مراحل دریافت معاینه فنی خودرو

به گزارش شیوا مارکت، با توجه به تأکید پلیس هدایت و رانندگی بر لزوم اخذ معاینه فنی و الزامی بودن معاینه فنی برای خودروها و بر اساس قانون، تمام خودرو های سواری اعم از داخلی و خارجی که سن آن ها بیش از 4 سال باشد ملزم به اخذ معاینه فنی هستند و در صورت عدم اخذ معاینه فنی این دسته از خودروها، توسط پلیس هدایت و رانندگی اعمال قانون می شوند.

مراحل دریافت معاینه فنی خودرو

معمولا مراکز معاینه فنی خودرو در ماه های پایانی سال مملو از افرادی است که خودروهای خود را برای معاینه فنی به این مراکز برده اند تا بتوانند در تعطیلات نوروزی، در جاده ها بدون مشکل تردد نمایند. در روزهای پایانی سال برای دریافت معاینه فنی شاید مجبور باشید ساعت ها در صف های طولانی بمانید. حتما هیچ کدام از شما دوست ندارید که خودرویتان دارای مسئله ای باشد و مجبور باشید پس از رفع ایرادات خودرو، دوباره ساعت ها در صف های طولانی معاینه فنی قرار بگیرید. پس اگر جزو آن دسته از کسانی هستید که خودرویتان بیش از 4 سال عمر نموده است، حتما این مطلب را بخوانید تا بتوانید با صرف وقت کمتری، برگه معاینه فنی خود را دریافت کنید و از سفرهای نوروزی خود لذت ببرید.

مدارک مورد احتیاج برای دریافت معاینه فنی

مدارک مورد احتیاج برای معاینه فنی عبارتند از:

- اصل کارت یا سند خودرو

- فرم تشخیص عیوب ظاهری

چه مواردی در آنالیز ظاهری خودرو آنالیز می شوند

در این مرحله که بازرسی چشمی نام دارد، عملاً اولین مرحله معاینه فنی خودرو است، خودرو از نظر ظاهری مورد آنالیز قرار می گیرد. یکی از عوامل مردودی در این مرحله بستن لوازم و تجهیزات غیراستاندارد بر روی خودرو است.

چیزهایی که در بازرسی چشمی مورد آنالیز قرار می گیرند شامل موارد زیر است:

- آینه ها

- شیشه ها

- برف پاک کن

- سالم بودن بوقِ خودرو

- داشتن کمربند ایمنی

- دفرمگی بدنه

- پوسیدگی بدنه

- وضعیت لاستیک ها

- صدای اگزوز

- دود خروجی از اگزوز

- متعلقات اضافی بدنه

- چراغ های نور پایین و نوربالا

- چراغ راهنما

- چراغ عقب (ترمز/ دنده عقب/ خطر/ چراغ پلاک)

- طلق چراغ های عقب

- در بخش آزمون یاری فنرها کارایی هر کدام از یاری فنرهای عقب و جلو آنالیز می گردد. دستگاهی که در این مرحله مورد استفاده قرار می گیرد نتایج تست را به دو صورت گرافیکی و عددی نمایش می دهد. اهمیت این مرحله از این جهت است که خرابی یاری فنرها یکی از علل اصلی واژگونی خودرو در سرِ پیچ هاست.

- در مرحله آنالیز ترمزها حد نهایی شتاب ترمزگیری خودرو را به منظور ارزیابی وضعیت سیستم ترمز محاسبه می نماید.

- در آنالیز سیستم تعلیق دستگاهی، سیستم تعلیق را تحت فشار قرار می دهد تا عملکرد آن را آنالیز کند.

هزینه معاینه فنی چقدر است؟

معاینه فنی خودروهای سبک 22 هزار تومان
معاینه فنی خودروهای سنگین 35 هزار تومان
معاینه فنی موتورسیکلت 10 هزار تومان
تست مجدد در صورت مردودی 5 هزار تومان
معاینه فنی خودروهای 2مخزنه 22 هزار تومان+ 62 هزار تومان بابت تست هیدرواستاتیک هر مخزن و 35 هزار تومان نیز برای باز و بسته کردن مخزن
  • در صورت مردود شدن در تست معاینه فنی، حداکثر 15 روز فرصت دارید تا ایراد خودرو را رفع کنید و مجددا به همان مرکز معاینه فنی مراجعه کنید.

میزان جریمه نداشتن برگه معاینه فنی

بر اساس قانون و اعلام پلیس راهور، محدوده مجاز معاینه فنی تمام شهر است و خودروهای فاقد معاینه فنی روزانه مبلغ 50 هزار تومان جریمه خواهند شد.

اگر عمر خودروی شما از 4 سال گذشته است یا به تازگی خودروی دست دومی خریده اید که عمرش بیش از 4 سال است، حتما به دریافت معاینه فنی احتیاج پیدا می کنید، بنابراین پیشنهاد می کنیم پیش از رفتن به مراکز معاینه فنی ایرادات ذکر شده را رفع کنید تا مجبور به مراجعه دوباره به این مراکز نباشید.

quiz1.ir: مجله آزمون اول: مجله خبری تحلیل صنایع آموزشی و کارگاهی

منبع: دیوار
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 4228

به "مراحل دریافت معاینه فنی خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراحل دریافت معاینه فنی خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید