طراحی اپلیکیشن جمع آوری زباله تفکیک شده

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران آنلاین:مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تهران گفت: در حال طراحی اپلیکیشنی برای جمع آوری زباله ها هستیم. مردم می توانند از این اپلیکیشن ها استفاده نمایند و زباله تفکیک شده شان را در اختیار شرکت های مربوطه قرار دهند.

طراحی اپلیکیشن جمع آوری زباله تفکیک شده

به گزارش ایسنا، رضا عبدلی، مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تهران در حاشیه تهران گردی اعضای شورای شهر گفت: شهرداری تهران 122 ناحیه دارد که نواحی نسبت به انعقاد قرارداد با پیمانکاران اقدام می نماید. در مجموع 122 پیمانکار در شهر تهران مشغول به کار هستند که حدود 15 هزار و 200 کارگر دارند و بیش از 2500 دستگاه ماشین آلات نظافت نیز دارا هستند. مأموریت آنها این است که به صورت شبانه روزی 132 کیلومتر سطح شهر تهران و معابر آن را نظافت و 21 المان شهری را پاکسازی و 57 هزار مخزن تعبیه شده را نیز جمع آوری نمایند.

او گفت: از زمانی که زباله ها تحویل 10 ایستگاه زباله می گردد، مسئولیت سازمان پسماند شروع می گردد. روزانه 300 سرویس کانتینر وظیفه انتقال زباله ها به آرادکوه را بر عهده دارد.

عبدلی با بیان این که زباله ها به دو مرکز آبعلی و آرادکوه ارسال می گردد، گفت: ما اسنادی از کتابخانه ملی دریافت کردیم که در سال 1335 رسماً تیمسار زاهدی مرکز آبعلی و آرادکوه را به عنوان دپوی خاک، نخاله و زباله تهران مشخص نموده بود.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تهران با اشاره به این که در قانون مدیریت پسماند و آئین نامه اجرایی نیز صراحتاً تاکید شده که محل دپوی زباله هر شهر باید توسط وزارت کشور و جهاد کشاورزی مشخص و تحویل شهرداری ها گردد و شورای عالی شهرسازی نیز می بایست محل را تأیید کند، گفت: شهرداری صرفاً مجری است. پس این که مدام می گویند آرادکوه را جابه جا کنید، باید محل را مشخص نمایند چرا که ما فقط مجری هستیم.

او اضافه نمود: بیش از 100 سال از مدیریت پسماند می گذرد اما هنوز سند بالادستی نداریم. در سال 97 فراخوان جذب تهیه سند با یاری مرکز مطالعات صادر شد و پیش نویس طرح جامع مدیریت پسماند نوشته و تا انتها سال جاری به شورای شهر ارائه می گردد.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تهران اضافه نمود: بر اساس طرح جامع مدیریت پسماند ما باید نحوه جمع آوری، دپو و … پسماند را بدانیم. در بعضی کشورها از یک سال قبل زباله ها را پیش فروش می نمایند اما اینجا باید التماس کنیم و اگر سندی داشته باشیم می توان به راحتی برنامه ریزی کرد.

او گفت: زباله های ارزشمند شامل مواد آهنی، پلاستیک و … است. بعضی زباله ها نیز دارای مواد آلی هستند و قابلیت تبدیل شدن به کود را دارند اما بعضی مواد را نمی گردد کاری کرد از جمله ظرف های یک بار مصرف فومی که قابلیت بازیافت ندارند و تنها باید زباله سوز داشته باشیم.

عبدلی با اشاره به این که روزانه 900 تن زباله حجیم همچون چوب و … جمع آوری می گردد، اظهارکرد: روزانه 1200 تا 1300 سرویس زباله حجمی داشتیم که سه چهار ماه است که طی بخشنامه ای ورود آن به آرادکوه ممنوع شده است.

او گفت: کمپوست کرمانشاه یکی از غنی ترین کمپوست ها بود، گفت: حالا کمپوست فراوری شده در سازمان مدیریت پسماند شهرداری به دلیل آنکه رطوبت خاک را نگه می دارد جز بهترین کمپوست ها است و سه ماه پیش با بخشنامه معاون خدمات شهری مقرر شد که از این پس سازمان پارک ها از بیرون مجموعه کود نخرد و 50 هزار تن کود از مجموعه سازمان پسماند خریداری کند.

عبدلی اضافه نمود: سال گذشته 32 هزار تن پسماند ساختمانی به بیرون شهر تهران منتقل شد. یک زمان 100 هزار تن پسماند ساختمانی نیز داشتیم اما حالا با رکود بخش ساخت و ساز پسماند این بخش نیز کاهش یافت.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تهران با بیان این که متأسفانه کارگران ایرانی برای فعالیت در سازمان پسماند رغبتی ندارند، گفت: بارها برای جذب کارگر ایرانی اطلاعیه صادر کردیم اما مورد استقبال قرار نگرفت و مجبور شدیم از کارگران افغانی دارای مجوز استفاده کنیم.

او در ادامه در حاشیه بازدید از محل دپوی زباله آرادکوه توضیح داد: در گذشته 12 هکتار دریاچه شیرابه زباله ها وجود داشت که توانستیم با اقدامات صورت گرفته طی پنج تا شش سال این دریاچه را خشک کنیم، گفت: اگر مردم مراعات نمایند حجم شیرابه ها کاهش می یابد به گونه ای که اگر از روش های ساده ای همچون خالی کردن آب تفاله چایی یا خالی کردن باقیمانده نوشابه یا مابقی نوشیدنی ها در زباله ها خودداری نمایند حجم زیادی از شیرابه ها کم می گردد.

عبدلی با بیان این که متأسفانه شاهد هستیم که زباله های بعضی از محلات تهران روزانه دو تا سه بار جمع آوری می گردد، اظهارکرد: شهروندان اگر زباله های خود را شب ها بیرون بگذارند حجم زیادی از کار کارگران پسماند کاهش می یابد.

به گفته او، 40 درصد از زباله های فراوریی مردم در روز جمع آوری می گردد این در حالی ست که بر اساس استانداردها باید شب به شب زباله ها جمع آوری گردد.

او شرح داد: مردم می توانند در کاهش حجم زباله و شیرابه ها نقش زیادی داشته باشند. اگر رطوبت زباله ها توسط مردم گرفته گردد حجم زیادی از شیرابه ها کم می گردد و همواره گفته اند که بخش زیادی از ضربه به محیط زیست را شهروندان می توانند در سینک آشپزخانه هایشان مدیریت نمایند.

عبدلی اضافه نمود: بعضی ها از جمع آوری سطل های زباله و مخازن صحبت می نمایند اما باید بر اساس طرح جامع عمل کنیم. طرح جامع تا انتها سال نهایی و در آن طرح بهترین روش جمع آوری اعلام می گردد.

او گفت: در صدد هستیم با واقعی سازی رقم مزایده جمع آوری زباله توسط پیمانکاران موضوع زباله گردی را حل کنیم. رقم مزایده در سال 96، 12 میلیارد تومان بود و الان به 200 میلیارد تومان رسیده است. قصد داریم بر اساس نظر کارشناسی قیمت پایه مزایده را واقعی کنیم.

عبدلی گفت: در حال حاضر انگیزه پیمانکاران بیشتر شده است و نسبت به استخدام زباله گردان اقدام می نمایند. ما برنامه ای در خصوص ساماندهی ایستگاه های میانی زباله داریم که به خط پردازش متصل و روند جمع آوری زباله صد درصد مکانیزه گردد. این مسئله سبب می گردد که بیش از 80 درصد زباله ها کم شوند.

tafreh.ir: طفره: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7150

به "طراحی اپلیکیشن جمع آوری زباله تفکیک شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی اپلیکیشن جمع آوری زباله تفکیک شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید