روسیه پمپ بنزین فضایی می سازد

به گزارش شیوا مارکت، کارشناسان فضایی روسیه در حال کار بر روی طراحی و ساخت یک پمپ بنزین فضایی هستند. در این طرح قرار است یک شبکه تامین کننده انرژی برای شارژ ماهواره ها در مدار بوجود آید.

روسیه پمپ بنزین فضایی می سازد

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، یکی از کارشناسان آموزشگاه فضایی نظامی الکساندر مژایسکی گفت: آنها همچنین قادر خواهند بود به وسیله کانال های رادیویی از زمین با برق تغذیه شوند.

بنا به گفته این کارشناس، چنین سامانه ای باعث افزایش عمر 1.5 برابری ماهواره های مختلف در مدار خواهد شد و به این ترتیب برای هر وسیله تا 3 میلیارد روبل صرفه جویی کرد. چنین سامانه هایی هنوز توسط هیچ کشوری در دنیا ایجاد نشده اما این فناوری همزمان توسط ناسا و شرکت ایلان ماسک در حال فراوری است.

در روسیه پروژه پمپ بنزین فضایی توسط جمعی از دانشمندان آموزشگاه فضایی نظامی مژایسکی بزرگترین دانشگاه فنی وزارت دفاع تهیه شده و از جمله مهمترین اهداف آن بنا به ادعای مسئولان طرح، اطمینان از تداوم فعالیت ماهواره های کوچک کاسپاس سارست(Cospas-Sarsat)، یک سامانه جستجو و نجات بین المللی و همچنین ماهواره های مخابراتی اینترنتی، تلویزیونی و ارتباطات رادیویی است. طبق برنامه و در چارچوب این طرح، قرار است تعدادی پمپ بنزین فضایی در مدار مستقر شوند.

طراحی اولیه چنین محصولی شبیه یک بشقاب پرنده کلاسیک است که در نیمکره های فوقانی و تحتانی آن سکوهای باتری خورشیدی و سامانه های فتوولتائیک وجود دارد.

بخش ابزار شامل یک سامانه راهنمایی، چند باتری و یک شارژر مبتنی بر یک ابررسانا - ابزاری که می تواند بلافاصله شارژ الکتریسیته را جمع نموده و آن را با همان سرعت به مصرف کننده برساند- است. در نمونه دیگر، این شارژر فقط وظیفه دریافت و انتقال پرتو لیزر را بر عهده دارند.

اطلاعات و طرح این وسیله برای آنالیز، به اداره مرکزی تحقیقات علمی و فناوری های پیشرفته وزارت دفاع روسیه تحویل شده است. سرهنگ دیمیتری کارگو رئیس دفتر تجهیزات برقی و دستگاه های فراوری انرژی آموزشگاه مژایسکی در مصاحبه ای با روزنامه ایزوستیا گفت این ایده به ما امکان می دهد تا منبع تغذیه ماهواره های مستقر در قسمت سایه ای مدار، جایی که هیچ نور خورشید وجود ندارد را تامین کنیم. همچنین در مواقعی که میزان برق برای انجام کارهای مورد نظر کافی نیست را افزایش دهیم و جلوی از بین رفتن ماهواره را بگیریم.

منبع:ایسنا

quiz1.ir: مجله آزمون اول: مجله خبری تحلیل صنایع آموزشی و کارگاهی

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 8903

به "روسیه پمپ بنزین فضایی می سازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه پمپ بنزین فضایی می سازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید