مصاحبه ظریف با ان بی سی؛ از چرایی عدم دیدار با ترامپ تا هشدار درباره جنگ سایبری

به گزارش شیوا مارکت، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه ان بی سی گفت به نظر می رسد رئیس جمهور آمریکا بیش از آنکه به محتوای مذاکره با ایران علاقمند باشد، صرفا علاقه دارد که چنین دیداری انجام شود.

مصاحبه ظریف با ان بی سی؛ از چرایی عدم دیدار با ترامپ تا هشدار درباره جنگ سایبری

به گزارش گروه مانیتورینگ بین الملل خبرنگاران، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه ای که مشروح آن امروز (یکشنبه) از شبکه ان بی سی پخش شد، در مورد موضوعات مختلف سیاست خارجی ایران از جمله توافق هسته ای و اقدامات آمریکا علیه ایران صحبت کرده است.

ترامپ به دنبال خود دیدار، نه محتوای دیدار

وی که در اقامتگاه هیأت ایرانی در نیویورک صحبت می کرد، در پاسخ به این سؤال که در جریان نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل متحد رؤسای جمهور ایران و آمریکا تا چه حد به دیدار با هم نزدیک شده بودند، گفت: خوب، فرانسوی ها تلاش زیادی کردند و از این بابت قدردان هستیم. فرانسوی ها و خیلی های دیگر تلاش کردند تا پادرمیانی کنند، اما مسئله این بود که - تحلیل من این است که - رئیس جمهور [دونالد] ترامپ بیش از آنکه به محتوای نشست علاقه ای داشته باشد، به صرف برگزاری نشست علاقمند است. اما برای ما، محتوا مهم است.

ظریف گفت به همین دلیل بود که مقام های دو کشور با یکدیگر دیداری نکردند.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سؤال که آیا ملاقات با ترامپ برای کره شمالی مفید بوده، گفت: نه واقعا، چراکه بعد از ملاقات هم هیچ یک از تحریم های این کشور رفع نشده است و ایالات متحده همچنان به طرح درخواست های بیشتر ادامه می دهد.

وی اضافه نمود: علاوه بر این، مورد ما با وضعیت کره شمالی متفاوت است، چراکه آن ها با ایالات متحده یک توافق 159 صفحه ای نداشتند که تنها سه سال پیش [از خروج آمریکا] به دست آمده بود و جزئی از یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد بود. بنابراین، ما در نقطه صفر قرار نداشتیم. علاوه بر این، اگر دیداری شکست خورده با رئیس جمهور ترامپ می داشتیم، در آن صورت این بر اقتصاد ما اثر منفی می گذاشت. ما توانسته ایم بخشی از خسارت ناشی از خروج یکجانبه پارسال رئیس جمهور ترامپ از برجام، از توافق هسته ای، را کنترل کنیم. توانسته ایم یک سوم ارزش واحد پولی خود را که بعد از خروج آمریکا کاهش یافته بود، بازیابی کنیم و داریم به تثبیت نزدیک می شویم. اگر دوباره این کار را می کردیم و انتظارات برآورده نمی شد، شوک دیگری [به اقتصاد] وارد می شد.

ظریف در مورد اینکه چرا ایران به این نشست به عنوان یک گام نخست نگاه نکرد، با اشاره به اینکه ترامپ در آستانه مجمع از تمایل به دیدار با همتای ایرانی اش صحبت کرده بود، گفت: او چندین پیام آور نزد ما فرستاد، اما بعد در یک نشست خبری گفت که ایرانی ها درخواست دیدار کرده اند و من هنوز نپذیرفته ام. این مبنای خوبی برای شروع نیست. او در سخنرانی اش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که من تحریم ها را رفع نخواهم کرد، بلکه می خواهم تحریم ها را افزایش دهم.

ایران از آمریکا کمک نمی خواهد

او با بیان اینکه ایران به دنبال کمک یا هبه از ایالات متحده نیست، گفت: آنچه ما از ایالات متحده می خواهیم، تجارت با ما یا حتی خرید نفت از ما نیست، بلکه تمام آنچه ما می خواهیم این است که اجازه دهد دیگران آنچه می خواهند در ارتباط با ایران انجام دهند، حتی نیازی به استفاده از دلار هم نیست. آن ها می توانند تجارت خود را با ایران انجام دهند، این در انطباق با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

وی اضافه نمود: ایالات متحده، رئیس جمهور ترامپ، دارد کشورها را به جرم رعایت قوانین بین المللی تنبیه می کند. تمام آنچه ما می خواهیم، توقف این [اقدامات] است.

ظریف در واکنش به مجری که طرح اروپا برای تخصیص خط اعتباری به ایران را وام توصیف کرد، گفت: این یک وام نیست. این یک خط اعتباری مبتنی بر نفتی است که باید بفروشیم. ما از هیچ کس وام نمی خواهیم، ما کشور ثروتمندی هستیم.

او در پاسخ به این سؤال که آیا اروپایی ها قادرند وعده های خود به ایران را عملی کنند، گفت: آن ها در این زمینه سابقه خوبی ندارند. فکر می کنم که متأسفانه آن ها منتظر چراغ سبز واشنگتن هستند و این یک تضاد است، چراکه ایالات متحده سیاست فشار حداکثری را در پیش گرفته است و در چنین وضعیتی با تلاش های افرادی که به دنبال کاهش فشار هستند، موافقت نمی کند.

گام بعدی ایران

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در مورد گام های ایران در جهت کاهش تعهد به توافق هسته ای و اینکه در گام چهارم ایران چه اقدامی انجام می دهد، گفت: در مورد اینکه ما در روز 7 نوامبر (16 آبان) چه خواهیم کرد، می خواهیم بگذاریم تا رئیس جمهور ترامپ حدس بزند. فکر می کنم این بازی ای باشد که او دوست دارد.

وی در ادامه با اشاره به بندهایی در برجام که ایران در آن ها اعلام کرده است در صورت بازگشت تحریم ها اجرای کل یا بخشی از تعهدات خود را متوقف می کند، گفت ایران در حقیقت در حال اجرای قانون و اجرای مفاد خود توافق هسته ای است و تمام مراحل لازم در توافق هسته ای برای عملی کردن این بندها را طی کرده است.

ظریف در مورد اینکه چرا ایران به پایبندی به برجام و در عوض منزوی نگه داشتن آمریکا ادامه نداده، گفت: منزوی کردن، برای سفره ما نان نمی شود.

او بار دیگر تأکید کرد که ایران آماده است تا ظرف چند دقیقه، چند ساعت به محدودیت های برجام بازشود، مشروط بر اینکه طرف دیگر نیز تعهدات خود در این توافق را اجرایی کند. وی وضعیت کنونی را به اجرای قانون و بازداشت یک سارق تشبیه کرد و گفت کسی دوست ندارد فرد دیگری را به زندان بیاندازد، مشروط بر اینکه آن فرد مرتکب تخلف نشده باشد.

وی همچنین یادآور شد که ایران بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای تا یک سال به طور کامل به این توافق پایبند ماند و طرف های باقی مانده برجام را تشویق کرد که تعهدات خود را اجرایی کنند، اما آن ها وعده هایشان را محقق نکردند. ظریف اضافه نمود: نمی توانستیم یک سال دیگر منتظر بمانیم و آن ها به قول دادن ادامه دهند. آن ها باید اقدام می کردند. به این دلیل است که به راه چاره قانونی متوسل شدیم. این بخشی از آن توافقنامه است. من بر سر این توافق مذاکره کرده ام. این توافق بر مبنای عدم اعتماد است و به همین دلیل هم هست که در همان توافق در مورد نحوه برخورد با نقض هم پیش بینی کردیم و قرار بود که در صورت نقض به این شکل عمل کنیم.

وقتمان را هدر نمی دهیم

او در پاسخ به این سؤال که آیا اساسا امکان توافق با ترامپ را قابل تحقق می داند، گفت: خوب، او این را بسیار سخت کرده است، چراکه او گفته است که این توافقی با دولت سابق بوده است، بدون توجه به این واقعیت که این یک قطعنامه شورای امنیت بوده است. او گفته است که این توافق با دولت سابق بوده است. اگر می خواستم مذاکره با این دولت را شروع کنم. دفعه قبل، این مذاکره دو سال طول کشید، این بار بیشتر طول می کشد، چون می دانیم که ایالات متحده چطور رفتار می کند. و بیایید تصور کنیم که رئیس جمهور ترامپ مجددا انتخاب شده است. اگر مذاکره دو سال زمان ببرد، از دولت بعدی رئیس جمهور ترامپ فقط سه سال باقی می ماند. آیا ما دو سال وقتمان را برای مذاکره هدر دهیم تا [او] نفع ببرد.

ظریف در مورد اینکه آیا این بدان معنی است که ایران تصمیم گرفته تا زمان سرانجام ریاست جمهوری ترامپ صبر کند، گفت اینطور نیست و ایران منتظر است تا این دولت یا دولت بعدی سر عقل بیاید و نشان دهد که برای امضای خود احترام قائل است. وی اضافه نمود: تا زمانی که نشان ندهند که برای امضای خود احترام قائلند، هیچ دلیلی برای مذاکره وجود ندارد، چراکه اگر موضوعی را که پیشتر در موردش مذاکره شده، مورد مذاکره مجدد قرار دهید، در آن صورت سابقه بدی بر جای می ماند، چون [برای این چرخه] سرانجامی وجود نخواهد داشت و همین فردا، حتی همین دولت، ممکن است بیاید و بگوید بیشتر می خواهیم.

او به رفتار ترامپ با مکزیک در قضیه توافق تجاری آمریکای شمالی موسوم به نفتا اشاره کرد. در حالی که مکزیک بازمذاکره در مورد این توافق را پذیرفت و با دولت ترامپ به توافق تازه ای رسید، واشنگتن چند ماه بعد خواسته های تازه ای در زمینه مهاجران مطرح و گفت تنها در صورتی توافق تجاری تازه را اجرایی می کند که مکزیک خواسته های تازه را هم بپذیرد. ظریف اضافه نمود: برای این سرانجامی نیست. زمانی که کسی شروع به قلدری کرد و شما بیشتر به او پرداخت کردی، آن زمان آن قلدر بیشتر طلب می کند.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سؤالی در مورد ماجرای هدف قرار دریافت یک پهپاد آمریکایی توسط ایران، تأکید کرد که این پهپاد در حریم هوایی ایران بوده و ساقط کردن این پرنده دفاع از خود بوده است و به همین دلیل واشنگتن دلیلی برای اقدام نظامی علیه ایران نداشته است.

او درباره توقیف کشتی متخلف انگلیسی توسط ایران نیز در پاسخ به مجری که این اقدام را ربایش توصیف کرد، گفت: ربایش؟ نه، نه. این انگلیس بود که به درخواست ایالات متحده راهزنی کرد و یک کشتی ایرانی را در آب های بین المللی متوقف کرد. آنچه ما انجام دادیم، این بود که از سهل گیری دست برداشتیم و به گارد ساحلی خود گفتیم که می توانند کشتی های بریتانیایی را که قوانین بین المللی را نقض کرده باشند، متوقف کنند. آن ها قوانین بین المللی را نقض کردند و توقیف شدند.

تحقیقات بی اعتبار

ظریف تأکید کرد که ایران به دنبال جنگ و تقابل نیست و هرآنچه انجام می دهد در دفاع از خود و با هدف حفاظت از خود است. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین گفت فعالیت های ایران در منطقه از جمله حمایت از دولت سوریه، با هدف مقابله با تروریسم صورت می گیرد. او سپس اقدامات عربستان سعودی در منطقه از جمله بازداشت نخست وزیر لبنان را یادآور شد و گفت در نبود مصونیت ناشی از حمایت آمریکا، ریاض نمی توانست این اقدامات را انجام دهد.

او با بیان اینکه ایران با عربستان در جنگ نیست، گفت این ریاض است که می خواهد ایران را از منطقه کنار بگذارد. وی اشاره کرد که ایران چهار سال پیش پیشنهاد میانجیگری در یمن را داد، اما ریاض این موضوع را رد کرد و مدعی شد که ظرف چهار هفته به اهداف خود در یمن می رسد، اما اکنون در یمن فاجعه انسانی ایجاد کرده است، آن هم با حمایت آمریکا.

وزیر امور خارجه در مورد اتهام زنی کشورهای اروپایی به ایران در موضوع حمله اخیر یمنی ها به تأسیسات نفتی هم گفت اروپا هیچ مدرکی در این زمینه ارائه نکرده و صرفا چون به عقیده اش هیچ توضیح قابل قبول دیگری وجود ندارد، در نتیجه باید ایران را مقصر معرفی کرد. ظریف در مورد تحقیقات سازمان ملل نیز گفت سه عضو این کمیته یعنی عربستان سعودی، آمریکا و انگلیس خود جزئی از ائتلاف متجاوز به یمن هستند، بی آنکه از یمنی ها برای حضور در کمیته دعوت شود. وی تأکید کرد که با چنین ترکیبی، این کمیته تحقیق اعتباری ندارد و این تحقیقی یکسویه است.

ظریف سپس طرف مقابل را به چالش کشید و گفت عربستان سعودی اگر می خواهد شلیک موشک ها متوقف شود، باید جنگ را در یمن را متوقف کند.

او در مورد فعالیت های دفاعی و منطقه ای ایران نیز به اختلاف فاحش بودجه دفاعی ایران و کشورهای منطقه از جمله امارات عربی متحده و عربستان سعودی اشاره کرد و گفت ایران باید بتواند از خود دفاع کند، چراکه سابقه جنگ تحمیلی هشت ساله و بمباران شهرهایش را پشت سر گذاشته و می داند که نباید بی دفاع بماند.

جنگ سایبری

در سرانجام این مصاحبه از ظریف در مورد ادعای سرویس های اطلاعاتی آمریکا مبنی بر احتمال تلاش ایران برای حمله سایبری و اثرگذاری بر انتخابات آمریکا سؤال شد. وزیر امور خارجه گفت: ما در انتخابات شما هیچ ترجیحی نداریم که بخواهیم به خاطرش در انتخابات مداخله کنیم.

وی اضافه نمود: ما در امور داخلی کشوری دیگر مداخله نمی کنیم. اما، یک جنگ سایبری در جریان است. این ایالات متحده بود که این جنگ سایبری را شروع کرد؛ با حمله به تأسیسات هسته ای ما، آن هم به شکلی بسیار خطرناک و غیرمسئولانه که می توانست به مرگ میلیون ها نفر منجر شود. [بدافزار] استاکس نت را به یاد دارید. [پروژه] روز صفر (زیرو دی) را به یاد دارید. شما عملیات المپیک را به یاد دارید. جنگی سایبری در جریان است و ایران هم در این جنگ سایبری درگیر است. هر جنگی که ایالات متحده شروع کند، قادر به سرانجام آن نخواهد بود.

ق

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 11530

به "مصاحبه ظریف با ان بی سی؛ از چرایی عدم دیدار با ترامپ تا هشدار درباره جنگ سایبری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه ظریف با ان بی سی؛ از چرایی عدم دیدار با ترامپ تا هشدار درباره جنگ سایبری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید