مسافران وطن به سیر سفر اسیر ایرانی می پردازد

به گزارش شیوا مارکت، مجموعه مستند مسافران وطن، خاطرات تعدادی از آزادگان را از مرحلۀ خداحافظی و اعزام به جبهه تا اسیرشدن، دوران حضور در اردوگاه، آزادی و نهایتاً بازگشت به خانه در برمی گیرد.

مسافران وطن به سیر سفر اسیر ایرانی می پردازد

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری خبرنگاران مجموعه مستند مسافران وطن در 5 قسمت، کار گروه مستند فرهنگی روایت فتح، از روز شنبه 25 مرداد تا چهارشنبه 29 مرداد 99 هر روز ساعت 18 و از شبکه افق سیما پخش می شود. این مجموعه خاطرات تعدادی از آزادگان را از مرحلۀ خداحافظی و اعزام به جبهه تا اسیرشدن، دوران حضور در اردوگاه، آزادی و نهایتاً بازگشت به خانه در برمی گیرد. تحقیق و کارگردانی این برنامه را آقای علی محمد ذوالفقاری به عهده داشته است.

به بهانه سالروز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی، کارگردان مستند مسافران وطن در گفت وگو با روابط عمومی گروه مستند روایت فتح جزئیات بیشتری را از ساخت این مستند بازگو کرد.

چه چیزی شما را برای ساخت این مستند ترغیب کرد؟

بیشترین هم و غم من در سال های اخیر، نگارش یک مستندنگاری خوب و جامع درباره اسیر ایرانی بوده است. برای رسیدن به چنین هدفی، که چندان هم آسان نیست، ساعت های طولانی با اسرای ایرانی جنگ تحمیلی حرف زده ام. ثبت و ضبط این گفت وگوها که بیشترشان هم به صورت ویدیوئی انجام می شود، با هزینه های مادی و صرف وقت زیادی همراه بوده است؛ فکر نموده ام که باید گفت وگوها را با تصویر و صدای خوبی بگیرم که ناچار به مهیا کردن لوازم و وسایل دیگر و در نتیجه پرداخت هزینه و وقت زیادی می شوم. تأمین این هزینه ها از عهده و بضاعت شخصی من بیرون است وبرای تأمین آن باید فکری بکنم. پیشنهاد فراوری مستند یا مجموعه مستندهایی درباره اسرا یا اسارت و در نهایت فراوری آن، در واقع فراهم آوردن امکانی برای ادامه حیات این فکر و آرزوست و مبنای تازه ای ندارد. در عین حال که فراوری خود مستند هم امکان ها و ظرفیت های تازه ای درست می نماید و کمترینش ایجاد ارتباط بهتر با آزادگان عزیز و میسرکردن تحقیق است.

ایده اثر چطور به ذهنتان رسید و چه هدفی داشتید؟

همان طور که در پاسخ قبلی شما هم گفتم، مدتی است پرداختن به ادبیات اردوگاهی دغدغه اصلی من شده است و اگر می شد و بشود که کار دیگری نکنم، ترجیح می دهم به این مقوله مشغول باشم. مسافران وطن به سیر سفر اسیر ایرانی می پردازد؛ از پیش از جنگ تا زمانی که پس از عبور از دوره سخت و طاقت فرسای اسارت نهایتاً به خانه برمی شود. دوران قرارِ پس از این برگشت و نسبتی که اسیر آزادشده با جامعه تازه دارد هم از دیگر مباحث این سیر است. هرچند آنچه در پنج قسمت بروز دارد همه مقاطع و جزئیات را در برنمی گیرد و صرفاً شمایی از یک ایده کلی و البته ساده برگزار شده است. جای این مباحث کتاب است و چهار، پنج قسمت مستند اصطلاحاً تلویزیونی حوصله و گنجایش چنین معنایی را ندارد.

در جهت فراوری این مستند با مسئله ای هم روبرو بوده اید؟

ساخت مستند جنگی ملاحظات و سختی های خودش را دارد. این مشکل وقتی به موضوع اسارت می رسیم بیشتر و سخت تر هم می شود. نبود آرشیو، در دسترس نبودن موقعیت های زندگی اسیر ایرانی و پرهزینه بودن ظرفیت هایی مثل بازسازی، که تمهید آن برای مستند تلویزیونی یا مالی نیست یا دست کم معمول و مقبول نیست، از جمله مسائل فراوری است. این مشکل هر پیش تر می رویم بیشتر هم خواهد شد. مشکل دوم عبور از تفصیل و رسیدن به کلیتی است که، فرضاً در حوصلۀ کوچک یک برنامۀ نیم ساعتۀ تلویزیون، شمایی از آن کلیت را ارائه کند.

تا به امروز چه آثاری را با موضوع اسارت و اسرا فراوری نموده اید؟

کارهایی که طی چهار، پنج سال اخیر با موضوع اسیر ایرانی و اسارت نموده ام این هاست؛ تحقیق و تهیه کنندگی مستند بلند میان این روزها ایستاده ام دربارۀ اسیر آزادشده آقای داوود میقانی. تحقیق وتهیه کنندگی مجموعۀ 13 قسمتی ساعت های بی عقربه که به حال و هوا و زندگی همسران اسرای ایرانی جنگ، در دوران اسارت همسران شان، پرداخته است. مستند بلندی هم دربارۀ نوجوانان اسیر ایرانی حاضر در رمادی 1 و پژواک رسانه ای آن در روزهای جنگ ساخته ام که عنوانش گزارش رمادی است.

مختصری از داستان کار تازه تان، یعنی مسافران وطن، بگویید.

مسافران وطن روایت رزمنده اسیر ایرانی در یک بازه زمانی پرفراز و نشیب است؛ این دوره، پیش از جنگ شروع و تا سال هایی پس از بازگشت اسیر آزادشده به وطن و نزد خانواده و جامعه اش را دربرمی گیرد. البته به همه مقاطع یکسان نپرداخته ایم و بنا به ملاحظات گوناگون، به بعضی بیشتر یا کمتر پرداخته و حتی مواردی را هم حذف نموده ایم. امیدواریم که در مجموع دیدنی و شنیدنی باشد.

لازم به ذکر است مجموعه مستند مسافران وطن در 5 قسمت، کار گروه مستند فرهنگی روایت فتح، از روز شنبه 25 مرداد تا چهارشنبه 29 مرداد 99 هر روز ساعت 18 و از شبکۀ افق سیما پخش می شود.

4127

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 23604

به "مسافران وطن به سیر سفر اسیر ایرانی می پردازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسافران وطن به سیر سفر اسیر ایرانی می پردازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید