ضرورت حفظ خلاقیت و نوآوری در حوزه علم و فناوری

به گزارش شیوا مارکت، تهران (پانا) - عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت اگر بنا باشد خلاقیت و نوآوری زنده نگه داشته گردد، باید یکسری اصلاحات در حوزه علم و فناوری صورت بگیرد.

ضرورت حفظ خلاقیت و نوآوری در حوزه علم و فناوری

برنامه زنده و تلویزیونی به وقت ایران شب گذشته چهارم خردادماه در جدیدترین قسمت خود به سراغ صندلی علمی کشور و الزامات دولت آینده در این زمینه رفت و با عبدالله جاسبی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و محمدمهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی گفت وگو کرد.

عبدالله جاسبی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در جواب به این سوال که سپهر علمی کشور را چگونه می بیند، بیان نمود: ما پس از پیروزی انقلاب اسلامی در بعضی از حوزه ها بسیار خوب عمل کردیم و موفقیت هایی را بدست آوردیم. یکی از حوزه هایی که قطعا کارایی زیادی داشته و از افتخارات ایران است، حوزه آموزش عالی کشور است. قبل از انقلاب تعداد دانشگاه ها، فارغ التحصیل ها و دانشجوها بسیار کم بود و دوستان به دکتری که می رسیدند اکثرا باید برای ادامه تحصیل به خارج از کشور می رفتند اما خوشبختانه امروز دستاوردهای علمی بسیاری را به لحاظ تعداد دانشجویان، اساتید و دانشگاه ها و...کسب نموده ایم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید نمود: اکنون 90 هزار عضو هیات علمی در کشور داریم و فکر می کنم در طول این انقلاب 7 تا 8 میلیون فارغ التحصیل در مقاطع مختلف داشته ایم. به جرات می توان گفت ایران یک مجموعه عظیمی به لحاظ نیروهای تربیت شده و تحصیل نموده در مقاطع مختلف دارد که آمادگی دارند پیشرفت کشور را تضمین نمایند.

جاسبی اضافه کرد: نرخ بیسوادی پیش از انقلاب اسلامی بسیار بالا بود که کار عظیمی پس از انقلاب انجام شد. ما در تحصیلات تکمیلی هم بسیار ضعیف بودیم اما در این زمینه هم توانستیم پیشرفت کنیم.

وی با بیان اینکه اگر بنا باشد خلاقیت و نوآوری را زنده نگه داریم باید یکسری اصلاحات صورت بگیرد، گفت: سال هاست روی این موضوع بحث می کنیم که برای ارتقای اساتید و برای دفاع دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی نباید به دنبال چاپ مقاله آن ها در خارج از کشور باشیم. نزدیک 60 تا 70 دانشجوی دکترا داریم و باید به جای آنکه دنبال این باشیم که در مجله ای چیزی بنویسند که چاپ نمایند، بیایند یکی از مسائل کشور را حل نمایند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: حرف مان این است که اگر دانشجویان و اساتید را به سمتی راهنمایی کنیم که مسائل خودمان را حل نمایند، می توانیم یک تحول عمیق و فراگیر را داشته باشیم. باید بیشتر به داخل نگاه داشته باشیم تا بتوانیم مسائل خود را حل کنیم. همچنین باید به توانایی های خود باور داشته باشیم.

در حوزه علم و فناوری مسئولیت سنگینی بر دوش دولت آینده است

محمدمهدی زاهدی، عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در سخنانی بیان نمود: در حوزه علم و فناوری اگر بخواهیم به آینده نگاه کنیم باید کارهای عظیمی صورت بگیرد و مسئولیت سنگینی بر دوش دولت آینده است چراکه باید بستری برای حرکت شتابان علمی فراهم کند.

وی ادامه داد: باید کار خود را از آموزش و پرورش و قبل از دبستان یعنی از دوران مهد کودک آموزش مهارتی را شروع و در حقیقت ابعاد مختلف سند تحول بنیادین را به یاری هم پیاده سازی کنیم. همچنین ما باید به فرهنگیان و معلمان توجه لازم را داشته باشیم و حتی باید بیشتر از اساتید دانشگاه به آن ها برسیم و کرامت و منزلت آن ها را بالا ببریم.

لزوم کسب درآمد از شرکت های دانش بنیان

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی درباره نقشه جامع علمی کشور تاکید نمود: در ابتدا باید به باور به تحول و نقشه راه وجود داشته باشد اما انگیزه لازم در مدیریت اجرایی کشور و یا وزارت علوم نبوده است که این نقشه را پیاده سازی نمایند. کار اصلی دولت بعدی باید ریل گذاری باشد و نباید از اون انتظار معجزه داشته باشیم. کسب درآمد از منابع خام و طبیعی کشور ظلم عظیمی است و برای کم کردن این درآمد و پیدا کردن درآمد دیگر باید به شرکت های دانش بنیان توجه داشته باشیم و آن هم مستلزم تحول نظام آموزش عالی است. همچنین دگرگونی نظام پژوهش به صورت عام، فرصت مطالعاتی جزو ملزومات است.

وی تاکید نمود: دانشگاه های عظیم جهان 10 سال است که به دنبال دادن مدرک نیستند چراکه بازار کار برای مدرک وجود ندارد بلکه بازار کار به دنبال کسی است که مهارت و خلاقیت داشته باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 تیر 1400 بروزرسانی: 3 تیر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 29487

به "ضرورت حفظ خلاقیت و نوآوری در حوزه علم و فناوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت حفظ خلاقیت و نوآوری در حوزه علم و فناوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید