غذا های کنسروی منشاءاین بیماری است

به گزارش شیوا مارکت، سالانه حدود 100 نفر در کشور به بوتولیسم که یک بیماری فلج کننده جدی و نادر است از طریق مسمومیت غذایی با مصرف غذا های کنسروی مبتلا می شوند.

غذا های کنسروی منشاءاین بیماری است

به گزارش مسعود مردانی عضو هیات موسس مرکز تحقیقات بیماری های گرمسیری و عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بوتولیسم بیماری است که به وسیله مسمومیت غذایی با خوردن غذا های کنسروی و جوشانده نشده، ایجاد می شود.

وی گفت: دوبینی، دهان خشک، تغییر صدا، اشکال در بلع و فلج اندام ها از علائم این بیماری بوده بیماران ممکن است هفته ها یا ماه ها در بخش مراقبت های ویژه بستری شوند و از دستگاه بادگیر استفاده کنند تا فلج ماهیچه ها از بین برود.

این متخصص بیماری های عفونی ادامه داد: علائم مسمومیت ناشی از مصرف غذای آلوده به این سم حدود 18 تا 36 ساعت پس از مصرف دیده می شود و اگر به موقع تشخیص داده نشود حتی به مرگ و میر نیز منجر خواهد شد.

مردانی شرح داد: غذا های کنسروی مانند تن ماهی، لوبیا چیتی و غیره، کشک و پنیر های محلی زمینه ساز ابتلا به بوتولیسم هستند و افراد حتما باید قبل از مصرف مواد غذایی کنسروی آن ها را به مدت 15 تا 20 دقیقه خوب بجوشانند یا خوب تفت دهند.

وی گفت: از خوردن غذا های آماده اگر قوطی آن ها ورم کرده یا اگر بوی ماندگی می دهد، خودداری شود و هرگز غذا را در هوای اتاق رها نکنید، زیرا عامل بیماری در هوا و خاک وجود دارد و به راحتی روی غذا نشسته و رشد می کند.

به گفته مردانی، قبل از مصرف پنیر های محلی و کشک از سالم بودن آن ها مطمئن شوید در غیر این صورت اگر سم بوتولیسم در مراحل اولیه وارد دستگاه گوارش شود، باید به محض دیدن علائم غیرعادی در بدن به پزشک گوارش مراجعه کرده تا با انجام معاینات دقیق بتوان این سم را خارج کرد در غیر این صورت وجود این باکتری در بدن بسیار خطرناک است و زندگی فرد را مختل خواهد کرد.

بوتولیسم نوعی فلج شل پائین رونده است که به صورت حاد حمله می کند و در اثر بلع یا جذب توکسین تولید و به وسیله کلستریدیوم بوتولینوم، ایجاد می شود. توکسین بوتولینیوم قوی ترین و مرگ بارترین توکسین دنیاست و فلج ناشی از آن می تواند به دلیل وقفه تنفسی ناشی از فلج عضلات تنفسی به سرعت منجر به مرگ شود. به همین دلیل بیماری یک اورژانس پزشکی است. تشخیص فوری و مداوا می تواند از عوارض، مرگ و میر جلوگیری کند، زیرا اغلب، انواع بوتولیسم ها با آنتی توکسین درمان می شوند.

منبع: ایرنا

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 15165

به "غذا های کنسروی منشاءاین بیماری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غذا های کنسروی منشاءاین بیماری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید