فرمول کاهش وزن بدن چیست؟

به گزارش شیوا مارکت، به گفته عضو کمیته توانبخشی فدراسیون پزشکی ورزش این موارد از جمله برنامه هایی است که باید طراحی گردد و طبیعتا افراد بیمار یا بعضی گروه های خاص مثل سالمندان، بچه ها یا زنان باردار هم باید مراقب باشند و فعالیت نامناسب نداشته باشند و با کادر پزشکی مشورت نمایند.

فرمول کاهش وزن بدن چیست؟

عضو کمیته توانبخشی فدراسیون پزشکی ورزشی با تشریح نحوه ورزش کردن برای افراد بیمار و نیز افراد سالمی که اضافه وزن دارند، نحوه اصولی ورزش کردن برای اقشار مختلف را تشریح کرد و گفت: فرمول کم کردن وزن بدن داشتن همزمان رژیم غذایی و ورزش کردن است.

با اشاره به اینکه دستگاه ها و وسایل ورزش خانگی در شرایطی به تدریج مورد توجه عموم قرار گرفته است که در استفاده از این دستگاه ها باید دو نکته اصلی و با اهمیت را مدنظر داشت، اظهار کرد: کیفیت دستگاه و چگونگی استفاده از آن 2 مسئله ای است که باید به آن توجه داشت و با گسترش استفاده از دستگاه های ورزشی در منازل و باشگاه ها، آموزش نحوه انتخاب و استفاده از این دستگاه ها ضروری به نظر می رسد.

رایج بودن فقر حرکتی در ایران

وی ادامه داد: با توجه به اینکه فقر حرکتی در ایران رایج است و مردم خیلی اهل ورزش نیستند، دستگاه هایی مثل تردمیل، دوچرخه ثابت یا بعضی دستگاه ها برای تقویت عضلات شکمی در نوع خود دستگاه های بدی نیستند و می توانند مفید باشند، اما ممکن است این دستگاه ها به خودی خود خیلی کیفیت بالایی نداشته باشند به عنوان مثال ممکن است تردمیل هایی که ارزان قیمت هستند، تسمه آن ها که می چرخد و فرد بر روی آن راه می رود استاندارد نبوده و فرد دچار زانو درد یا کمردرد شود؛ بنابراین تمام این وسایل باید استاندارد باشند و از برند هایی استفاده شود که استاندارد است چرا که ضرر برند های غیر استاندارد از فایده آن بیشتر است.

نحوه تشخیص استاندارد بودن تجهیزات ورزشی

عضو کمیته توانبخشی فدراسیون پزشکی ورزشی با طرح این پرسش که چگونه می توان به استاندارد بودن دستگاه ها پی برد؟ گفت: برای پی بردن به این موضوع می توان از یک کارشناس مشورت گرفت و اگر فرد به منابع اطلاعات دسترسی دارد یا کاتالوگ آن دستگاه ها را مطالعه کند، می تواند به شناخت خوبی برسد و برند های امتحان پس داده را بشناسد، البته رسیدن به این موضوع به تجربه افرادی که در ورزش کار نموده اند مهم است.

به عنوان مثال فردی که 10 سال یا هر مدت از یک مارک معین استفاده نموده باشد، می داند آن مارک خوب است یا بد و در این میان کارشناسان و مربیان ورزشی که با این دستگاه ها سرو کار دارند می توانند مشاوران خوبی باشند، البته نکته دیگر نیز میزان هزینه ای است که یک خانواده می خواهد برای این دستگاه ها بپردازد، اگر از من بپرسند قرار است یک وسیله ارزان قیمتی بخرند که ضرر هم داشته باشد، بهتر است آن را نخرد چرا که ممکن است آسیب به دنبال داشته باشد.

چگونگی ورزش کردن برای افراد سالم و بیمار

احمدی درباره چگونگی استفاده از تجهیزات ورزشی، اعلام کرد: می توان افراد را به دو دسته عمده تقسیم کرد؛ نخست افراد سالم و دوم افرادی که بیماری های مثل آرتروز، پوکی استخوان، دیابت، فشار خون و امثالهم دارند.

وی ادامه داد: دسته دوم یعنی افرادی که این قبیل بیماری ها را دارند حتما باید برنامه تمرینی خود را با پزشک معالج هماهنگ نمایند، یعنی پزشک مربوطه باید اجازه این میزان فعالیت را به او بدهد، برای این قبیل افراد برنامه ریزی مناسب توسط کادر پزشکی یا کادر ورزشی ضروری است چرا که با توجه به موضوع بیماری بهتر است با افرادی مشاوره شود که هم در بحث پاتوبیولوژی آشنایی داشته باشند و هم در ورزش کار نموده باشند و این افراد فیزیوتراپ های ورزشی یا پزشکان ورزشی هستند.

اما افراد سالم و افرادی که مشکل عمده آن ها اضافه وزن باشد می توانند با کارشناسان ورزش مشورت نمایند، چون هر برنامه ورزشی باید با برنامه ریزی مناسب، گرم کردن مناسب و اینکه شدت تمرین استقامتی باشد یا قدرتی و بعد وزن کم کردن درست همراه باشد و افراد سالم باید توجه داشته باشند تمرین اصول دارد و باید به شکل مناسب از وسایل تهیه شده استفاده نمایند، باید با کارشناسان مشورت نمایند مثلا اینکه با دوچرخه یا تردمیل را چند دقیقه کار نمایند، هر چند وقت یک بار زمان استفاده از آن را بیشتر نمایند، یا اگر می خواهند دراز و نشست کار نمایند هر بار چند دراز و نشت بزنند و چند بار تکرار نمایند.

به گفته عضو کمیته توانبخشی فدراسیون پزشکی ورزش این موارد از جمله برنامه هایی است که باید طراحی شود و طبیعتا افراد بیمار یا بعضی گروه های خاص مثل سالمندان، بچه ها یا زنان باردار هم باید مراقب باشند و فعالیت نامناسب نداشته باشند و با کادر پزشکی مشورت نمایند.

کم کردن اصولی وزن بدن چگونه باید باشد؟

احمدی با بیان اینکه به دلیل فقر حرکتی یا تغذیه غلط -به معنای بد غذا بودن- بسیاری با این هدف وسایل ورزش خانگی را تهیه می نمایند که لاغر شوند، اما علاقه مندان باید بدانند وزن کم کردن هم اصول دارد یعنی هم باید با رژیم باشد و هم تحرک و ورزش، گفت: به بیان ساده تر فرد باید به دنبال این باشد که آن چیزی را که در انبار ذخیره نموده به صورت اصولی بسوزاند و حجم بدنش را کاهش دهد، همین وزن کم کردن باید اصولی باشد و فرد مجاز است در طول هفته حداکثر 900 گرم از وزن خود را کم کند یعنی در ماه حدود چهار کیلوگرم، بنابراین اگر بخواهد زودتر از آن باشد یا کاهش وزن غیر اصولی باشد به این سمت خواهد رفت که به جای سوختن چربی های اضافی، پروتئین یا وزن خالص عضلانی بدن کم می شود و این بسیار خطرناک بوده و می تواند به قلب، کبد و کلیه فشار بیاورد.

وی ادامه داد: بنابراین برای کاهش وزن باید در ورزش اصولی و تغذیه به صورت همزمان توجه داشت و برای این مهم باید از کارشناس ورزشی و تغذیه استفاده کرد.

در صورت ورزش نکردن، وزن کاهش یافته بر می شود؟

عضو کمیته توانبخشی فدراسیون پزشکی ورزشی در پاسخ به این پرسش که بعد از ورزش کردن در صورت رها کردن آن، مجددا وزن کم شده برمی شود و آیا این مسأله پیامد های بدتری به دنبال ندارد؟ عنوان نمود: به هر حال طبیعی است که اگر ورزش استمرار نداشته باشد وزن کم شده برمی شود، این مسأله پیامدی به آن صورت ندارد چرا که یکی از خصایص ورزش نکردن برگشت پذیری آن است و ورزش عین شمشمیری دو لبه است که هم بدن را متناسب و چربی ها را می سوزاند و هم اینکه اگر آن را رها کنی دوباره چاق خواهی شد.

وی اضافه نمود: اگر فرد بخواهد بعد از یک وقفه، دوباره ورزش کند شرایطتش بهتر از فردی است که ورزش ننموده و در مجموع توصیه ما این است که اگر فردی شش ماه هفته ای سه جلسه تمرین نموده است و می خواهد از فشار تمرین بکاهد با هفته ای یک جلسه هم می تواند مانع از برگشتن به حالت سابق و وزن سابق شود.

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: فرادید
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 17701

به "فرمول کاهش وزن بدن چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرمول کاهش وزن بدن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید