طول عمر پاوربانک چقدر است؟

به گزارش شیوا مارکت، اگر شما هم به دستگاه های دیجیتالی همراه خود بسیار متکی هستید، احتمالا خیلی وقت ها با کمبود شارژ روبرو می شوید و به همین علت یک پاوربانک همراه خود دارید اما تا چه مدت می توانید از این گجت کاربردی بهره ببرید و طول عمر آن چقدر است؟

طول عمر پاوربانک چقدر است؟

شاید تا کنون توجه نداشته اید که پاوربانک (Powerbank) هم مانند هر وسیله می تواند دچار خستگی، افت عملکرد و حتی از کار افتادن گردد اما این یک واقعیت است که باید به آن توجه کرد. در این مطلب عوامل اثرگذار بر طول عمر و کیفیت عملکرد یک پاوربانک را مطرح و این موضوع را آنالیز می کنیم که تا چه مدت می توان روی یک پاوربانک حساب کرد و چگونه می توان طول عمر آن را افزایش داد.

چرا توجه به طول عمر پاوربانک اهمیت دارد؟

این پرسش بستگی زیادی به نوع استفاده شما از گجت هایتان دارد. همان طور که اشاره شد اگر کاربری هستید که دستگاه های گوناگونی مانند گوشی، تبلت، هدفون، ساعت و حلقه هوشمند و حتی لپ تاپ را به طور پیوسته استفاده می کنید، شارژ خود آن ها برای کاربری طولانی مدت کافی نخواهد بود و بنابراین احتیاج به یک منبع جایگزین برای تأمین انرژی خواهید داشت.

این جاست که توجه به طول عمر پاوربانک اهمیت زیادی پیدا می نماید و می تواند به شما یاری کند تا از خرید مکرر پاوربانک های نو بی احتیاج شوید. پاوربانک ها جزو گجت های نسبتا مقرون به صرفه قیمت در بازار محسوب می شوند اما باز هم برای تهیه یک پاوربانک باکیفیت با ظرفیت مناسب، باید هزینه نسبتا زیادی بپردازید، بنابراین توجه به طول عمر آن و دانستن نکاتی برای افزایش ماندگاری پاوربانک اهمیت دارد.

یکی از دلایل دیگری که باید در زمینه طول عمر پاوربانک توجه داشت، ایمنی آن است. پاوربانک هایی که به درستی نگهداری نمی شوند، می توانند خطرناک باشند. مثلا یک پاوربانک معیوب ممکن است باعث آتش سوزی یا حتی انفجار گردد.

و شارژ درست و آسیب نرساندن به گجت های مختلف هم دیگر موردی است که باید به آن توجه داشت. پاوربانک تقریبا با همه ابزارهای الکترونیکی همراه شما سروکار دارد و آن ها را تغذیه می نماید بنابراین هر نوع خرابی در توزیع جریان برق می تواند روی گجت ها هم اثر بگذارد و نه تنها شارژ کافی به آن ها نرساند بلکه باعث آسیب رساندن به آن ها هم گردد.

عوامل اثرگذار بر طول عمر پاوربانک

طول عمر پاوربانک می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند کیفیت ساخت و شرایط محیطی قرار بگیرد و مثل هر وسیله دیگری به مقدار زیادی به نحوه استفاده و نگهداری پاوربانک بستگی دارد.

کیفیت ساخت

پاوربانک های با کیفیت ساخت بالا از برندهای معتبر، به علت استفاده از مواد و قطعات بهتر، معمولا طول عمر بیشتری دارند. استفاده از مواد بهتر، باعث می گردد که پاوربانک در برابر آسیب های فیزیکی و حرارتی مقاوم تر باشد. بعلاوه، پاوربانک های با کیفیت ساخت بالاتر، از باتری های باکیفیت تری بهره می برند که عمر باتری پاوربانک را افزایش می دهد.

می توان گفت که پاوربانک هایی که از برندهای معتبر خریداری شوند، کیفیت ساخت بالاتری دارند. این پاوربانک ها معمولا دارای گارانتی هم هستند، بنابراین در صورت ایجاد مشکل، می توان تحت گارانتی برای تعمیر یا تعویض آن اقدام کرد.

برای تشخیص مدل ها و برندهای باکیفیت تر که امتحان خود را پس داده اند توصیه می گردد که پیش از خرید نظرات مختلف کاربران را بخوانید.

ظرفیت باتری

شاید در نگاه اول چندان مرتبط به نظر نرسد اما در واقعیت هر چه ظرفیت پاوربانک بالاتر باشد، ماندگاری بیشتری دارد. مهم ترین علتش این است که پاوربانک های با ظرفیت بالاتر، احتیاج به شارژ کمتری دارند و هر چه تعداد دفعات شارژ و دشارژ کمتر باشد، عمر باتری پاوربانک بیشتر خواهد بود.

به طور کلی، می توان گفت که پاوربانک های با ظرفیت 20000 میلی آمپر ساعت یا بیشتر، عمر بیشتری هم نسبت به پاوربانک های با ظرفیت کمتر دارند.

شیوه استفاده

مانند هر دستگاه دیگری، نحوه استفاده یک از عوامل مؤثر بر طول عمر پاوربانک است. استفاده نادرست می تواند باعث خرابی زودهنگام آن گردد. برای نمونه شارژ کردن کوتاه مدت پاوربانک، می تواند چرخه های شارژ و دشارژ را افزایش داده و باعث آسیب تماشا باتری گردد.

علاوه بر این استفاده از آن برای شارژ هم زمان چند گجت، گرمای آن را افزایش خواهد داد که به نوبه خود باعث کاهش طول عمر پاوربانک می گردد. برای شارژ خود پاوربانک هم باید از کابل استاندارد استفاده گردد تا جریان در آن متناسب توزیع و از آسیب رسیدن به آن جلوگیری گردد.

دوره استفاده

فرکانس استفاده یا چرخه های شارژ و دشارژ تأثیر زیادی بر طول عمر یک پاوربانک دارند. تعداد چرخه های شارژ شدن و خالی شدن که یک پاوربانک می تواند تحمل کند، محدود است و معمولا به وسیله کارخانه سازنده در مشخصات دستگاه ذکر شده است. هر چه این عدد کمتر باشد یعنی عمر پاوربانک کوتاه تر خواهد بود.

به طور کلی، باتری های لیتیوم-یونی که امروزه در بیشتر پاوربانک ها استفاده می شوند، می توانند بین 500 تا 1000 چرخه شارژ و دشارژ را تحمل نمایند. بدین ترتیب اگر پاوربانک را هر روز شارژ و از آن بهره ببرید، باید بین 1.5 تا 3 سال دوام بیاورد. هر چند این عدد برای مدل ها و برندهای مختلف متفاوت خواهد بود و در صورت نگهداری صحیح می تواند بسیار بیشتر هم باشد.

شرایط محیطی

شرایط نگهداری پاوربانک هم بر طول عمر آن تأثیر می گذارد. قرار دادن پاوربانک در معرض دمای شدید، رطوبت زیاد یا گرد و غبار می تواند آسیب های زیادی به آن وارد کند. بعضی از پاوربانک ها برای کار در شرایط سخت طراحی شده اند اما اغلب آن ها را نباید در معرض دمای بیش از 60 درجه سانتی گراد یا کمتر از 0 درجه سانتی گراد قرار داد چون باعث آسیب تماشا باتری آن ها می گردد.

آب و رطوبت زیاد هم می تواند به خوردگی قطعات داخلی آن منجر گردد و بنابراین باید از استفاده از آن در محیط های مرطوب مانند اطراف استخر خودداری کرد. علاوه بر این اگر چه پاوربانک ها بسیار عایق شده تصور می شوند اما سازوکارهایی برای تبادل گرما با هوا دارند و گرد و غبار می تواند باعث مسدود شدن منافذ پاوربانک گردد و از خنک شدن آن جلوگیری کند.

دیگر عوامل

علاوه بر موارد بیان شده، عوامل واضح دیگری هم می توانند بر طول عمر پاوربانک تأثیر بگذارند. برای نمونه استفاده از شارژر نامناسب به باتری پاوربانک آسیب می زند و ضربه زدن یا افتادن پاوربانک هم می تواند علاوه بر قاب، به قطعات داخلی آن هم آسیب های جدی و در بعضی موارد خطرناک وارد کند.

راهکارهای افزایش عمر پاوربانک

روشن است که برای افزایش طول عمر یک پاوربانک و داشتن شارژ همراه کافی تا چندین سال، توجه به عوامل مؤثر بر طول عمر پاوربانک و استفاده درست از آن اهمیت دارد.

توجه به راهنما و لوازم استاندارد

همواره به نکات نوشته شده به وسیله سازنده برای استفاده از پاوربانک دقت کنید. هر چند اغلب پاوربانک های موجود در بازار به خوبی برای جریان هر کشور بهینه شده اند و تا حد زیادی هم در برابر نوسانات برق مقاومند اما ممکن است شرایط نگهداری هر مدل با دیگری متفاوت باشد.

بنابراین مطالعه نظرات و هدایت های اختصاصی کاربران و دفترچه راهنما برای خرید و استفاده از هر مدل اهمیت زیادی دارد. برای نمونه در مدل های یک برند خاص معمولا نباید از کابل جانبی دیگری که به وسیله شرکت متفرقه ای ساخته شده است، بهره ببرید.

شارژ مناسب

علاوه بر استفاده از لوازم جانبی استاندارد باید به بازه های شارژ آن هم توجه داشته باشید و آن را بیش از حد پر یا خالی نکنید. اگر هر روز از پاوربانک استفاده می کنید و شب ها آن را به شارژ می زنید، بهتر است هر چند روز یک بار به آن استراحت بدهید.

از طرفی توجه داشته باشید که هیچ وقت پاوربانک را برای مدت طولانی بدون استفاده رها نکنید. استفاده منظم به عملکرد مطلوب پاوربانک یاری می نماید. بعلاوه از در شارژ نگه داشتن آن، بیش از پر شدن ظرفیتش خودداری کنید. مانند هر باتری لیتیوم-یونی دیگری این کار به دستگاه آسیب می رساند.

یکی دیگر از موارد مهمی که باید توجه داشته باشید این است که از پاوربانک هنگام شارژ شدن استفاده نکنید. شاید بیشتر افراد به این موضوع بی توجه باشند اما این بدترین کار متداولی است که با پاوربانک خود انجام می دهید چون باعث فراوری گرمای بیشتر در آن می شوید. بدین ترتیب بر باتری فشار زیادی وارد می گردد و عمر آن کاهش می یابد.

شرایط محیطی مناسب

تردیدی نیست که شرایط محیطی اثر زیادی بر عمر پاوربانک دارد. سعی کنید دستگاه همواره در محیط خشک و خنک باشد تا در حدود دمای اتاق باقی بماند. استفاده از آن برای شارژ هم زمان چندین دستگاه، قرار گرفتن در معرض نور آفتاب یا دیگر محیط های خیلی گرم و سرد، می تواند باعث کاهش کارکرد و دوام آن گردد.

قرارگیری پاوربانک در محیط به شدت عایق، مثلا در میان انبوه لوازم موجود در کیف و کوله هم می تواند گرمای آن را افزایش دهد، بنابراین باید تا جای ممکن از این موارد پرهیز کرد.

بعلاوه باید از قرار گرفتن پاوربانک در محیط نمناک و مرطوب مانند اطراف استخر و دریا خودداری کرد. با توجه به اینکه پاوربانک یک گجت کاملا الکترونیکی است، رطوبت نه تنها می تواند به آن آسیب برساند بلکه ممکن است باعث خراب شدن دیگر گجت های متصل به آن هم بگردد.

احتیاجی به یادآوری نیست که باید از افتادن پاوربانک هم پیشگیری کنید. در پی وزن نسبتا زیاد برای دست و روکش به ظاهر مقاوم پاوربانک، احتمال بی توجهی و افتادن تصادفی آن وجود دارد که از عمر دستگاه می کاهد. حتی گاهی اوقات سقوط از یک زاویه خاص می تواند آسیب دائمی به پاوربانک وارد کند. بنابراین باید مطمئن شوید که پاور بانک را در محلی ایمن حفظ می کنید.

نظم و تمیز کردن

تمیز کردن مرتب دستگاه هم می تواند تضمین کند که انتقال حرارت آن به خوبی صورت می گیرد و گرد و خاک باعث کاهش کیفیت اتصالات آن نمی گردد. بدین ترتیب با تمیزکاری می توانید از آسیب های بعدی پیشگیری کنید.

انتها عمر پاوربانک

اشاره شد که اگر پاوربانک را هر روز شارژ کنید، معمولا بین 1.5 تا 3 سال دوام خواهد آورد اما بر اساس عوامل بیان شده، عمر پاوربانک می تواند افزایش یا کاهش داشته باشد. این نشانه ها در یک پاوربانک از این حکایت دارند که عمر آن تمام شده است:

  • پاوربانک دیگر به طور کامل شارژ نمی گردد.
  • شارژ پاوربانک در زمان کوتاهی تخلیه می گردد.
  • پاوربانک در هنگام شارژ یا استفاده بسیار داغ می گردد.
  • پاوربانک آسیب فیزیکی جدی دیده است.

بنابراین اگر هر یک از این نشانه ها را مشاهده کردید، بهتر است پاوربانک خود را دور بیندازید و یک پاوربانک تازه تهیه کنید چون استفاده از پاوربانک معیوب، نه تنها به دستگاه های شما آسیب می زند بلکه می تواند خطراتی مانند آتش سوزی و انفجار هم در پی داشته باشد.

اما اگر پاوربانک شما هنوز سالم است اما می خواهید یک محصول سبک تر یا دارای ظرفیت بالاتر را تهیه کنید، بهتر است پاوربانک فعلی را هم نگه دارید چون شاید روزی برایتان بسیار کاربردی باشد.

جمع بندی

پاوربانک هم مانند هر دستگاه دیگری دارای طول عمری است که به عوامل مختلفی مانند کیفیت قطعات، شیوه استفاده و شرایط محیطی بستگی زیادی دارد. در این مطلب دیدیم که اگر عوامل را به خوبی بشناسید و از فعالیت هایی که باعث کاهش دوام و آسیب به پاوربانک می گردد، دوری کنید، می توان تضمین کرد که تا چندین سال یک ابزار کاربردی برای روشن نگه داشتن بسیاری از گجت های همراه خود در اختیار خواهید داشت.

منابع: All Useful Info, Expert Reviews

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 شهریور 1402 بروزرسانی: 15 شهریور 1402 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 30109

به "طول عمر پاوربانک چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طول عمر پاوربانک چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید