رونمایی از چند حقوق نجومی جدید، 230 میلیون دریافتی رئیس سازمان

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران، منوچهر شیبانی اصل در نشست خبری تشریح هشتمین دوره انتخابات نظام مهندسی ساختمان استان ها گفت: ثبت نام انتخابات از 29 خرداد شروع گردیده بود و تا امروز جریان داشت و همزمان با ثبت نام ها، احراز صلاحیت نامزدها نیز در حال اجرا است و در هفته های آتی، اسامی افراد احراز صلاحیت گردیده، اعلام خواهد شد.

رونمایی از چند حقوق نجومی جدید، 230 میلیون دریافتی رئیس سازمان

وی اضافه کرد: در سراسر کشور 484 هزار و 789 نفر عضو سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها در 7 رشته هستند که از این تعداد 234 هزار و 71 نفر یعنی کمتر از نیمی از آنها پروانه اشتغال به کار یا صلاحیت حرفه ای دارند.

مدیرکل توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: تاکنون 1439 نفر در 31 استان برای انتخابات نظام مهندسی ثبت نام نموده اند که از این تعداد تاکنون چند نفر انصراف داده اند ولی در نهایت 375 نفر در سراسر کشور به عنوان عضو اصلی هیئت مدیره سازمان های نظام مهندسی ساختمان ها انتخاب خواهند شد. همچنین هر استان یک هیئت اجرایی و اداره کل راه و شهرسازی آن استان، دستگاه نظارت انتخابات خواهد بود که طی روزهای پنجم تا سیزدهم مهرماه این انتخابات برگزار خواهد شد ولی هر استان موظف است تنها یک روز را به زمان برگزاری انتخابات اختصاص دهد. بیشترین فراوانی زمان انتخاب گردیده دوازدهم مهرماه است که 14 استان انتخابات را در این روز برگزار می نمایند و ششم مهرماه نیز 6 استان انتخابات را همزمان برگزار خواهند کرد. سایر استان ها نیز در این بازه زمانی به برگزاری انتخابات خواهند پرداخت.

به گفته شیبانی اصل، انتخابات نظام مهندسی امسال به صورت نیمه دستی یا تمام مکانیزه خواهد بود که شیوه برگزاری آن به عهده هر استان است. شرایط عضویت در هیئت مدیره نیز در سال 94 تغییر کرد و اعضا باید گواهی پایه یک صلاحیت حرفه ای فعالیت مهندسی داشته باشند.

وی در خصوص آئین نامه کنترل ساختمان گفت: این آئین نامه همچنان در دولت در آنالیز قرار گرفته است و مرحله مطالعه آن با دقت به اتمام رسیده و همه قوانین اصلی کشور در حوزه ساختمان در تدوین این آئین نامه لحاظ گردیده است. همچنین بر اساس این آئین نامه، فعالیت کنترل ساختمان به شهرداری واگذار گردیده چرا که در هیچ یک از قوانین کشور، نظام مهندسی ساختمان به عنوان نهاد کنترل نماینده ساختمان شناخته نگردیده است.

مدیرکل توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره پدیده دو نقشه ای گفت: یک اتفاق تأسف باری که این سال ها در نظام ساخت و ساز شهرها رایج گردیده، استفاده از پدیده دو نقشه ای است، به طوری که یک نقشه مطابق ضوابط شهرسازی تهیه می گردد و پس از اخذ تائیدیه های لازم از سوی دستگاه های ذیربط، سازنده آن را کنار گذاشته و نقشه جدیدی که مطابق تمایلات خودش است و با قوانین شهرسازی مطابقت ندارد، برای ساخت و ساز انتخاب می گردد.

شیبانی اصل در ادامه اظهارات خود به موضوع سوء جریان مالی در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اشاره و توضیح داد: اخیراً 7 میلیارد و 600 میلیون تومان تخلف مالی به وقوع پیوسته در این سازمان توسط دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی کشف شد، به گونه ای که تعدادی از مهندسان به من مراجعه نموده اند و از وقوع چنین تخلفاتی گزارش دادند که بلافاصله پیگیری کردیم و این سوء جریان مالی کشف شد.

به گفته وی، آنهایی که ادعا می نمایند این تخلف در داخل سازمان نظام مهندسی تهران کشف گردیده، خلاف واقع است. اگر وزارت راه و شهرسازی به این موضوع ورود نمی کرد، چه بسا مبلغ آن بیشتر هم می شد. کل مبلغ که به صورت غیرقانونی به حساب دو نفر واریز گردیده بود، به سازمان نظام مهندسی تهران برگشت داده شد. از متخلفان نیز شکایت گردیده و پرونده در مراجع قانونی در حال پیگیری است.

مدیرکل توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: این سوء جریان مالی طی 14 فقره چک در دو روز پرداخت گردیده و از آنجایی که چک ها دو امضائه هستند، یکی از چک ها با یک امضا وصول گردیده بود. همچنین اینکه گفته می گردد تخلف در حد کارکنان بوده و هیئت مدیره، رئیس و خزانه دار سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران از آن اطلاع نداشته اند، قابل قبول نیست.

شیبانی اصل اضافه کرد: ادعای جعل امضا نیز که از سوی رئیس این سازمان مطرح گردیده، باید اثبات گردد؛ حتی اگر اثبات هم گردد، باید این سؤال را مطرح نمود که چرا 14 فقره چک به راحتی جعل امضا می گردد و این مبلغ سنگین از سازمان خارج گردیده است.

وی درباره دریافتی های رئیس و اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران توضیح داد: در پنج ماه اول امسال، خزانه دار این سازمان بیش از 100 میلیون تومان و رئیس سازمان، 70 میلیون تومان دریافتی داشته اند. در سال گذشته خزانه دار 110 و رئیس وقت سازمان 230 میلیون تومان دریافتی داشته اند. اعضای هیئت مدیره نیز هر یک بیش از 100 میلیون تومان دریافتی داشته اند؛ این اعضا در مقابل این مبالغ چه اقداماتی انجام داده اند؟ پرداخت چنین مبالغی در دوره های گذشته هیئت مدیره های نظام مهندسی تهران رایج نبوده است.

مدیرکل توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی در رابطه با مبنای قانونی پرداختی ها گفت: هنوز مبنای قانونی آن معین نیست. بر اساس قانون، حق الزحمه اعضای هیئت مدیره باید توسط مجمع عمومی سازمان نظام مهندسی هر استان به تصویب برسد و این موضوع صراحتاً در دستور جلسه مجمع عمومی به عنوان معین حق الزحمه درج گردد. اما در بسیاری از مواقع در مجامع عمومی نظام مهندسی استان ها این موضوع آنالیز نگردیده و تنها به طور کلی مبلغی را به عنوان حق الزحمه هیئت مدیره به مجمع عمومی اعلام می نماید.

شیبانی اصل با تأکید بر اینکه نظام مهندسی های استان ها، نهادهای غیرانتفاعی هستند و حق فعالیت تجاری و اقتصادی ندارند، بیان داشت: یکی از سازمان های استانی 390 حساب بانکی دارد یا اینکه نظام مهندسی استان تهران بیش از 70 فقره حساب دارد، آیا نهادهای تجاری هم این تعداد حساب دارند؟ درآمد سازمان های نظام مهندسی باید از محل حق عضویت سالانه مهندسان باشد؛ حال آنکه این سازمان ها حق نظارت ساخت و ساز را یکجا از مالک دریافت نموده و آن را در بانک سپرده گذاری می نمایند و به طور تدریجی که بعضاً تا چهار سال به طول می انجامد، حق الزحمه مهندسان را پرداخت می نمایند؛ این در حالی است که در طول این مدت برای مبلغ دریافتی از مالکان، سود سپرده و بعضاً سودِ سودِ سپرده دریافت گردیده است که در مواردی به چند صد میلیارد تومان رسیده است.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 564

به "رونمایی از چند حقوق نجومی جدید، 230 میلیون دریافتی رئیس سازمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از چند حقوق نجومی جدید، 230 میلیون دریافتی رئیس سازمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید