لنزی که از چشم انسان هم بهتر است

به گزارش شیوا مارکت، پژوهشگران دانشگاه هاروارد در مطالعه اخیرشان گامی بزرگ در علم پزشکی برداشته و پیروز به توسعه لنزی شده اند که عملکرد آن بهتر از چشم انسان است.

لنزی که از چشم انسان هم بهتر است

به گزارش خبرنگاران و به نقل از انگجت، پژوهشگران آمریکایی پیروز به توسعه لنزهای الکترونیکی شده اند که بهتر از چشم انسان عمل می نماید. این پیروزیت می تواند طراحی لنز بعضی تجهیزات نوری مانند دوربین ها، عینک های طبی، تلسکوپ ها و هدست های واقعیت مجازی، واقعیت افزوده را در آینده ای نزدیک متحول سازد.

تیمی از محققان دانشکده مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه هاروارد با ترکیب فناوری عضلات مصنوعی و لنزهای مسطح ، لنز جدیدی را ایجاد نموده اند که بسیار شبیه به چشم انسان عمل می نماید. لنز مذکور به دلیل داشتن عضله الاستومر نه تنها قادر به تمرکز در زمان حال است بلکه بعضی قابلیت هایش مانند انطباق آستیگماتیسم و تغییر تصویر حتی فراتر از چشم انسان نیز هست. الاستومر پلیمری است که قابلیت ویسکوالاستیسیته (گران روی و کشسانی باهم) بالایی دارد. نام الاستومر دو قسمتی است که قسمت اول آن الاستو (برگرفته از الاستیک و به معنای ارتجاع پذیر) و مر (برگرفته از پلیمر) است.

پژوهشگران این لنز را با یاری فناوری متالنز (metalens) که پیشتر خود توسعه داده بودند، ایجاد کردند. متالنز از نانوساختارهای ریز برای تمرکز نور استفاده می نماید. به این ترتیب متالنز قادر است تمام طیف نور مرئی را در یک نقطه متمرکز کند. این در حالی است که در لنزهای موجود برای دستیابی به همین قابلیت از چند عنصر استفاده می گردد و به همین دلیل است که آنها حجیم و بزرگ هستند.

پژوهشگران این مطالعه گفتند ما تاپیش از این تنها قادر به فراوری متالنزهایی به اندازه یک پولک بودیم اما اکنون قطر آخرین اختراع ما تقریبا بیش از یک سانتی متر است و به همین دلیل می توان از آن در فناوری های جدید استفاده کرد.

از آنجا که فناوری متالنز یک فناوری جدید و مدرن است نباید انتظار داشته باشیم که به زودی از آن در گجت ها استفاده گردد اما می توانیم امیدوار باشیم که تا چند سال دیگر شاهد این اتفاق هستیم.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9736

به "لنزی که از چشم انسان هم بهتر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لنزی که از چشم انسان هم بهتر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید