی جلد نشریات و مجلات مهم قرار گرفته است. حالا او در قالب یک نویسنده ظاهر شده و توانسته کتاب شدن خود را تا بیش از 10 میلیون نسخه به فروش برساند. این کتاب در ایران هم جزو کتاب های پرفروش بوده است.

ملانیا ترامپ

بانوی اول آمریکا باید آمریکایی باشد، به ویژه اگر همسرش دشمن سرسخت مهاجران در آمریکا باشد، اما ملانیا ترامپ که اکنون بانوی اول کاخ سفید است، اصالت آمریکایی ندارد. در حالی که ترامپ هر روز سیاست های سختگیرانه تری در برابر مهاجران در پیش می گیرد، همسرش اصالت آمریکایی ندارد. او در حقیقت یک مدل اسلوانیایی - آمریکایی بوده که حالا به واسطه همسرش دونالد ترامپ به عنوان بانوی اول کاخ سفید شناخته می شود.

او حتی در جوانی هم در آمریکا بزرگ نشده و به مرور پیروز شده به عنوان یک مدل به آمریکا مهاجرت کند. جریان مهاجر بودن ملانیا و مقاومت های ترامپ در برابر ملانیا به گونه ای بوده که برخی کمدین ها به شوخی گفته اند ترامپ در حقیقت می خواهد با این ترفند، همسرش را از خاک آمریکا خارج کند.

ملانیا در سال 2005 با ترامپ ازدواج کرده و در سال 2006 پیروز شده نامش را به عنوان شهروند آمریکا به ثبت برساند. بانوی اول کاخ سفید از زمانی که پنج سال داشته، کار کرده و در 16 سالگی به شهرت رسیده است. در 18 سالگی به واسطه شغلش به ایتالیا رفت و بعد به آمریکا مهاجرت کرد.

یکی از جنجال هایی که در رابطه با ملانیا وجود دارد، همین سابقه کاری اش است. او از سال 1998 با دونالد ترامپ آشنا شد و چند سال بعد با او ازدواج کرد. البته زمان آشنایی شان، ترامپ می خواست از همسر دومش هم طلاق بگیرد. آن ها جنجال های خودشان را داشتند تا اینکه دونالد در انتخابات ریاست جمهوری 2016 پیروز شد. ملانیا هم می گفت همسرش را تشویق کرده در این انتخابات شرکت کند، چرا که او می تواند بهترین کار ها را برای آمریکا انجام دهد.

البته ملانیا نقش بسیار کم رنگی در کارزار انتخاباتی ترامپ داشت. در حالی که اکثر زنان در این زمینه دخالت می کنند، او دخالت بسیار کمی در این زمینه داشت. انتها در سال 2016 در گفتگویی با سی ان ان هم اعلام کرد به عنوان بانوی اول، زنان و بچه ها را در آمریکا در اولویت خود قرار خواهد داد. البته او در همان ابتدا مورد نقد رسانه ها قرار گرفت، دلیل آن هم متن سخنرانی اش به عنوان بانوی اول بود که ظاهراً نوعی کپی برداری از متن سخنرانی میشل اوباما در سال 2008 بوده است.

ناگفته نماند که حملات رسانه ها یک سویه نبوده، ملانیا هم در چند مورد به آن ها حمله کرده و حتی مواردی را به دادگاه کشانده و پیروز شده از آن ها جریمه هم بگیرد. حالا او منتظر است انتخابات ریاست جمهوری در سال 2020 برگزار شود.

بریژیت مکرون

این فقط بانوی اول کاخ سفید نیست که جنجال داشته؛ کاخ الیزه هم این روز ها بانوی اولی دارد که حاشیه هایی را ایجاد کرده است. بریژیت مکرون همسر 65 ساله امانوئل مکرون است. معلمی فرانسوی که از سال 2007 با امانوئل مکرون ازدواج کرده است. او در سرتاسر عمرش فقط یک بار و در سال 1989 برای ورود به عرصه سیاست اقدام کرده، اما پیروز نشده بود.

او در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نقش مهمی را در انتخابات ایفا کرد و به همسرش کمک کرد در این انتخابات پیروز شود. او پیش تر در سال 1974 با مرد دیگری ازدواج کرده و صاحب سه فرزند شده بود، اما در سال 2006 از او جدا شده و یک سال بعد با امانوئل مکرون ازدواج کرد. حالا این زن به یکی از چهره های مهم در فرانسه تبدیل شده و از او به عنوان الگوی زنان فرانسه یاد می کنند. تصویر او روی جلد مجلات و نشریات قرار گرفته و او را به یک بانوی اول خاص تبدیل کرده است.

میشل بولسونارو

حالا که نام همسر مکرون به میان آمده، بد نیست نگاهی بیندازیم به چهره ای که در کنار او جنجال درست کرده؛ میشل بولسونارو. او همسر بولسونارو، رئیس جمهوری جدید برزیل است که سن زیادی هم ندارد. این روز ها اختلافات زیادی میان مکرون و بولسونارو پیش آمده، به ویژه بر سر آتش سوزی جنگل های آمازون. بولسونارو در زمینه مهار آتش در جنگل های آمازون که به آن ها ریه های زمین می گویند، اقدام قابل توجهی نکرد. مکرون که توجه زیادی به مسائل زیست محیطی دارد، با رئیس جمهوری برزیل وارد چالش شد و گفت این خانه ماست که می سوزد.

چند وقت پیش یکی از هواداران بولسونارو تصویر همسر این دو رئیس جمهوری را در کنار هم قرار داده بود و به نوعی از همسر بولسونارو تعریف کرده بود، در حالی که همسر مکرون را زیر سؤال برده بود. بولسونارو هم این جریان را تأیید کرده بود. مکرون هم اعلام کرد این اقدام نوعی توهین و بی احترامی بوده.

اما بانوی اول برزیل که جوانی و زیبایی اش این اندازه در مقابل همسر مکرون جنجال به پا کرده، کیست؟ او مدت ها منشی بولسونارو بوده و بعداً با او ازدواج کرده است. حالا این دعوا ها و ماجرا ها بر سر بانوی اول در حالی در جریان است که ریه زمین در آتش سوخته و ویران شده است.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: برترین ها
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10717

به "نگاهی بر زندگی چند بانوی اول جنجالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی بر زندگی چند بانوی اول جنجالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید