قاسمی: هیچگونه تعهدی به هیچ طرف و کشوری درباره یمن نداده ایم

به گزارش شیوا مارکت، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات جرمی هانت توضیح داد: ایران هیچگونه تعهدی به هیچ طرف و کشوری درباره یمن نداده و هیچگونه دخالتی در امور یمن نداشته و ندارد.

قاسمی: هیچگونه تعهدی به هیچ طرف و کشوری درباره یمن نداده ایم

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس در گفت وگو با الشرق الاوسط مبنی بر گفت وگویش با وزیر خارجه ایران درباره یمن و اینکه ایران در این خصوص (یمن) تعهداتی را داده است، گفت: بحران یمن و تجاوز سه ساله به این کشور و کشتار مردم بیگناه آن و بروز فاجعه بشری در این کشور، همیشه در دستورکار مذکرات دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورها قرار داشته است.

وی اضافه نمود: آقای ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز به همین دلیل و در ملاقات های متعدد و تماس های دیپلماتیک با همتایان خارجی در جهت یافتن راه چاره یا راه چارههایی که بتواند به کاهش بحران در یمن یاری نموده و فضای لازم را برای توقف تجاوز و برقراری آتش بس دائم و ایجاد تمهیدات لازم به منظور امدادرسانی و ارسال یاری های بشرمحبت آمیز به مردم قحطی زده یمن آماده و زمینه های لازم را برای ایجاد فضای سیاسی و مذاکرات سیاسی فراهم کند، این موضوع را همیشه در دستورکار داشته است.

قاسمی در ادامه شرح داد: به همین دلیل در یک سال گذشته چندین دور نشست بین ایران و تعدادی از کشورهای اروپایی (فرانسه، آلمان، انگلیس و ایتالیا) که به موضوع یمن علاقه مند بودند، برگزار و در نهایت با یاری جمهوری اسلامی ایران و پیگیری های به عمل آمده، مقدمات لازم برای نشست استکهلم و برگزاری مذاکرات گروه های یمنی تحت نظارت سازمان ملل فراهم شد.

این دیپلمات ارشد کشورمان اضافه نمود: ما به عنوان کشوری مسلمان که نسبت به سرنوشت مردم یمن حساس بودیم، از ابتدا این نگرانی را داشتیم و توصیه های ما همیشه بر این بود که این جنگ نمی تواند نهایتا یک پیروز نظامی داشته باشد و باید به یک آتش بس برسیم و در پس آن شرایط را برای یاری های انسان محبت آمیز و بشرمحبت آمیز مهیا نموده و نهایتا به گفت وگوهای یمنی - یمنی یاری کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان نمود: طبیعتا و همانگونه که آقای جرمی هانت بیان نموده، مذاکراتی نیز در سفر اخیر ایشان به تهران درباره یمن انجام شد و آن بحثی که از سوی وزیر خارجه انگلیس درباره گفت وگو با آقای ظریف درباره یمن عنوان شده، در همین سفر اخیر بوده است.

وی با تأکید بر اینکه ایران هیچگونه تعهدی به هیچ طرف و هیچ کشوری درباره یمن نداده است، توضیح داد: یمن کشوری مستقل است و تصمیم گیری درباره آن به خود یمنی ها مربوط است و ایران هیچگونه دخالتی در امور داخلی یمن ندارد و منظور آقای هانت از تعهد، همان تعهداتی است که در نشست استکهلم بین گروه های یمنی برای برقراری آتش بس و ... حاصل شده است.

قاسمی بار دیگر توضیح داد: جمهوری اسلامی ایران در راستای حل مسالمت آمیز بحران یمن و جلوگیری از استمرار فاجعه بشری در این کشور از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان نمود: جا دارد جامعه جهانی هر چه زودتر به خودش بیاید و سعی کند برای این فاجعه به عنوان یک نقطه تاریک از موضوعات عصر خود راه حلی بیابد و مردم یمن را از این وضعیت بسیار سخت و فجیع، نجات دهد.

وی همچنین گفت: بعضی کشورهای اروپایی هم باید از صدور و فروش و ارائه تسلیحات مخرب به کشورهای متجاوز اکیدا خودداری نموده و علاوه بر این احتیاج است که جامعه جهانی هم متجاوزان را به توقف این تجاوز سبوعانه علیه ملت یمن وادار کند.

به گزارش فارس، جرمی هانت در گفت وگویی با روزنامه الشرق الاوسط عنوان نموده بود: با محمد جواد ظریف مفصّل درباره یمن صحبت نموده ام. ما وضعیت انسانی آنجا را بحث کردیم. آنچه به من گفت این بود که ایران برای تحقق حل [بحران] در یمن نقش ایفا نموده. این تعهدات را گرفتیم و الان می خواهیم آن را عملی کنیم و حوثی ها بندر الحدیده را ترک نمایند. همه می دانند که اگر این [اتفاق] فوری رخ ندهد، روند درگیری از سر گرفته می گردد. این برای مردم یمن بد خواهد بود. (اینجا بخوانید)

انتهای پیغام/

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 3459

به "قاسمی: هیچگونه تعهدی به هیچ طرف و کشوری درباره یمن نداده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قاسمی: هیچگونه تعهدی به هیچ طرف و کشوری درباره یمن نداده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید