علی دایی؛ مردی که زیاد می توانست

به گزارش شیوا مارکت، هیچ کس نوجوانی و جوانی علی دایی را ندید. از همان ابتدا که در فوتبال ایران چهره شد، عاقله مردی بود با مو های پرپشت و سبیل پت وپهن؛ و نخستین سؤالی که می شد از او پرسید این بود که تا حالا کجا بودی؟!

علی دایی؛ مردی که زیاد می توانست

مردی که بعد ها کریم انصاری فر را در 17 سالگی کشف کرد و به سایپا برد، خودش در 17 سالگی کاشفی در اطراف خودش نمی دید و سال ها طول کشید تا راه رسیدن به تیم های عظیم باشگاهی را پیدا کند. شاید اگر قبولی در کنکور باعث مهاجرتش به تهران نمی شد، شهرت فوتبالش در حد همان استقلال اردبیل و قهرمانی در جام فلق باقی می ماند. اما توجه ویژه دایی به درس و مدرسه باعث شد راه دانشگاه صنعتی شریف برای او باز گردد و با حضور در تهران و عضویت در یک تیم دسته دومی، بالاخره در 21 سالگی در های باشگاه بانک تجارت برای او باز گردد و در این تیم پای درس های ناصر حجازی بنشیند.

اما برای آنکه چشم های بیشتری او را ببینند و در های تیم ملی و پرسپولیس به رویش باز گردد، باید سال های بیشتری صبر می کرد. این اتفاق عجیبی است که کسی توانایی انجام 149 بازی ملی و ثبت 109 گل مقابل تیم های ملی مختلف را داشته باشد، اما این توانایی را تا 24 سالگی از همه پوشیده نگه دارد. دایی نخستین بازی ملی اش را در حالی برگزار کرد که 23 سال و 4 ماه و 2 روز داشت. درحالی که ماه ها پیش تر از آن، وقتی با بانک تجارت روبه روی پرسپولیس نهاده شد، خیلی ها به علی پروین -سرمربی همزمان پرسپولیس و تیم ملی- توصیه نموده بودند بازی این مهاجم را به چشم خریدار نگاه کند. اما پروین بعد از مسابقه ای که 3-2 به سود پرسپولیس تمام شد، به خبرنگاران گفت: چیز خاصی از او ندیدم.

با وجود این، دایی بالاخره خودش را به علی پروین تحمیل کرد و در نخستین تورنمنتی که همراه تیم ملی رفت، به عنوان آقای گل و ستاره بازی ها برگزیده شد؛ آن هم درحالی که تیم پروین بین 6 تیم پنجم شد و کسی چیز خاصی از این تیم ندید!

در مسابقات مقدماتی جام جهانی 1994 که در دوحه قطر برگزار می شد، ایران با دروازه بانی که روحیه اش را در تهران جا گذاشته بود، در 5 بازی 11 گل خورد و پنجم شد، اما علی دایی که نخستین تورنمنت جدی اش را تجربه می کرد، 4 گل از 8 گل تیم ملی را زد و آقای گل رقابت ها شد.

بعد از این مسابقات بود که دایی به پرسپولیس پیوست تا در نخستین سال حضورش در جمع سرخپوشان همراه با فرشاد پیوس یکی از مخوف ترین خطوط حمله تاریخ این تیم را شکل بدهد. پیوس در آخرین سال های فوتبالش بود و دایی در نخستین سال های درخشش در فوتبال ایران؛ این زوج در سال 73 مجموعا 34 گل زدند و رتبه اول و دوم گلزنان لیگ را به خودشان اختصاص دادند. البته رتبه اول نصیب فرشاد آقای گل شد تا علی دایی برای کسب نخستین و تنها آقای گلی اش در رده باشگاهی تا سال 1383 و لیگ حرفه ای سوم صبر کند. این هم نکته جالبی است که دایی در رده ملی بیشتر به عنوان آقای گلی رسیده تا در رده باشگاهی.

منبع: همشهری

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: فرارو
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20138

به "علی دایی؛ مردی که زیاد می توانست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علی دایی؛ مردی که زیاد می توانست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید