رونمایی از الواح هخامنشی در قزوین با حضور استاندار و نمایندگان مجلس

به گزارش شیوا مارکت، استاندار قزوین در آیین رونمایی از الواح هخامنشی و گور عصر آهن سگزآباد گفت: تاریخ باشکوه و تمدن کهن ایران زمین سراسر افتخار و در جهان مثال زدنی است و این گذشته پرافتخار باید به مظهری برای افزایش وحدت و انسجام برای اعتلای این سرزمین تبدیل گردد.

رونمایی از الواح هخامنشی در قزوین با حضور استاندار و نمایندگان مجلس

بهگزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین، راهنمایی الله جاقتصادی پور در مراسم رونمایی از چهل قطعه لوح هخامنشی بازگشتی از مؤسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو و گور عصر آهن سه هزارساله سگزآباد که عصر روز پنجشنبه پنجم تیرماه 1399 برگزار گردید، با اشاره به تاریخ پرافتخار ایران اضافه کرد: تاریخ و گذشته ایران سراسر افتخار و مایه مباهات است، زمانی که اروپاییان در جهل مطلق بودند ما در اوج تمدن بوده ایم و دنیا در برابر گذشته پرافتخار، تاریخ باشکوه، عظیمان و دانشمندان این سرزمین سر تعظیم فرود می آورد.

او اظهار کرد: ظرفیت های تاریخی، ژئوپلیتیک، کشاورزی و سرمایه های انسانی متخصص می تواند مظهر وحدت و انسجام برای اعتلای این سرزمین باشد.

استاندار قزوین با بیان اینکه دشمن از عظمت، تاریخ، ثروت و قدرت ایران می ترسد، گفت: وجود انسجام و وحدت باعث افتخار، عزت، شکوه عظیمی و قدرت می گردد. اگر انسجام دوران جنگ حفظ می شد بدون شک کشور ما امروز می توانست به عنوان یک قدرت عظیم اقتصادی در کنار قدرت نظامی نقش آفرین باشد.

او یادآور شد: نباید فراموش کنیم که انسجام ملت ما همواره افتخارات عظیمی را برای کشور رقم زده است و باید با تقویت وحدت خود و با الهام از تاریخ و تمدن باشکوه این سرزمین بتوانیم در همه عرصه ها پیشتاز بوده و رویدادهای عظیمی را برای آیندگان رقم بزنیم.

آثار قزوین از ویترین های پربازدید موزه ملی ایران هستند

جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران در این مراسم اظهار کرد: بخشی از آثار قزوین در موزه ملی به نمایش درآمده و آثار کشف شده در محوطه های سگزآباد و قبرستان و آثار خوشنویسی هنرمندان به نامی چون میرعماد قزوینی از ویترین های پربازدید موزه ملی هستند و در نمایشگاه های خارجی نیز آثاری که از این منطقه ارائه می کنیم مورد استقبال قرار می گیرد.

او با ارائه توضیحاتی در مورد الواح هخامنشی گفت: این الواح شامل بیش از 30 هزار قطعه هستند که اسفندماه سال 1311 به خط ایلامی و میخی کشف شدند و سه سال بعد با توافق بین دولت وقت ایران و آمریکا برای انجام امور پژوهشی و مطالعاتی، رمزگشایی و ترجمه متون درج شده در آن ها به طور امانت به موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو داده شد.

نوکنده مطرح کرد: بخشی از این الواح در سال های قبل و بخشی نیز در مهرماه سال جاری پس از گذشت بیش از 80 سال به ایران بازگشت.

او اضافه کرد: این گل نبشته ها متعلق به دوران حکومت داریوش اول است که آرشیو ملی دولت وقت بوده و تمام اسناد اقتصادی و حساب داری و حقوقی مربوط به کارگران تا مقامات ارشد حکومتی و پادشاهان به صورت روزانه در آن ها ثبت شده است.

رئیس موزه ملی ایران گفت: طبق آثار ثبت شده در این گل نبشته ها دو هزار و 500 سال پیش در تخت جمشید بانوان مدیر پروژه بوده و حقوق دریافت می کردند، میزان پرداختی ها برای بانوان باردار بیشتر بود.

او با بیان اینکه الواح هخامنشی در استان، اولین بار در قزوین به نمایش در آمده است، اظهار داشت: ما در موزه ملی ایران این آمادگی را داریم که باقی آثار قزوین را نیز به طور موقت برای نمایش در اختیار این استان قرار دهیم تا شاهد رونق بازدید از موزه ها باشیم.

روح الله عباس پور نماینده مردم بوئین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی گفت: کشور ما دارای یک پیشینه غنی ملی است و بسیاری از افتخارات تاریخی و فرهنگی ما زینت بخش عظیم ترین موزه های دنیا است.

او اضافه کرد: شهرستان های بوئین زهرا و آوج دارای آثار ثبت شده تاریخی متعددی هستند و سرمایه گذاری برای حفاظت و حراست از این آثار از اهمیت بالایی برخوردار است.

عباس پور مطرح کرد: تپه های تاریخی منطقه سگزآباد به دلیل ارزش های تاریخی می تواند به یکی از مقاصد گردشگری برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل گردد.

او اضافه کرد: سگزآباد به معنای مکانی و سرسبز پرآب است و در فرآیند کاوش های پیش و بعد از انقلاب در تپه های تاریخی منطقه آثار ارزشمندی به دست آمده که امیدوارم با احداث سایتموزه بتوانیم آثار کشف شده در این منطقه را به نمایش بگذاریم.

رجب رحانی نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: در این استان یک مثلث تاریخی شامل قزوین، تاکستان و سگزآباد بوئین زهرا وجود دارد که دارای ارزش بالایی به لحاظ باستان شناسی هستند و معرف بخشی از تمدن شکوهمند ایران زمین است.

او اضافه کرد: ایجاد سایتموزه برای تاکستان، سگزآباد و قزوین دارای اهمیت است و باید مورد توجه قرار گیرد.

فاطمه محمدبیگی نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی نیز مطرح کرد: با توجه به آنچه در این الواح تاریخی ثبت شده می توان دریافت ایرانیان در گذشته برای صندلی بانوان اهمیت قائل بوده و ضمن پرداخت نفقه برای فرزندآوری و فرزندپروری، به آنان پاداشی تعلق می گرفت.

او اضافه کرد: در مجلس شورای اسلامی به دنبال تقویت حقوق بانوان جامعه و تقویت صندلی خانواده هستیم، به همین دلیل تأکید داریم که یارانه نوزادان، باید استمرار داشته باشد.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 21207

به "رونمایی از الواح هخامنشی در قزوین با حضور استاندار و نمایندگان مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از الواح هخامنشی در قزوین با حضور استاندار و نمایندگان مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید