ساخت ربات های توانبحشی برای درمان آسیب های ناحیه دست

به گزارش شیوا مارکت، محققان کشور ربات توانبخشی دست را برای افراد ناتوان حرکتی در مچ، آرنج و شانه عرضه کردند که با تحریک اعصاب، از تحلیل عضلات جلوگیری می کند.

ساخت ربات های توانبحشی برای درمان آسیب های ناحیه دست

به گزارش خبرنگاران، با توجه به نیازهای افراد سالخورده، از کار افتاده و دارای ناتوانی فیزیکی به خدمات توانبخشی، ربات ها به کمک افرادی که با کاهش و یا عدم عملکرد در شانه، آرنج و یا مچ که به دلایل مختلف مانند جراحی و یا آسیب های ورزشی و یا سکته آمده است.

در این راستا محققان کشور ربات هایی را طراحی و عرضه کردند. این ربات به بیماران با آسیب عملکردی در اندام فوقانی جانبازان و یا افرادی که دست آنها به دلایل مختلف در حرکت مفاصل شانه، آرنج و مچ ناتوان شده و یا بازه حرکتی آن محدود شده است، کمک خواهد کرد.

بیمار با پوشیدن ربات و حرکت دست، دستگاه راستا حرکت را تشخیص و ادامه حرکت را انجام خواهد داد. این عمل باعث تحریک اعصاب و جلوگیری از تنبل شدن عضلات درگیر می شود و به مرور زمان باعث افزایش بازه حرکتی شانه، آرنج و مچ فرد خواهد شد.

این ربات دارای مدهای بازگرداندن قدرت عضله، بازیابی دامنه حرکتی و باز آموزی حرکتی طراحی شده است.

در مد بازگرداندن قدرت عضله، ربات با حرکت دست فرد مقابله می کند به طوری که هر چه فرد دست خود را بیشتر حرکت دهد، قدرت مخالفت ربات بیشتر شده و فرد با رها کردن دست خود، ربات دست آن را به نقطه ابتدایی بازه آورده و مجددا منتظر حرکت دست فرد می شود.

در مد بازیابی دامنه حرکتی نیز با درجه کمی از حرکت دست در راستای مفصل آرنج و مچ، ربات راستا حرکت را تشخیص داده و ادامه حرکت را انجام می دهد و با کمی مقاومت در برابر حرکت، ربات باز می ایستد.

از آنجایی که حرکات مداوم مفصل موجب کاهش خشکی و بهبود خون رسانی و ترمیم غضروف می شود این عمل به مرور باعث افزایش بازه حرکتی آرنج و مچ دست بیمار می شود.

در مد باز آموزی حرکتی، با توجه به طراحی نوین سیستم کنترل با ترکیبی از سنسورهای موقعیت، گشتاور و سیگنال عضلانی، این ربات با دریافت حرکت بیمار، عضله های مورد نظر را منقبض کرده و از این طریق موجب می شود که فرد حرکت را صحیح انجام دهد.

این مد علاوه بر باز آموزی عضلانی می تواند در تقویت عضلانی با دقت بیشتر و در پی آن بهبود دامنه حرکتی نیز موثر باشد.

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 12217

به "ساخت ربات های توانبحشی برای درمان آسیب های ناحیه دست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت ربات های توانبحشی برای درمان آسیب های ناحیه دست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید