قیمت کنسرو ماهی حدود 2000 تومان گران شد

به گزارش شیوا مارکت، بازار های مواد غذایی خبر از افزایش حدود 2000 تومانی قیمت کنسرو ماهی می دهند. افزایش قیمتی که مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران در خصوص آن توضیحاتی ارائه داد.

قیمت کنسرو ماهی حدود 2000 تومان گران شد

عیسی گلشاهی در گفتوگو با ایسنا در این باره اظهار کرد: هرسال در این مواقع با خاتمه فصل صید تن ماهیان در آب های جنوبی کشور خصوصا در منطقه سیستان و بلوچستان و آب های چابهار، حجم ماهی کم می شود و از طرفی میزان تقاضای کارخانه ها نیز بالا می رود که در نهایت این عوامل منجر به افزایش قیمت ماهی می شود. افزایش قیمت ماهی نیز طبیعتا بر قیمت کنسرو ماهی اثرگذار خواهد بود.

وی ادامه داد: سال گذشته نیز در همین ایام با افزایش قیمت روبرو شدیم که پس از شروع فصل صید و جبران کسری ها از طریق وارداتی که توسط برخی از کارخانه ها صورت گرفت، قیمت ها متعادل شد.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران اضافه نمود: فصل صید در آب های کشور از اوایل شهریور شروع می شود و تا اوایل اردیبهشت سال بعد ادامه می یابد و پس از آن به دلیل وزش باد های موسمی در دریای عمان، لنج ها امکان صید ندارند و به همین دلیل صید چندماه متوقف می شود.

وی در ادامه به قیمت کنسرو ماهی اشاره کرد و گفت: قیمت قبلی کنسرو ماهی حدود 15 هزار و 900 تومان بود که در فروشگاه های زنجیره ای با توجه به توافقی که با سندیکای کنسرو کشور شده بود بین 13 هزار و 500 تا 14 هزار تومان به فروش می رسید. البته این در حالی بود که قیمت ماهی خام کنسرو نشده در آن زمان حدود 15 تا 16هزار تومان بود، ولی در حال حاضر که قیمت ماهی خام کنسرو نشده به 30هزار تومان رسیده طبیعتا قیمت کنسرو ماهی نیز افزایش می یابد. درحال حاضر نیز قیمت کنسرو ماهی تولیده شده کارخانه هایی که از ماهی تن جدید خریداری می کنند، حدود 17 هزار تومان است.

وی با بیان اینکه وقتی کارخانه ها تولیداتشان کم می شود یا تقاضای مصرف محصولاتشان پایین می آید واردات انجام نمی دهند، گفت: حدود 25درصد از ظرفیت مورد نیاز کارخانه ها از واردات تامین می شود که با کاهش تقاضا در این ایام، کارخانه ها از ظرفیت واردات ماهی استفاده نکردند و ذخیره سازی نیز صورت نگرفت. علت این موضوع هم به خاطر شرایط ویژه ای بود که با شیوع کرونا در کشور ایجاد شد. یعنی کارخانه ها قابلیت پیش بینی و ذخیره سازی نداشتند. البته این نکته را نیز باید اضافه نمود که به طور کل هزینه ها از صید تا صنایع افزایش یافته و این افزایش قیمت در محصول نهایی خودش را نشان می دهد.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران در خاتمه گفت: امیدواریم در یکی دوماه آینده با اندکی واردات، افزایش قیمت کنسرو ماهی را با حمایت از تولیدکنندگان کنترل کنیم تا با شروع فصل صید، مجددا قیمت ها متعادل شود.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: فرارو
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 19964

به "قیمت کنسرو ماهی حدود 2000 تومان گران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت کنسرو ماهی حدود 2000 تومان گران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید