لایحه مالیات بر عائدی سرمایه ناپدید شد

به گزارش شیوا مارکت، در حالی وزیر اقتصاد از ادغام لایحه مالیات بر عائدی سرمایه در درون لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم خبر داده است که یک اقتصاددان معتقد است طولانی شدن فرایند ارائه لایحه مالیات بر عائدی سرمایه به مجلس و حالا ادغام آن در یک لایحه دیگر نشان می دهد دولت عزمی برای تنظیم این لایحه ندارد.

لایحه مالیات بر عائدی سرمایه ناپدید شد

به گزارش خبرنگاران، بالاخره بعد از مدت ها ابهام درباره تغییر و تحولات اتفاق افتاده در زمینه لوایح مالیاتی دولت، وزیر امور مالی و دارایی در این باره اظهار کرد: وزارت امور مالی و دارایی بر اساس پژوهش های صورت گرفته، به این نتیجه کارشناسی رسیده است که موضوع مربوط به مالیات بر عایدی سرمایه را در دل لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم گنجانده و به طور یکپارچه به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند.

فرهاد دژپسند که روز گذشته برای پاسخ به سوالات نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون مالی مجلس حضور یافته بود، گفت که یکی از دغدغه های نمایندگان مجلس در این جلسه، موضوع مالیات بر عایدی سرمایه بود و اینکه چرا لایحه ای در این ارتباط به مجلس تقدیم نمی گردد.

وی همچنین با اعلام خبر تدوین لایحه مالیات بر فعالیت های اختلال زا در وزارت اقتصاد و ارائه آن جهت آنالیز به دولت، از احتمال تقدیم آن به مجلس تا انتهای مهر ماه امسال اطلاع داد.

آنالیز لایحه مالیات های مستقیم چند سال طول خواهد کشید

در این باره وحید عزیزی - اقتصاددان - در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه طولانی شدن فرایند ارائه لایحه مالیات بر عائدی سرمایه به مجلس و حالا ادغام آن در یک لایحه دیگر نشان می دهد دولت عزمی برای تنظیم این لایحه ندارد، اظهار کرد: اگر قرار باشد لایحه مالیات بر عائدی سرمایه در قالب لایحه اصلاح مالیات های مستقیم به مجلس ارسال گردد آنگاه باید نیمی از لایحه مالیات های مستقیم تغییر کند که در این صورت آنالیز آن چند سال به طول خواهد انجامید.

او با اشاره به وعده های مختلف وزارت اقتصاد برای اجرایی کردن لایحه مالیات بر عائدی سرمایه از سال گذشته و پایان اقدام آن در لایحه ای دیگر، درباره صندلی مساله مسکن در این لایحه اظهار کرد: مالیات بر عائدی سرمایه از 150 سال پیش برای بحث مسکن در نظر گرفته شده اما بعضی کشورها طلا و ارز را هم به آن اضافه نموده اند.

مالیات بر مسکن در 180 کشور دیگر انجام می گردد

عزیزی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است ملاحظاتی درباره اخذ مالیات از مسکن وجود داشته باشد که دولت به طور جدی با آن روبرو نمی گردد؟ اظهار کرد: طبیعی است که اجرای هر قانونی یکسری نگرانی هایی با خود به همراه دارد اما این مسائل غیرقابل کنترل نیستند. قانون مالیات بر مسکن برای بار اول نیست که می خواهد اجرایی گردد، این قانون در 180 کشور جهان به اجرا آمده و نتایج موفقی هم داشته است.

این اقتصاددان با بیان اینکه طرح مالیات بر مسکن توسط چندین بار و توسط چندین گروه مورد ارزیابی های کارشناسی قرار گرفته است، ادامه داد: آخرین بار مرکز پژوهش های مجلس گزارشی را در این باره تدوین نموده و در آن همه ملاحظات مربوط به اجرای طرح مالیات بر مسکن در نظر گرفته شده است.

او درباره ملاحظات در اجرای قانون مالیات بر عائدی سرمایه و مسکن نیز اظهار کرد: در همه جای جهان برای هر خانواده فقط یک خانه مشمول معافیت می گردد اما در ایران می توان این معافیت را برای هر نفر یک خانه در نظر گرفت تا از این طریق بازار خرد مسکن تحت تاثیر قرار نگیرد.

وزارت اقتصاد جوابگوی تغییر و تحولات نیست

به گزارش خبرنگاران، در روزهای گذشته در حالی که همه منتظر ارسال لایحه مالیات بر عائدی سرمایه به دولت بودند اما معاون مالی وزارت اقتصاد خبر از ارسال لایحه ای دیگر با عنوان مالیات بر فعالیت های اختلال زا داد که اساسا پیش از آن اسمی از آن شنیده نشده بود.

لازم به ذکر است؛ درباره این تغییر و تحولات ناگهانی در راستا ارسال و برگشت لوایح مالیاتی به دولت، خبرگزاری خبرنگاران از روزهای گذشته پیگیر این اتفاقات از وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی بوده است اما تاکنون پاسخی از این نهادها دریافت ننموده است.

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 8384

به "لایحه مالیات بر عائدی سرمایه ناپدید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لایحه مالیات بر عائدی سرمایه ناپدید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید