زیلو فرش سلامت است و به عنوان یک میراث بشری باید به آیندگان منتقل گردد ، مردم میبد زیلو را نفس می کشند

به گزارش شیوا مارکت، رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی، گفت:لازمه توسعه میراث فرهنگی همکاری هنرمندان، نخبگان و دولت است.

زیلو فرش سلامت است و به عنوان یک میراث بشری باید به آیندگان منتقل گردد ، مردم میبد زیلو را نفس می کشند

غداهیجاوی در مراسم انتخاب میبد به عنوان شهر دنیای زیلو که با حضور علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار گردید، اظهار کرد: لازمه توسعه میراث فرهنگی همکاری هنرمندان، نخبگان و دولت است.

او آموزش زیلوبافی در مدارس و دانشگاه ها را ضروری دانست و اعلام کرد: مسئولان فرهنگی و هنری باید با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی بیش از پیش نسبت به نگهداری از این میراث ارزشمند اقدام نمایند.

رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای دنیای صنایع دستی اضافه کرد: در تحقیقات به دست آمده به ما ثابت شده که در میبد تمام افراد زیلو را نفس کشیده و به آن عشق می ورزند.

این مسئول پیشرفت درست و خلاقیت را از دیگر ضرورت های اجرایی در راستای نگهداری از زیلو عنوان نمود و ادامه داد: زیلو به عنوان یک فرش سلامت در دنیا شناخته و معرفی شده است.

او با بیان این که زبلو مانند دیگر میراث بشر مورد توجه انسان های امروزی است توضیح داد: مردم میبد باید با خلاقیت این مهم را بیش از پیش برای آیندگان حفظ و نسبت به انتقال این مهارت از نسل گذشته به نسل جدید اقدام نمایند.

رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای دنیای صنایع دستی در خاتمه با اشاره به این که مردم ایران در سطح دنیا به عنوان مردمانی حامی میراث بومی خود شناخته شدند، گفت: از مردم میبد خواهش می کنم چون گذشته با نگهداری از زیلو این فرهنگ میراثی را حفظ و به مردم دنیا معرفی نمایند.

ثبت دنیای زیلو شروعی برای بهره برداری گسترده است

محمد علی طالبی استاندار یزد نیز در این مراسم با اشاره به ضرورت معرفی بیش از پیش ظرفیت های میراثی استان به مردم دنیا، گفت: ثبت دنیای زیلو شروع کار برای بهره برداری از این میراث ارزشمند است.

او با بیان این که ثبت دنیای زیلو نشان دهنده همیت مردم میبد است، اظهار کرد: توسعه میبد به دست مردم انجام شده است.

طالبی مشارکت عموم مردم را مهمترین ویژگی میبد در استان یزد دانست و اضافه کرد: سرمایه گذاران میبدی سرمایه های اجتماعی این شهرستان هستند.

استاندار یزد در ادامه با بیان این که سرمایه گذاران استان یزد گرین کارت برای دیدن بدون تشریفات مسئولان نظام را دریافت می نمایند، گفت: استان یزد با اتکا به سرمایه گذاران مردمی بیش از پیش در راستا توسعه و پیشرفت قرار می گیرد.

طالبی بحث میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را اولویت های جدی استان یزد برای توسعه بیش از پیش دانست و اعلام کرد: امیدواریم رییس سازمان میراث فرهنگی مبلغ خوبی برای تقویت ظرفیت های میراثی استان یزد در کشور باشد.

این مسئول ثبت دنیای زیلو را شروع کار برای بهره برداری از این میراث ارزشمند عنوان نمود و ادامه داد: ایجاد خوشه زیلو، ارائه تسهیلات گسترش فعالیت های زیلوبافی در میبد و جذب یاری های علمی و آموزشی جهاد دانشگاهی از جمله اقدامات در دستور کار استان یزد برای حمایت از زیلوی میبد است.

استاندار یزد در خاتمه با بیان این که ما در نظر داریم در آینده نمونه های دیگری از ظرفیت های میراث فرهنگی استان را به دنیایان معرفی کنیم، اعلام کرد: توسعه استان یزد مستلزم معرفی تمام ظرفیت های این استان به مردم ایران و دنیا است.

quiz1.ir: مجله آزمون اول: مجله خبری تحلیل صنایع آموزشی و کارگاهی

منبع: سازمان میراث فرهنگی
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 3481

به "زیلو فرش سلامت است و به عنوان یک میراث بشری باید به آیندگان منتقل گردد ، مردم میبد زیلو را نفس می کشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیلو فرش سلامت است و به عنوان یک میراث بشری باید به آیندگان منتقل گردد ، مردم میبد زیلو را نفس می کشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید