روستایی که کوچه هایش به نام کتب مشاهیر دنیا است ، از منطق الطیر تا شازده کوچولو ، کاروانسرای تاریخی روستا هم متفاوت ترین است

به گزارش شیوا مارکت، روستایی در استان همدان که دارای کاروانسرای مدور تاریخی است کوچه هایش را به نام مشاهیر و کتاب هایشان مزین نموده اند.

روستایی که کوچه هایش به نام کتب مشاهیر دنیا است ، از منطق الطیر تا شازده کوچولو ، کاروانسرای تاریخی روستا هم متفاوت ترین است

خبرنگاران: روستای تاج آباد پایین (تاج آباد سفلی) در غرب استان همدان و شهرستان بهار و در شرق گردنه اسدآباد و در نزدیکی جاده همدان به کرمانشاه قرار گرفته است. زبان مردم روستا کردی است و از جاذبه های دیدنی آن کاروانسرای شاه عباسی تاج آباد است.

کاروانسرای تاج آباد از کمیاب ترین کاروانسراهای مدور ایران در این روستا واقع شده است. این کاروانسرا در سال 1376 با شماره 1872 ثبت ملی شده است.

کاروانسرای تاج آباد یکی از کاروانسراهای زیبای بعد از اسلام است که در عصر صفوی در روستای تاج آباد همدان ساخته شده است.

کاروانسرای تاج آباد بر خلاف اکثر کاروانسراهای ایران که پلانی مستطیل شکل دارند، دارای پلان مدور است، پلان مدور در میان کاروانسراهای ایران بسیار کمیاب است و همین تفاوت این کاروانسرا در منطقه غرب کشور را متمایز می نماید.

درب ورودی بنا از شرق دارای دو طاق نما تزئینی و نمایی مدرن است که دو لنگه درب چوبی روی آن واقع شده است. این قسمت محل ورود به اصطبل ها و حجره های پایین است. در جلوی کاروانسرا 26 حجره وجود دارد، کف حیاط کاروانسرا سنگ فرش است و 2 چاه آب داخل بنا واقع شده است.. مصالح اصلی که در ساخت کاروانسرای تاج آباد از آن استفاده شده، آجر قرمز و ساروج است.

یکی دیگر از ویژگی های متمایز این روستای استان همدان نامگذاری کوچه های آن است. کوچه های این روستا به نام مشاهیر یا کتاب های مشاهیر دنیا است و با تابلویی آبی رنگ به دو زبان انگلیسی و کردی بر سردر کوچه ها نصب شده است.

در حال حاضر نام 30 کوچه و خیابان این روستا مزین به نام مشاهیر یا کتاب هایشان است. از آنجایی که برای نصب تابلوهای این کوچه ها و خیابان ها در این روستا هیچ حمایت اقتصادی صورت نگرفت حامد صنایعی آرام علاقه مند به کتابخوانی با کمترین هزینه اقدام به ساخت و نصب تابلوها کرد. نام گذاری معابر بر اساس محیط روستا و با نظرسنجی و رای مردم خود روستا انتخاب شده است.

وجود کتابخانه ای با 6000 جلد کتاب و علاقه شدید مردم به کتابخوانی ویژگی قابل توجه این روستای استان همدان است.

عکس ها: عکاس داود قهردار - ایرنا

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: چمدان
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9931

به "روستایی که کوچه هایش به نام کتب مشاهیر دنیا است ، از منطق الطیر تا شازده کوچولو ، کاروانسرای تاریخی روستا هم متفاوت ترین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستایی که کوچه هایش به نام کتب مشاهیر دنیا است ، از منطق الطیر تا شازده کوچولو ، کاروانسرای تاریخی روستا هم متفاوت ترین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید