شب یلدا بدون گرانی خواهد بود؟

به گزارش شیوا مارکت، برخی از مقام های مسئول وعده داده اند که امسال خبری از گرانی اقلام شب یلدا نخواهد بود. گرچه این وعده برای بسیاری مهم است اما باید دید عملی می شود یا خیر.

شب یلدا بدون گرانی خواهد بود؟

علی بهره مند رئیس اتحادیه صنف دارندگان قنادی، میوه فروشی و کافه قنادی تهران امروز در نشست خبری اولین نمایشگاه تخصصی قنادان کشور اظهار کرد: در این نمایشگاه اقدام به معرفی اصناف کوچک و متوسط این صنف در سراسر کشور پرداخته می گردد.

وی افزود: سابقه فعالیت قنادان در دنیا به 2 هزار سال قبل بر می گردد و پخت شیرینی در کشورمان سابقه طولانی دارد. همچنین اتحادیه قنادان از قدیمی ترین صنف های موجود در کشور است.

رئیس اتحادیه صنف دارندگان قنادی، میوه فروشی و کافه قنادی تهران با اشاره به دو رویداد پیش روی شب چله و عید نوروز گفت: همکاران ما خود را برای ارائه خدمت در این ایام آماده کرده اند اما با وجود افزایش هزینه های تولید، هیچ گونه افزایش قیمتی برای این ایام و حتی سرانجام سال جاری نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه در این نمایشگاه 40 غرفه فعالیت خواهند داشت گفت: 35 هزار واحد قنادی در کشور داریم که این تعداد در استان تهران، 2500 واحد در استان تهران مشغول به کارند.

وی گفت: قیمت مواد اولیه تولید صنف ما در سال جاری افزایشی صددرصدی را تجربه کرده است. ما در سال جاری تنها 20 درصد قیمت محصولات خود را در حدود 3 ماه قبل افزایش دادیم.

بهره مند گفت: قیمت هر کلیوگرم جعبه شیرینی که در سال قبل 4 هزار تومان بود سال جاری به 15 تا 22 هزار تومان رسیده است و نرخ آن از بعضی شیرینی ها بالاتر رفته است.

وی تاکید کرد که شیرینی هایی داریم که قیمت آن 15 هزار تومان است اما در جعبه هایی گذاشته می گردد که قیمت هر کیلوگرم آن 22 هزار تومان است؛ در شرایط فعلی قیمت هر کیلوگرم کیک یزدی و دانمارکی از جعبه آن ارزان تر است.

وی گفت: صادرات در صنف قنادان به شکل قانونی وجود ندارد هر چند به شکل چمدانی و مسافرتی به کشورهای کانادا و کشورهای حاشیه خلیج فارس می رود اما با توجه به ظرفیتی که داریم از مسئولان می خواهیم ما را برای صادرات ارزآوری در این صنعت کمک کنند.

بهره مند با بیان اینکه کاهش قدرت خرید مردم باعث کاهش میزان تقاضا در این صنف شده است گفت: به دلیل کاهش قدرت خرید مردم و به تبع آن کاهش تقاضا همکاران ما سعی کرده ند تا از افزایش دوباره قیمت ها جلوگیری کنند تا از این طریق هم بتوانند به قدرت خرید مردم کمک کنند هم ادامه فروش خود را داشته باشند.

وی با اشاره به مسائل تامین مواد اولیه تولید گفت: هیچ کمبودی برای تامین مواد اولیه تولید نداریم اما این محصولات با قیمت های بالاتری به دست تولیدکنندگان این صنف می رسد و ما مجبوریم آنها را از واسطه ها و با قیمت های بالاتر خرید کنیم و با وجود درخواست رفع این مشکل اتاق اصناف و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران تاکنون راه حلی برای حل مشکل ما پیدا نشده است.

وی گفت: قیمت هرکیلوگرم شیرینی پاپیون درجه یک 21 هزار تومان، شیرینی تر 26 هزار تومان، کیک یزدی 15 هزار تومان، دانمارکی با برنجی نیز 21 هزار تومان است و در صورتی که واحدی بالاتر از این نرخ محصولات خود را در تهران به فروش برساند با آن برخورد خواهد شد و قیمت مابقی شیرینی ها بر اساس عرضه و تقاضا مشخص می گردد که اتحادیه و بازرسی اصناف بر آن نظارت خواهند داشت.

بهره مند ادامه داد: قیمت هرکیلوگرم مغز گردو به بیش از 130 هزار تومان و مغز پسته به 200 هزار تومان افزایش یافته است که این امر مسائل جدی برای همکارانمان ایجاد کرده است به طوریکه 40 واحد صنفی فعالیت خود را در تهران تعطیل کرده اند.

بنابراین گزارش، اولین نمایشگاه تخصصی قنادان کشور در تاریخ 19 تا 21 ماه جاری در هتل المپیک تهران برگزار می گردد و بازدید از آن برای عموم آزاد است.

منبع: تسنیم

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: انتخاب
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 13348

به "شب یلدا بدون گرانی خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شب یلدا بدون گرانی خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید