زاویه پنهان دستگیری یک متهم به تجاوز

به گزارش شیوا مارکت، در خبر ها آمده بود که روز سه شنبه چهارم شهریور فردی به اتهام تجاوز از سوی پلیس تهران بازداشت شد. بازداشت این فرد در پی راه افتادن یک کارزار ایرانی در شبکه های اجتماعی بود که برای اولین بار از این تجاوز و این متهم و دیگر تجاوز ها و متهمان خبر می داد.

زاویه پنهان دستگیری یک متهم به تجاوز

شرق در ادامه نوشت: همان طور که خود فرمانده نیروی انتظامی تهران اذعان نموده، این بازداشت در پی طرح شکایت های متعدد در فضای مجازی بود، این بازداشت به تأثیر و مطالبه چند روز قبل شبکه های اجتماعی ربط داده شده است؛ این در حالی است که متهم بازداشت شده یا دیگر افراد مورد اتهام مشابه در همان شبکه ها واکنش یا اظهارنظری در برابر این اتهام نداشته اند.

درست در همین روزها، یکی از روزنامه ها اظهارات خانمی را منتشر کرد که یک مدیر سابق سینمایی را متهم به سوءمدیریت و رابطه بازی می کرد، البته با زبان محترمانه و غیر تصریحی؛ بااین حال این مدیر سابق، ضمن ارسال پاسخ به این روزنامه که منتشر شد، با رد این اظهارات، از خجالت روزنامه هم درآمد و توهین ها نثار کرد و دست آخر هم اعلام تهدید به شکایت کرد. چندی پیش از این نیز در پی درخواست های گسترده در رسانه های اجتماعی -که دست کم برای ایران در نوع خود بی سابقه بود-، به حکم اعدام سه فرد معترض در کشور، این حکم فعلا به تعویق افتاده است.

منظور از ذکر این سه مثال عینی، بیان این واقعیت بود که در کشور ما عملا دارد رویه ای شکل می گیرد که به مطالبه رسانه های اجتماعی رسمیت و اعتنا بخشیده است و در مقابل رسانه های مرسوم برخلاف آن همچنان در چنین مطالبه هایی زیر فشار و ذره بین هستند و در معرض شکایت.

این مسئله وجهی دیگر از اختلال در نظام رسانه ای کشور ماست که چنین دیدگاه و نظری را من قبلا مطرح نموده بودم. اینکه به رسانه های اجتماعی توجه گردد و در صف مطالبه گران و سوت زنان قراردادن آنها، کاری درست و پسندیده است؛ کمااینکه قبلا هم گفته بودم که رسانه های اجتماعی یکی از ابزار های مهم، ارزان و راحت برای سنجش افکار عمومی به خصوص در کشورمان هستند؛ اما رسانه های مرسوم که هویت و شناسنامه معین و روشنی دارند، در کشور ما مورد کم توجهی و بی اعتنایی و حتی در معرض شکایت و سختی قرار می گیرند با اینکه تجربه جهانی هم می گوید که این نوع رسانه به دلیل داشتن این ویژگی مهم و لازم در مطالبه گری عمومی، مورد اعتنا و حمایت قرار می گیرد.

با پدیدارشدن رسانه های نوین اجتماعی و در کنار رسانه های مرسوم و متداول قرار دریافت آنها، بهترین مدل برای بیان مطالبات عمومی به وسیله رسانه، هم این و هم آن است. رسانه های اجتماعی با گسترش و نفوذی که پیدا نموده اند که هرگز به معنای تعطیلی رسانه های مرسوم نخواهد بود، در کنار و مکمل رسانه های مرسوم هستند. این دو را باید در کنار هم دید و هر دو را باید تقویت کرد و مورد اعتنا قرار داد؛ نه اعتنا به یکی و بی اعتنایی به دیگری و تقویت یکی و تضعیف دیگری.

ضمن آنکه می دانیم علمای ارتباطات هنوز درباره به طورکلی عطف مسئولیت و تشخیص هویت، در این شبکه ها حرف دارند و در عدم کنترل بر جریان سازی های با تأثیر اجتماعی آنها، اظهار ناتوانی می گردد؛ بنابراین وقتی رسانه های مرسوم و متداول مثل روزنامه ها، دارای هویت مسئولیت آور هستند، در صورت حمایت حقوقی و قضائی بهتر، مؤثرتر و مسئولیت پذیرتر می توانند پاسخ گو و بازتاب دهنده مطالبات و مسائل مردم باشند.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 22747

به "زاویه پنهان دستگیری یک متهم به تجاوز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زاویه پنهان دستگیری یک متهم به تجاوز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید