مار شگفت انگیز طلسم چند میلیون ساله را شکست

به گزارش شیوا مارکت، مار ها در طول تاریخ تکامل، عمدتاً در زیر درختان کم نور زیستگاه های جنگلی زندگی می کردند، جایی که در معرض طیف بسیار محدودی از رنگ ها بودند. بنابراین، آن ها عمدتاً به گونه ای تکامل یافته اند که 2 نوع از 5 نوع ژن های رنگ بینی خود را حفظ نمایند.

مار شگفت انگیز طلسم چند میلیون ساله را شکست

به گزارش فارس؛ با این حال، در طول 25 میلیون سال گذشته، بیش از 60 گونه مار در محیط های دریایی روشن تر و رنگارنگ تر، خانه ساخته اند. یکی از این مار دریایی حلقه دار با حلقه های آبی (Hydrophis cyanocinctus) است که در اطراف آب های کم عمق منطقه ها گرمسیری استرالیا و آسیا زندگی می نماید.

دانشمندان در چیزی که آیزاک روستو محقق این یافته، آن را چرخشی بسیار نادر می نامد، دریافتند که مار های حلقه دار تکامل یافته اند تا 4 نسخه از ژن مربوط به بینایی اجدادی خود را بازگردانند.

دو نسخه از این ژن ها نور فرابنفش را تشخیص می نمایند که به وفور در سطح دریا ها و اقیانوس ها یافت می گردد. در عوض دو نسخه دیگر برای درک نور آبی تکامل یافته اند.

در نهایت این نشان می دهد که وقتی صحبت از تماشا رنگ در طعمه یا شکارچیان محیط اطراف می گردد، مار های دریایی با حلقه آبی احتمالاً بهتر از همه مار های هم نژاد خود هستند. قبل از این کشف، تنها مورد شناخته شده دارنده این ژن بینایی در میان خزندگان، مار آبی با نوار قهوه ای بود.

محققین برای اطمینان از اینکه این گونه از مار های دریایی رنگ ها را مانند ما می بیند، باید آن ها را در آزمایش ها بینایی رنگی آزمایش نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 23 تیر 1402 بروزرسانی: 23 تیر 1402 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 30091

به "مار شگفت انگیز طلسم چند میلیون ساله را شکست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مار شگفت انگیز طلسم چند میلیون ساله را شکست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید