قصور رومانی در تحویل قاصی منصوری به ایران

به گزارش شیوا مارکت، یوسف مولایی استاد روابط بین الملل دانشگاه در روزنامه ایران نوشت: خبر کشف جسد قاضی منصوری از متهمان پرونده اکبر طبری در رومانی بعدازظهر دیروز منتشر و پس از ساعاتی از سوی منابع داخلی نیز تایید شد.

قصور رومانی در تحویل قاصی منصوری به ایران

از همان ابتدا که نام قاضی منصوری در پفراینده اکبر طبری مطرح شد، حرف و حدیث در خصوص استرداد این متهم گریخته از کشور فراوان بود.

بعضی از عدم همکاری کشور مقصد برای بازگرداندن منصوری انتقاد کردند و بعضی از دستگاه قضایی و دیپلماسی که اساسا مانع از خروج این متهم از کشور نشده یا برای بازگرداندن او به سرعت اقدام ننموده بودند، گلایه داشتند.

با این حال باید بدانیم فارغ از آنکه این متهم چگونه توانسته از کشور بگریزد، آنچه از ابتدا معین بود این است که قاضی منصوری تحت تعقیب اینترپل نهاده شد و باید به جمهوری اسلامی تحویل داده می شد تا در دستگاه قضایی به اتهاماتش رسیدگی شده و محاکمه گردد؛ بنابراین دولت رومانی مسوولیت داشت که باتوجه به حساسیت موضوع و فرآیند مهم قضایی که در انتظار قاضی منصوری بود، از این متهم فراری مراقبت های ویژه به عمل آورد.

هنوز معین نیست که قاضی منصوری به قتل رسیده یا اقدام به خودکشی نموده است، اما با توجه به اهمیت موضوع از کشور رومانی انتظار می رود که تحقیقات لازم را انجام داده و در خصوص اتفاق اتفاق افتاده، شرح دهد. در این میان جمهوری اسلامی نیز باید حساسیت موضوع را به دولت رومانی منتقل می کرد و در واقع دستگاه کنسولگری به وسیله سفیر ایران در رومانی باید با دولت این کشور وارد مذاکره می شد، حساسیت موضوع را به صورت تمام و کمال به این کشور منتقل می کرد و همچنین بنابر کنوانسیون وین درخواست می داد تا در چارچوب مناسبات دیپلماتیک اقدامات دیپلماتیک صورت گیرد.

نباید فراموش کرد که استرداد مجرمان در چارچوب مناسبات قضایی انجام می گردد. به این معنا که کشور ها با یکدیگر معاهده ای در چارچوب های تعریف شده، برقرار می نمایند تا معین گردد که تحت چه شرایطی و طبق رعایت چه تشریفاتی و چه مجرمانی قابل استرداد هستند. چنین معاهده ای میان ایران و رومانی وجود ندارد و قطعا از امتیازاتی که این معاهده ها در مناسبات قضایی برای کشور ها ایجاد می نماید، بی بهره ایم.

همچنین استرداد مجرمان به صورت اتوماتیک انجام نمی گردد، باید دستگاه قضایی کشوری که مجرم در آن حضور دارد یا ساکن است یا بازداشت شده، این استرداد را در چارچوب قوانین داخلی آنالیز کند تا حکم به استرداد صادر گردد. این یک فرایند اداری نیست، بلکه فرایندی قضایی است؛ بنابراین مدارک ارایه شده از سوی دولتی که خواستار استرداد است، مورد آنالیز قرار می گیرد.

همچنین در جریان استرداد نیز یکی از موضوعات مورد آنالیز احتمال خطر جانی برای متهم است به خصوص اگر اتهامات به نوعی سیاسی هم باشد یا سیستم قضایی یک کشور بر اساس استاندارد های جهانی محاکمه عادلانه انجام ندهد، شرایط استرداد متهمان به مراتب سخت تر خواهد بود.

تا جایی که اخبار و اطلاعات منتشرشده نشان می دهد، جمهوری اسلامی ایران تقاضای استرداد متهم را داشته است، اما جزییات این درخواست و اقدامات قضایی و دیپلماتیک ایران معین نیست. زمانی که درخواست استرداد برای یک متهم در کشوری دیگر صورت می گیرد، 2 احتمال وجود دارد؛ یکی اینکه کسانی که ذی نفع هستند، به قصد از بین بردن بعضی مدارک متهم مورد نظر را به قتل برسانند و دیگر آنکه متهم از ترس لطماتی که به حیثیتش وارد می گردد و مجازاتی که در انتظارش است، خود را از بین ببرد. در هر دو صورت باید مراقبت های ویژه به عمل آید و باید در مکانی که متهم اقامت یا سکونت دارد، پلیس مستقر تا مطمئن گردد که نه خطری متهم را تهدید می نماید و نه احتمال از دست دادن جان وجود دارد.

در این پفراینده مهم به صورت معین هنوز نمی دانیم که دولت رومانی تمام اقدامات متعارف را صورت داده یا نه. همچنین معین نیست که دستگاه قضایی و دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی چقدر حساسیت موضوع را به طرف رومانیایی منتقل نموده اند تا آن ها را برای مراقبت های ویژه از قاضی منصوری قانع نمایند. به نظر می رسد علاوه بر شرح در خصوص اینکه آیا قتل اتفاق افتاده یا خودکشی بوده است، باید در خصوص اینکه آیا دو طرف یا دو دولت ایران و رومانی مسوولیت خود را در حفظ جان این متهم به خوبی انجام داده اند یا نه نیز معین گردد.

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: فرارو
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 21010

به "قصور رومانی در تحویل قاصی منصوری به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قصور رومانی در تحویل قاصی منصوری به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید