تقویم کاری موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی در نوروز 98 ابلاغ شد

به گزارش شیوا مارکت، در نامه ای از سوی مدیرکل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تقویم کاری موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحت پوشش این سازمان در نوروز 98 ابلاغ شد.

تقویم کاری موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی در نوروز 98 ابلاغ شد

به گزارش خبرنگاران، در نامه محمد رضا کار گر مدیرکل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خطاب به مدیران کل میراث فرهنگی 31 استان کشور و مدیران مجموعه های فرهنگی تاریخی آمده است:

روز چهارشنبه مورخ 29 اسفند 1397 کلیه موزه ها و اماکن وابسته فعال و روز پنجشنبـه اول فروردین 1398 کلیـه موزه هـا و اماکـن وابستـه از ساعت 9 صبح آماده پذیرایی از بازدید نمایندگان هستند.

ساعت کار موزه ها و اماکن وابسته در ایام نوروز از ساعت 9 صبح لغایت حداقل 19 اعلام می گردد. ولیکن افزایش ساعـت کاری کاخ موزه ها، موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی که تقاضای بازدیـد بیشتری را دارا می باشند براساس صلاحدید مدیران کل محترم استانها، مدیران محترم کاخ موزه های تهران و موزه ملی ایران بلا مانع است.

نـرخ ورودی موزه ها و اماکن فرهنگی- تاریخی تحت پوشش در ایام نوروز تغییر نخواهد داشت. کلیه موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی موظفند نسبت به نصب تابلو نرخ ورودیه در محل مناسب در معرض دید بازدیدنمایندگان اقدام نمایند.

کلیـه موزه ها و اماکن فرهگی ـ تاریخی تحـت پوشش، روز 13 فروردین باز و ضروریسـت مدیران محترم مجموعه های دارای باغ تاریخی و محوطه سبز ترتیبی اتخاذ فرمایند تا از برگزاری مراسم سنتی روز سیزدهم در این محوطه ها جلوگیری به عمل آید.

نسبـت به انجام امور نظافت موزه اعـم از فضاهای نمایشـی، ویترین¬ها، بخش اداری، بخش های خدماتی، سرویس های بهداشتی و برطرف نواقص فنی در تمامی قسمت های موزه (تعویض شیشه های آسیب دیده، بازبینی سیستم های روشنایی و...) اقدام گردد.

در مجموعه های فرهنگی ـ تاریخی که دارای چند موزه با بنای تاریخی هستند، نسبت به نصب تابلو راهنما برای هر بنا اقدام گردد.

کلیه پرسنل و عوامل موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی(راهنمایان، مراقبین، نگهبانان، بلیت فروش ها و ...) موظف به الصاق کارت شناسایی هستند، در صورت امکان ترتیبی اتخاذ گردد که لباس کارکنان موزه متحدالشکل باشد.

زیرنویس و تابلوهای دو زبانه برای معرفی اشیاء و اماکن و بناهای تاریخی ـ فرهنگی نصب گردد.

نسبت به برپایی نمایشگاه های مرتبط با موزه ها و میراث فرهنگی(متناسب با امکانات و آثار موجود در موزه ها) و نیز همایش و سمینارهای مختلف برای معرفی موزه و میراث فرهنگی اقدام گردد.

جشن های نوروزی در محوطه و مکان های مناسب در موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی متناسب با موضوع موزه(مثل چیدن سفره هفت سین، اجرای موسیقی سنتی و…) در صورت امکان برگزار گردد.

راه اندازی باجه های بلیت فروشی در نقاط مختلف شهر های پر بازدیدنماینده به منظور تسهیل و تسریع در تهیه بلیت توسط بازدید نمایندگان در دستور کار قرار گیرد.

مدیران محترم موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی از بکارگیری نیروهای غیر متخصص در امر راهنمایی بازدیدنمایندگان خودداری نمایند.

مدیران محترم موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی و یا جانشینان آنها موظف اند در طول ایام مذکور جوابگوی مخاطبین باشند و در صورت بروز مشکل سریعاً نسبت به برطرف آن اقدام نمایند و تمامی کوشش خود را مبنی بر رضایت مندی مخاطبین به عمل آورند.

برگزاری مسابقات فرهنگی، هنری از جمله مسابقه نقاشی، طراحی، عکاسی و خاطره نویسی در زمینه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در موزه های سطح استان صورت پذیرد.

از توان NGOها و تشکل های مردم نهاد جهت راهنمایی و راهنمایی مسافران و گردشگران برای بازدید از موزه ها یا محوطه ها استفاده گردد.

با توجه به تجربه خوب و مناسب بعضی از موزه ها و مجموعه ها در سالهای گذشته مبنی بر برگزاری شبی با موزه (برنامه ریزی به منظور اجرای برنامه های فرهنگی در هنگام شب) در صورت امکان و داشتن شرایط مناسب، موزه ها می توانند نسبت به برنامه ریزی لازم به منظور اعلام و اختصاص شبی برای این موضوع اقدام نمایند.

از پذیرش هر گونه تقاضای فیلمبرداری و عکسبرداری از موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی، اشیای و آثار تاریخی در ایام مذکور به غیر از گروه های خبری و برنامه های مناسبتی زنده صداو سیما مرتبط با نوروز خودداری شد.

تهیه برنامـه های مناسبتی غیـر مرتبط زنـده در داخل موزه ها و اماکـن فرهنگی ـ تاریخـی ممنوع است.

ضبط برنامه های مناسبتی مرتبط با نوروز با استفاده از نمای بیرونی موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی به عنوان BACKGROUND (بک گراند) بلامانع است.

عکسبرداری و فیلمبرداری مراجعین در قالب گردشگر برای ثبت خاطرات بلا مانع است.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 3655

به "تقویم کاری موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی در نوروز 98 ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقویم کاری موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی در نوروز 98 ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید