فروش مرغ با نرخ 30 هزار تومان گرانفروشی است

به گزارش شیوا مارکت، تهران (پانا) - نایب رئیس انجمن مرغداران گوشتی گفت که سیاست گذاری دولت در توزیع نهاده منجر به چندنرخی شدن قیمت مرغ در بازار شده است.

فروش مرغ با نرخ 30 هزار تومان گرانفروشی است

به گزارش خبرنگاران، حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی اظهار کرد: هم اکنون توزیع نهاده با نرخ مصوب مناسب نیست و هر چقدر جلوتر می رویم شرایط بدتر می شود.

وی اضافه کرد: درحال حاضر سهمیه برخی واحد های مرغداری اختصاص داده نشده، به برخی دیگر از واحد ها سهمیه تخصیص داده شده، اما تامین صورت نگرفته یا تامین شده و فروشنده ای در سامانه نیست یا اینکه مرغدار خریده و تنها بارگیری صورت نگرفته که عملا تولیدکنندگان گرفتار شده اند.

اسداله نژاد با اشاره به اینکه سامانه بازارگاه به سبب فقدان نهاده کارایی خود را از دست داده است، بیان نمود: در شرایط فعلی خرید از سامانه بازارگاه امکان پذیر نیست که با این وجود مرغدار مجبور به خرید از بازار آزاد با نرخ های بالاست.

این مقام مسئول قیمت کنونی هر کیلو کنجاله سویا در بازار آزاد را 16 هزار تومان و ذرت را 3 هزار و 500 تومان اعلام کرد.

اسداله نژاد درباره تاثیر آزادسازی نرخ نهاده های دامی بر قیمت مرغ بیان نمود: اگر دولت نهاده با نرخ مصوب توزیع نکند، قیمت مرغ بر مبنای نرخ تمام شده و عرضه و تقاضا در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد، از این رو دولت برای حمایت از اقشار آسیب پذیر باید یارانه به صورت مستقیم در اختیار دهک های آسیب پذیر جامعه قرار دهد.

اسداله نژاد درباره آخرین شرایط بازار مرغ بیان نمود: با توجه به تاکید مسئولان بر اجرای نرخ مصوب اظهار نظری راجع به قیمت مرغ در بازار نمی توان داشت.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی عرضه مرغ با نرخ بالای 30 هزار تومان را گرانفروشی دانست و گفت: با توجه به نرخ مرغ زنده، عرضه مرغ با نرخ های 30 هزار تومان گرانفروشی است.

وی ادامه داد: واحد هایی که نهاده با نرخ مصوب تحویل گرفتند، ملزم به عرضه مرغ با نرخ مصوب هستند، اما واحد هایی که 50 درصد نهاده را با نرخ مصوب دریافت می کنند، با عرضه مرغ به نرخ 20 هزار و 400 تومان متحمل زیان هستند و واحد هایی که کل نهاده مورد نیاز را از بازار آزاد تامین می کنند، توزیع با نرخ مصوب همانند خودکشی است.

اسداله نژاد از توزیع چندنرخی مرغ در بازار خبر داد و گفت: سیاست گذاری دولت به گونه ای است که نرخ مرغ در بازار چند نرخی است که همین امر زمینه را برای فساد ایجاد کرده چرا که واحد هایی که نهاده با نرخ مصوب تحویل گرفتند، در سایه کم نظارتی ها تمایلی به عرضه مرغ با نرخ مصوب ندارند که این موضوع تا زمانیکه نرخ نهاده در بازار 2 نرخی است، ادامه دارد.

به گفته وی، وجود اصرار مسئولان ستاد تنظیم بازار به اجرای نرخ مصوب، اما این امر شدنی نیست چرا که با حرف نمی توان تولید را روی آنالیز قیمت توجیه کرد.

اسداله نژاد ادامه داد: سیاست حاکمیتی مسئولان دولتی در خصوص مرغ به گونه ای است که واقعیت ها را بیان نمی کنند، درحالیکه شرایط صنعت مرغداری در بحث تامین و تولید مناسب نیست.

وی متوسط قیمت هر قطعه جوجه یکروزه را 2 هزار و 300 تا 2 هزار و 400 تومان اعلام کرد و اضافه کرد: عرضه با نرخ های فعلی بیانگر زیان 600 تومانی تولیدکنندگان در فروش هر قطعه جوجه است که با این وجود رغبتی برای تولید وجود ندارد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه زنگ خطر صنعت مرغداری به صدا درآمده است، بیان نمود: تامین و توزیع به موقع نهاده های دامی در جلوگیری از بحران بازار مرغ نقش اساسی دارد.

وی با بیان اینکه آمار دقیقی از میزان جوجه ریزی آبان نداریم، اضافه کرد: برآورد ها حاکی از آن است که در آبان حدود 100 میلیون قطعه جوجه ریزی می شود که در شرایط فعلی به سبب کاهش قدرت خرید خانوار، این میزان جوابگوی نیاز بازار است.

اسداله نژاد در سرانجام میزان جوجه ریزی شب عید را پیش بینی کرد و گفت: همه ساله جوجه ریزی شب عید از دی آغاز می شود که اگر مسئولان تدابیری برای رفع بحران نهاده نیندیشند، تولیدکنندگان از چرخه تولید خارج می شوند.

دور زمین: مجله سفر و گردشگری دور زمین

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 25337

به "فروش مرغ با نرخ 30 هزار تومان گرانفروشی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش مرغ با نرخ 30 هزار تومان گرانفروشی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید