مشاور طالبانی: عراق پاسخ توطئه کشورهای ثروتمند منطقه را بدهد

به گزارش شیوا مارکت، مشاور جلال طالبانی رئیس جمهور پیشین عراق ضمن هشدار به بعضی از کشورهای ثروتمند منطقه که از توطئه علیه عراق حمایت اقتصادی می نمایند، تأکید کرد که اگر عراق آتش بگیرد، همه کشورهای منطقه و دنیا از این آتش خواهند سوخت.

مشاور طالبانی: عراق پاسخ توطئه کشورهای ثروتمند منطقه را بدهد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وفیق السامرائی مشاور وقت جلال طالبانی رئیس جمهوری فقید عراق نامه سرگشاده ای خطاب به ملت و مسئولان عراق و کشورهای منطقه و سایر کشورها منتشر کرد.

السامرائی که رئیس پیشین سرویس اطلاعات نظامی عراق بوده و یکی از کارشناسان نظامی این کشور است، در این نامه نسبت به متشنج شدن وضعیت عراق هشدار داد.

شبکه خبری العالم متن این نامه را منتشر کرد که به صورت خلاصه به توضیح ذیل است:

جوانان ما در عراق

درد و رنج و عشق خود به عراق را بیان کردید، ولی من معتقدم که عراق در حال ورود به یک جنگ داخلی و منطقه ای است که به نابودی شما ختم می گردد، نفت تان را متوقف می نماید، پشیزی از حقوقتان را دریافت نخواهید کرد و صدها هزار نفر از شما خواهید مُرد و شما را خواهد کشت، میلیون ها نفر را آواره خواهد نمود و اگر از خشونت دوری نکنید و توجهی به خطرناکترین وضعیت عراق نداشته باشید، برادری زیبای فیما بین شما برای همواره، خاتمه خواهد یافت.

شعار سرنگونی دولت با استفاده از زور را کنار بگذارید؛ زیرا معادلات اجاره این مسئله را نخواهد داد. آنچه مطلوب است، اصلاح بنیادین است و هیچ کس قادر نیست، مانع اصلاح گردد.

شما نمایندگان محترم

نمی فهمیم که چرا شبانه روز در سالن مجلس خود نیستید و مصوبات اصلاح فراگیر از جمله بازنگری در قانون اساسی و لغو همه امتیازات خود را آنالیز نمی کنید؛ حتی کتابهای آسمانی، تفسیرپذیر و انعطاف پذیر هستند

شما؛ دولتی ها

باید با طرح های اصلاح گرایانه بزرگ، بین مقر خود و مجلس در تردد باشید و همه پرونده های مهم را به دادگاه فساد تحویل دهید و مصونیت کامل را از همه لغو کنید.

کشورهای منطقه؛ اگر عراق آتش بگیرد، حتما با آتش آن خواهید سوخت.

دنیا؛ با موج میلیون ها آواره از چندین کشور روبرو خواهید شد، [فراوری] نفت متوقف خواهد شد و اگر عراق شعله ور گردد، بحران، نابود کننده خواهد بود.

دولت عراق؛ با غرور، پاسخ تأمین کنندگان اقتصادی توطئه توسط بعضی از کشورهای ثروتمند منطقه و رسانه های خشونت برانگیر آنان را بدهد و فورا، اطلاعات آنان را برملا کند. به دور از خشونت، حافظ سلامت و امنیت ملت خود باشید.

اعتراضات عراق که از اول اکتبر شروع شده و به دلیل ایام اربعین حسینی متوقف شده بود، از بیست و پنجم اکتبر در چند استان این کشور از سر گرفته شده است.

در همین ارتباط، مجلس عراق در جلسه روز سه شنبه (روز گذشته)، از عبدالمهدی دعوت کرد تا در جلسه ای که برای برطرف مطالبات مردم معترض برگزار شده، حضور یابد، ولی در این جلسه حاضر نشد؛ چون همزمان با جلسه مجلس، وی در جلسه هیأت دولت بود.

جلسه فوق العاده مجلس از دوشنبه هفته جاری شروع شد و دیروز نیز ادامه یافت و قرار است امروز و فردا جلسات مجلس ادامه داشته باشد. در جلسه روز گذشته شماری از قوانین یا طرح های جدید از جمله لغو امتیازهای رؤسا و مقام های عالی رتبه تصویب شد.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق روز گذشته در پاسخ به درخواست رهبر جریان صدر برای استعفا، در قالب نامه ای سرگشاده گفت، توافق سیاسی راه کوتاه تری از استعفا و برگزاری انتخابات زودهنگام برای تغییر دولت است.

عبدالمهدی به الصدر گوشزد کرد که هر سیاستمداری نباید مدعی نمایندگی مردم گردد و بهترین راه روشن شدن اراده مردم صندوق رأی است.

م

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 12958

به "مشاور طالبانی: عراق پاسخ توطئه کشورهای ثروتمند منطقه را بدهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاور طالبانی: عراق پاسخ توطئه کشورهای ثروتمند منطقه را بدهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید