عارف: مهمترین چالش در بحث بحران، ناهماهنگی دستگاه هاست، برطرف مسائل کشور با جهاد علمی میسر می گردد

به گزارش شیوا مارکت، محمدرضا عارف، با هشدار نسبت به غافل شدن از جامعه ابر هوشمند، تاکید نمود: اگر از جامعه ابر هوشمند که اولویت آن نفی تمرکز گرایی در فناوری است غافل شویم جهت توسعه و پیشرفت کشور با مخاطرات جدی رو به رو می گردد.

عارف: مهمترین چالش در بحث بحران، ناهماهنگی دستگاه هاست، برطرف مسائل کشور با جهاد علمی میسر می گردد

به گزارش خبرنگاران، محمدرضا عارف در مراسم اختتامیه یازدهمین کنفرانس علمی فرماندهی و کنترل که در دانشگاه امیرکبیر برگزار گردید، ضمن قدردانی از پژوهشگران، ارائه دهندگان مقالات، برگزار نمایندکان این کنفرانس، اعضای کمیته علمی و میزبانی دانشگاه امیرکبیر، به پیشینه انجمن فرماندهی و کنترل اشاره نمود و گفت: انجمن علمی فرماندهی و کنترل در سال 84 در راستای سیاست های کلی نظام و سند چشم انداز مبتنی بر توسعه دانایی محور و بخصوص اولویت توسعه علم و فناوری در یکی از بخش های علمی فرارشته ای و کاربردی تاسیس شد.

وی ضمن برشمردن راهبردهای انجمن علمی فرماندهی و کنترل، گفت: توسعه علم و پژوهش در دانشگاه ها از جمله راهبردهای اصلی این انجمن است. متاسفانه در درانشگاه های ما علم فرماندهی و کنترل ناشناخته است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب که بر ضرورت توسعه علم و دانش تاکید نموده است، گفت: مشارکت در اجرایی کردن علم و فناوری و توجه به تجاری سازی دانش از دیگر راهبردهای انجمن فرماندهی و کنترل است.

وی بر ضرورت بومی سازی علم فرماندهی و کنترل و رسیدن به فرماندهی و کنترل ملی تاکید نمود و گفت: تعامل با دستگاه های اجرایی و سیاست گذاری درباره اهمیت علم فرماندهی و کنترل و ضرورت اولویت دادن به این بخش با توجه به شرایط کشور باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

عارف با اشاره به وقوع بحران های طبیعی در کشور از جمله سیل و زلزله، توضیح داد: کشور ما با بحران های جدی رو به رو است و در هنگام بحران به دلیل عدم هماهنگی دستگاه های مختلف خلا علم فرماندهی و کنترل را حس می کنیم. باید دستگاه های متولی را توجیه کرد که از علم فرماندهی و کنترل استفاده نمایند.

وی با بیان اینکه مهمترین چالش ها در بحث بحران ناهماهنگی دستگاه هاست، اضافه نمود: در بخش دفاعی هماهنگی های خوبی به وجود آمده است اما در زمان بحران تعصبات تشکیلاتی ما را گرفتار می نماید و دستگاه ها به جای هم افزایی رو به روی هم قرار می گیرند و باید در این بحث به سامان برسیم.

رئیس انجمن فرماندهی و کنترل ایران همچنین با اظهار خرسندی از جوانگرایی در شورای اجرایی دور هفتم انجمن فرماندهی و کنترل بر ضرورت اجرایی کردن برنامه های راهبردی انجمن تاکید نمود و گفت: باید در جهت گیری ها و برنامه های انجمن فرماندهی و کنترل به انقلاب صنعتی چهارم و جامعه ابر هوشمند توجه جدی گردد. اگر از جامعه ابر هوشمند که اولویت آن نفی تمرکز گرایی در فناوری است غافل شویم جهت توسعه و پیشرفت کشور با مخاطرات جدی رو به رو می گردد.

وی با بیان اینکه انجمن های علمی زمانی می توانند پیروز باشند که شاخه دانشجویی در دانشگاه ها شکل داده باشند، تاکید نمود: تجربه نشان داده است هر زمان به جوانان اعتماد کردیم و به آنها میدان داده ایم نتیجه گرفتیم. در انجمن های علمی نیز باید موضوع با جوانان باشد.

عارف بر ضرورت گسترش فعالیت های علمی در عرصه بین الملل و همکاری با دیگر کشور ها تاکید نمود و گفت:کشور ما در زمینه علم و فناوری می تواند با دیگر کشورها همکاری های خوب داشته باشد و در زمینه تعاملات بین المللی در حوزه علم و فناوری نباید محدودیتی وجود داشته باشد.

وی در خاتمه تاکید نمود که برطرف مسائل کشور در سایه جهاد علمی میسر است.

tafreh.ir: طفره: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 14424

به "عارف: مهمترین چالش در بحث بحران، ناهماهنگی دستگاه هاست، برطرف مسائل کشور با جهاد علمی میسر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عارف: مهمترین چالش در بحث بحران، ناهماهنگی دستگاه هاست، برطرف مسائل کشور با جهاد علمی میسر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید