علت70 درصد خطاهای آزمایشگاه ها، بومی سازی شبکه آزمایشگاهی

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران، دکتر عبدالله ازقندی، در ارتباط با آئین نامه جدید تأسیس آزمایشگاه گفت: آئین نامه جدیدی که به عنوان پیش فرض مطرح گردیده به صورتی بوده که شرایط کشور برای آن در نظر گرفته نگردیده و عدم توجه به این مسئله آسیب های فراوانی را به همراه دارد.

علت70 درصد خطاهای آزمایشگاه ها، بومی سازی شبکه آزمایشگاهی

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 6 هزار آزمایشگاه پروانه دار و دارای صلاحیت فنی در حال فعالیت است، اضافه کرد: 60 هزار پرسنل در این آزمایشگاه ها وجود داشته که میانگین اگر هر کدام خانواده 4 نفره باشند می توان گفت حدود 240 هزار نفر سر سفره آزمایشگاه مشغول ارتزاق هستند که آئین نامه جدیدی که مطرح گردیده آسیب به این افراد را به همراه دارد و باید از ظرفیت این پرسنل با استفاده از بومی کردن شبکه آزمایشگاهی بهره مند شد.

مدیرعامل شبکه تشخیص طبی آزمایشگاهیان استان تهران ادامه داد: مدلی که در حال حاضر برای شبکه ای شدن آزمایشگاه ها طراحی گردیده برای کشور ما کارساز نیست چرا که شرایط ما متفاوت است ولی با بومی کردن شبکه ای شدن می توان تمام پرسنل آزمایشگاهی را تحت پوشش قرار داد و از طرفی به استاندارد کیفی و کمی بالایی نیز دست یابیم.

ازقندی توضیح داد: در آئین نامه جدید آزمایشگاه ها، مراحل میانی بدون تعریف مانده و درگاه های آزمایشگاهی به نام مراکز نمونه برداری معرفی گردیده که می تواند خطاهای پیش از آزمایش را افزایش دهد.

وی با اشاره به اینکه 70 درصد خطاهای آزمایشگاه ها مربوط به خطای پیش از آزمایش است، گفت: مدل بومی شبکه ای شدن آزمایشگاه ها علاوه بر افزایش سرعت، صحت و دقت آزمایش هزینه های منطقی نیز داشته ولی آئین نامه جدید با توجه به آشفتگی های زیادی که به دلیل نوسانات ارزی به وجود آمده صدمه به آزمایشگاه ها را به همراه دارد.

مدیرعامل شبکه تشخیص طبی آزمایشگاهیان استان تهران، اضافه کرد: طرح بومی شبکه ای شدن آزمایشگاه ها در سه استان تهران، خراسان رضوی و مازندران در مرحله طراحی و معماری و پیاده سازی است و دو استان دیگر نیز درخواست داشته تا این مدل برای آنها ارائه گردد ولی آئین نامه جدید تأسیس آزمایشگاه ها طرحی خام و نپخته بوده و وضعیت فعلی آزمایشگاه ها را نابسامان می نماید و سبب خارج شدن افراد باتجربه و با سوابق بالا از گردونه آزمایشگاه ها خواهد شد.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 559

به "علت70 درصد خطاهای آزمایشگاه ها، بومی سازی شبکه آزمایشگاهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت70 درصد خطاهای آزمایشگاه ها، بومی سازی شبکه آزمایشگاهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید