قدرت نرم ایران بسیار قدرتمندتر از قدرت روسیه است

به گزارش شیوا مارکت، کارشناس مسائل اوراسیا در تحلیلی به مقایسه قدرت نرم دو کشور ایران و روسیه پرداخت.

قدرت نرم ایران بسیار قدرتمندتر از قدرت روسیه است

به گزارش خبرنگاران، بهرام امیراحمدیان در واکاوی نوع سیاست خارجی ایران و روسیه و همچنین مقایسه قدرت نرم این دو کشور گفت: برای روسیه ایران آن جایگاهی که ما برای خود تعریف می کنیم آن را در سیاست خارجی اش ندارد. ما یک کشور با سیاست خارجی مستقل هستیم ما در سیاست خارجی وابسته نیستیم خودمان تصمیم می گیریم. ممکن است گاهی درست در نیاید. خیلی ها در ایران می گویند که مسکو شریک استراتژیک تهران است ولی روس ها آن را تکذیب می نمایند. متاسفانه در ایران مفهوم شریک استراتژیک به خوبی معنا نمی گردد. اما نکته مهم اینجاست که ایران می تواند با اتکا به نیروهای داخلی و قدرت ملی که همه مولفه های قدرت منطقه ای را داراست به یک منطقه ژئوپلتیکی مستقل تبدیل گردد که پیش شرط های آن کوشش در جهت توسعه و پیشرفت های صنعتی است. در سند چشم انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران گفته شده که ایران در 1404 کشوری است با بیشترین تعامل در محیط بین الملل؛ جهانی که به دیدی دیگر به ما نگاه می نماید.

استاد مطالعات منطقه ای اضافه کرد: معتقدم که قدرت نرم ایران بسیار قدرتمندتر از قدرت روسیه است. قدرت نرم روسیه در کنار قدرت سخت این کشور است که معنا پیدا می نماید اما قدرت نرم ایران ویژگی های دیگری دارد. ایران از کشورهای پیرامون خود بسیار برتر است اما احتیاج به کوشش و همدلی داریم.روسیه برای حضور در خاورمیانه و برای تاثیرگذاری زمانی می توان گفت که موثر عمل نموده که همه بتوانند آن را حس نمایند. در همین حال اگر کشوری می خواهد قدرتمند باشد باید برند و همچنین شخصیت داشته باشد. روسیه کشوری نیست که به آن اعتماد نمایند. همه شاهدند که روسیه کریمه و آبخازیا و اوستیا را تصرف نموده و به زور متوسل شده است.در موضوع روابط ایران و روسیه مسئله ای که وجود دارد این است که روس ها خیلی خشن هستند و از ظاهرشان نیز نمی توان آنها را شناخت. در فرهنگ روسیه نیز آمده که خندیدن کار دیوانه هاست. نکته دیگر اینکه روس ها به ایران حمله کردند و سرزمین ما را تصرف نموده اند. در سال 1907 روس ها و انگلیس ها ایران را تقسیم کردند.

امیر احمدیان در خاتمه توضیح داد: عطش قلمرو ذهنی و فیزیکی روس ها خاتمه ناپذیره و این جزئی از فرهنگ آنها است که ضرورت دارد مهار گردد. ما نباید موضوع اس 300 را فراموش کنیم. درست زمانی که ژنرال های روسیه برای حمله آمریکا به ایران زمان معین می کردند وقتی بحث از تحویل اس 300 می شد آنها بحث تحریم را وسط می کشیدند! جای شکر دارد که نیروهای نظامی ما در ایران وضعیت را سر و سامان دادند. این جز مسائلی است که نشان می دهد نمی توان به روس ها اعتماد کرد. روسیه هیچگاه و تحت هیچ شرایطی منافعش را فدای منافع ایران نخواهد کرد. ایران هم نباید هیچگاه منافعش را فدای منافع کشور دیگر کند. برای نتیجه گیری عرض کنم که روس ها در خلیج فارس به دلیل تفاوت ساختار مالی نمی توانند کاری از پیش ببرند چرا که اقتصاد آنها با کشورهای عربی مکمل نیست. در چنین شرایطی سازمان همکاری مالی نیز شکل نخواهد گرفت، مانند اکو که حداکثر بتوانند 10درصد تجارت را در بین خود داشته باشند که در اتحادیه اروپا این رقم بیش از 50 درصد است.

310311

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 13105

به "قدرت نرم ایران بسیار قدرتمندتر از قدرت روسیه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت نرم ایران بسیار قدرتمندتر از قدرت روسیه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید