مدیریت شهری بودجه های فرهنگی را بیشتر برای افزایش نشاط صرف کند تا برنامه های مناسبتی

به گزارش شیوا مارکت، رییس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه دین مبین اسلام به ذات بر بهبود شاخص های ایجاد و احقاق اقسام سلامت از جسمی تا روانی، تاکید بسیار دارد، گفت: با بازگشت به کنه دین و عمل به سیره ائمه (ع) همچنین برون رفت نهادها از کنش های کلیشه ای، باید بستر نشاط عمومی و سلامت اجتماعی را فراهم آوریم.

مدیریت شهری بودجه های فرهنگی را بیشتر برای افزایش نشاط صرف کند تا برنامه های مناسبتی

محسن هاشمی در گفت وگو با خبرنگاران درباره نقش مدیریت شهری در افزایش سلامت روانی و نشاط عمومی شهروندان اظهار کرد: موضوع نشاط و شادی در جامعه موضوعی چندوجهی ست که دارای ابعاد گوناگونی است. بخشی از آن در حوزه عادات ورفتارهای اجتماعی تعریف می گردد. برای نمونه شهروندان تهرانی نسبت به شهروندان بسیاری از کلانشهرهای توسعه یافته، کم تر تمایل به انجام ورزش های همگانی ومفرح دارند. همین موضوع در کنار کم تحرکی و فقدان حرکت های هوازی و نشاط آور در روحیه و ذهنیت آنان تاثیر منفی می گذارد و موجب می گردد تا سلامت روحی و روانی آنان به خطر افتد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به این پرسش که جامعه دینی چگونه می تواند در ایجاد و افزایش سلامت روان جامعه نقش داشته باشد، گفت: از نظر دینی، طی دهه های اخیر بخش های غم انگیز و عزاداری را در فرهنگ شیعه بسیار پررنگ تر از گذشته نموده ایم و به طور مداوم نیز برآن افزوده ایم. عزادارای های طولانی و تعدد دهه های مرثیه خوانی و پیوند آن ها با تعطیلات خود عاملی است که نمی توان آن را نادیده گرفت این در حالیست که در ذات دین و تاریخ صدر اسلام چنین مواردی مشاهده نمی گردد.

وی افزود: در زمان حکومت حضرت علی (ع) موردی را سراغ نداریم که برای عزاداری مثلا عزای غم از دست دادن پیامبر (ص) جامعه تعطیل گردیده باشد از سوی دیگر مولفه های شادی و نشاط در جامعه دینی بسیار پررنگ است اما متاسفانه با افراطی گری و غلو از الگوی های اصیل جامعه دینی عقب مانده ایم.

هاشمی به احادیثی در زمینه ایجاد نشاط و گشاده رویی از اهل بیت (ع) اشاره نمود وگفت: در روایت است که المومن بشه فی وجه وحزنه فی قلبه به این معنا که الگوی مومنان و مردم مسلمان باید شادی و نشاط در ظاهر باشد و اگرکسی غمگین ومحزون است آن را نباید علنی کند و با دیگران به اشتراک بگذارد اما در شرایط فعلی برعکس است یعنی گریه ها و غم و اندوه در ظاهر افراد نمایان می گردد و شادی مردم، پنهان است.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش به ارزیابی رویکرد و عملکرد دستگاه های مدیریتی از جمله مدیریت شهری پرداخت وگفت: دستگاه های رسمی که مدیریت شهری نیز یکی از آن هاست، در همین راستا حرکت می نماید و بیشتر بودجه های فرهنگی خود را صرف برنامه های مناسبتی وعزاداری نموده است در حالی که با توجه به حدیثی که به آن اشاره شد و ذات دین، اولویت دینی حکم می نماید که این منابع در مسیر رسیدگی به محرومان وآسیب دیدگان اجتماعی و بهبود شاخص های ایجاد و تحقق سلامت ونشاط در جامعه صرف گردد.

افزایش حمایت از فعالیت های داوطلبانه تشکل های مردمی وغیردولتی

رییس شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در شورای پنجم شهر تهران تاکنون چه اقداماتی در زمینه های فرهنگی برای افزایش نشاط اجتماعی و احقاق سلامت روان جامعه انجام داده اید،اظهار کرد: شورای شهر پنجم، یکی از روینمودهای خود را در راستای کاهش فعالیت های کلیشه ای و تبلیغاتی مناسبتی و افزایش حمایت از فعالیت های داوطلبانه تشکل های مردمی وغیردولتی برگزیده است و در این زمینه سعی دارد با فراهم آوردن بستر و اختصاص زیرساخت های شهری به فعالیت های فرهنگی سمن ها، زمینه را برای مشارکت شهروندان در فعالیت های فرهنگی شهر فراهم کند. حال در این زمینه، تسهیل در برگزاری فعالیت های فرهنگی و هنری و فراهم کردن زمینه حضور بانوان در استادیوم ها و مراسم های فرهنگی، از جمله کارهایی است که در این راستا یا انجام گردیده یا با با جدیت در مسیر اقدام است.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 350

به "مدیریت شهری بودجه های فرهنگی را بیشتر برای افزایش نشاط صرف کند تا برنامه های مناسبتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیریت شهری بودجه های فرهنگی را بیشتر برای افزایش نشاط صرف کند تا برنامه های مناسبتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید