عربستان در آستانه از دست دادن کنترل بازار نفت

به گزارش شیوا مارکت، طبق جدیدترین آمار که مربوط به نوامبر است، صادرات عربستان سعودی بیش از 25 درصد کاهش داشت و به 15.5 میلیارد دلار در مقایسه با 21.54 میلیارد دلار در مدت مشابه سال 2019 رسید اما اوضاع صادرات نفت این کشور بسیار بدتر بوده و در نوامبر بر مبنای سالانه 40 درصد کاهش داشته است.

عربستان در آستانه از دست دادن کنترل بازار نفت

عربستان سعودی با اعلام تصمیم غیرمنتظره خود برای کاهش یکجانبه فراوری در اوایل ژانویه، بازارهای نفت را غافلگیر کرد تا حمایت بیشتری از رشد قیمتهای نفت فراهم کند اما شروع افزایش فراوری ایران با انتظار برای بهبود صادرات، شرایط را برای این کشور پیچیده نموده است.

به گزارش ایسنا، آژانس بین المللی انرژی دورنمای تقاضا برای نفت را همچنان بدبینانه می بیند. با این حساب، تصمیم عربستان سعودی برای کاهش بیشتر فراوری نفت اقدام درستی بوده است اما فراوری کمتر به معنای صادرات کمتر و صادرات کمتر به معنای درآمد کمتر است.

طبق جدیدترین آمار که مربوط به نوامبر است، صادرات عربستان سعودی بیش از 25 درصد کاهش داشت و به 15.5 میلیارد دلار در مقایسه با 21.54 میلیارد دلار در مدت مشابه سال 2019 رسید اما اوضاع صادرات نفت این کشور بسیار بدتر بوده و در نوامبر بر مبنای سالانه 40 درصد کاهش داشته است.

اگر منصفانه تر نگاه کنیم، دورنمای تقاضا برای نفت از نوامبر تا حدودی بهبود پیدا کرد که تحت تاثیر عرضه واکسنهای کووید 19 بود. این امر از قیمتها و متعاقب آن از بودجه عربستان سعودی پشتیبانی کرد. با این حال این خوش بینی کم کم رنگ باخت زیرا معلوم شد که عرضه واکسن به آن سرعتی که انتظار می رفت اتفاق نخواهد افتاد. درست وقتی که قیمتها در حال عقب نشینی بودند، اعلام تصمیم عربستان سعودی برای کاهش فراوری به میزان یک میلیون بشکه در روز در ماههای فوریه و مارس، فرایند کاهش قیمتها را معکوس کرد.

مانند موارد مشابه کاهش فراوری عربستان سعودی و اوپک، این بار هم صحبتهایی درباره احتمال بهره برداری فراوریکنندگان شیل آمریکا برای افزایش فراوریشان و تضعیف تلاشهای سعودی مطرح شد اما فعلا به نظر می رسد که شرکتهای حفاری شیل آمریکا برای افزایش فراوری با نرخ پیش از شیوع ویروس کرونا محتاط بوده اند. قیمتها بالا رفته اما هیچ کس نمی داند چه مدت بالا خواهد ماند.

اما این شرایط هم ممکن است تغییر کند. فاتح بیرول، مدیر آژانس بین المللی انرژی اوایل ماه جاری اظهار کرد: نفت شیل زیادی با قیمتهای فعلی سودآور است. ممکن است احتیاط وجود داشته باشد اما بعضی از شرکتهای حفاری شیل بحثهایی درباره کاهش بدهی دارند که ممکن است بعضی از آنها را وادار کند فراوریشان را افزایش دهند.

در این بین، هند که یکی از عظیمترین واردکنندگان نفت دنیا است، نسبت به سیاست فراوری اوپک اعتراض نموده است. هند که بیش از 80 درصد نفت مورد نیازش را وارد می نماید خواستار قیمتهای بالاتر نیست. بخش زیادی از این نفت از عراق وارد می گردد اما عربستان سعودی هم دومین صادرکننده عظیم نفت به هند است. با این حال عربستان سعودی قیمت فروش نفت به هند و سایر بازارهای کلیدی خود در آسیا را افزایش داده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، رویکرد هر آنچه لازم باشد (برای حمایت از بازار انجام می دهیم) از گذشته تا به امروز به خوبی موثر واقع شده اما از این به بعد ممکن است علیه مبدع خود عمل کند. عربستان سعودی با کسری بودجه فزاینده، حرکت دنیای به سوی گذار به انرژس سبز که نفت را کالای مطرود می نماید و بازگشت کامل نفت ایران به بازار دنیای روبروست و در این باره کار چندانی از دستش برنمی آید.

تور کانادا: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان 99 را با ما تجربه کنید.

منبع: عصر ایران
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 27610

به "عربستان در آستانه از دست دادن کنترل بازار نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان در آستانه از دست دادن کنترل بازار نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید