رونمایی از چهره جدید موزه آبادان در نوروز 98

به گزارش شیوا مارکت، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آبادان گفت: با کوشش های وسیع و هماهنگ، در نوروز 1398، چهره جدیدی از موزه آبادان را شاهد خواهیم بود.

رونمایی از چهره جدید موزه آبادان در نوروز 98

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی ادارهکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، جمال عامرینسب آدینه 24 اسفندماه 97 از آمادهسازی موزه تاریخی آبادان برای ایام نوروز اطلاع داد و گفت: این موزه دارای 630 اثر تاریخی از دوره باستان است که بیشتر اکتشافات باستانی و تاریخی شوش و چغازنبیل را شامل میگردد.

او ادامه داد: موزه آبادان با تخصیص 140 میلیون تومان از محل اعتبارات استانی درحال مرمت و آمادهسازی برای ایام نوروز است و بیش از 90درصد از کار نیز به اتمام رسیده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آبادان اضافه نمود: ما در حال ایجاد تغییراتی از قبیل رنگآمیزی دیوار اتاقکها، ترمیم کفپوش حیاط، جدول گذاری اطراف کفپوشها، نورپردازی فضای موزه و بهسازی آبدارخانه موزه هستیم؛ ضمن اینکه فضای سبز این موزه هم درحال ساماندهی شدن است.

وی با تأکید بر اینکه عملیات حاضر، فاز نخست مرمت و ساماندهی موزه آبادان است گفت: در فاز دوم، ارتقا طرح محتوایی و فضاهای درونی موزه و نصب تجهیزات نوین موزهای به منظور معرفی بهتر آبادان و پویایی موزه انجام میگردد.

عامری نسب اضافه نمود: در طرج تهیهشده، فضاهای اداری، نمایشگاهی و معرفی بازتعریف شده اند که در فصل آینده به اجرا در میآیند.

او با بیان اینکه موزه آبادان با یاری و همکاری سازمان منطقه آزاد اروند تجهیز و درحال راهاندازی است اضافه نمود: این موزه از 28 اسفندماه 97 پذبرای هموطنان و مهمانان نوروزی خواهد بود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آیادان یادآور شد: موزه آبادان یکی از موزه های قدیمی ایران است که در سال 1338 با مجموعه آثاری از دوره ما قبل تاریخی، تاریخی و آثاری از دوره های متأخر تا دوره قاجاریه و نیز آثاری از هنرمندان کارگاه های هنرهای سنتی افتتاح شد.

وی اضافه نمود: موزه آبادان در محله بوآرده شمالی در ضلع جنوب غربی دانشکده نفت آبادان و با وسعت تقریبی 1800 مترمربع توسط علی هانیبال و با همکاری شرکت نفت آبادان تأسیس شد و در سال 1340 مورد بهره برداری نهاده شد.

عامرینسب با اشاره به ساختمان موزه که با الهام از معماری سنتی ایران شکل گرفته اضافه نمود: این ساختمان دارای گنبدی به ارتفاع 22/5 متر است که متأثر از گنبد مقبره دانیال نبی شوش است.

او اعلام کرد: با شروع جنگ ایران و عراق تصمیم گرفته شد تا برای نجات آثار موزه، مجموعه آثار، جمع آوری و به جای امن برده گردد. بدین ترتیب این آثار از گزند بمباران ها در امان ماند. بعد از انتها جنگ موزه مدت ها در دست مرمت بود و با انتها کار مرمت، موزه بار دیگر حیات دوباره خود را در سال 1382 شروع کرد.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9385

به "رونمایی از چهره جدید موزه آبادان در نوروز 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از چهره جدید موزه آبادان در نوروز 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید