معرفی کامل عکاسی مادون قرمز؛ شاخه ای جذاب از عکاسی

به گزارش شیوا مارکت، عکاسی مادون قرمز یکی از شاخه های جذاب عکاسی محسوب می گردد که تاریخچه ای پرفراز و نشیب در پشت سر خود به جای گذاشته است.

معرفی کامل عکاسی مادون قرمز؛ شاخه ای جذاب از عکاسی

به گزارش خبرنگار ، سال هاست از اشعه مادون قرمز و کاربرد های متنوع آن صحبت هایی شنیده می گردد و کمتر کسی است که بداند با یاری این فناوری عکس های جالب و دیدنی به ثبت رسیده است . اشعه مادون قرمز یا Infrared به قسمی از طیف امواج الکترومغناطیسی با محدوده طول موج بین 0.78 تا 1000 میکرومتر گفته می گردد که طول موج بلندتر از دامنه نور مرئی و کوتاه تر از دامنه امواج رادیویی دارد و در سال 1800 توسط سر ویلیام هرشل کشف شد و جالب است بدانید که؛ این اشعه برای چشم انسان قابل رویت نیست.

اشعه مادون قرمز کاربرد های متنوعی دارد که شاید ملموس ترین مثال استفاده از اشعه مادون قرمز در دستگاه کنترل از راه دور دستگاه های الکترونیکی یا تبادل اطلاعات در گوشی های تلفن همراه است. از کاربرد های علمی اشعه مادون قرمز به مطالعات و تحقیقات فضایی می توان اشاره نمود. گرمایی که ما از خورشید یا از یک محیط گرم احساس می کنیم، همان تشعشعات مادون قرمز یا به عبارتی انرژی گرمایی است و باید بدانید، اجسام بسیار سرد هم از خود انرژی گرمایی منتشر می نمایند.

سنجش انرژی گرمایی یا مادون قرمز ساطع شده از اجرام نجومی سخت است، زیرا بیشترین جذب را در اتمسفر زمین دارند؛ بنابراین در علم نجوم و برای مطالعه انتشار گرما از این اجرام از تلسکوپ های فضایی استفاده می گردد و برای اینکه تاثیرات نامطلوب گرمای خود این تلسکوپ ها را به حداقل برسانند مراکز تحقیقاتی نجومی، تلسکوپ ها وتجهیزات خود را به دمای حدود صفر مطلق می رسانند، که بدین ترتیب کمترین میزان انرژی گرمایی ساطع شده از اجرام سماوی نیز توسط اشعه مادون قرمز قابل دریافت و آنالیز می گردد.

ستاره شناسان با استفاده از طول موج های بلند مادون قرمز می توانند به مطالعه توزیع غبار در مراکز محل شکل گیری ستاره ها بپردازند و با استفاده از طول موج های کوتاه می توان شکافی در میان گاز ها و غبار های تیره و تاریک ایجاد کرد تا بتوان نحوه شکل گیری ستاره های جدید را مورد مطالعه قرار داد.

فضای بین ستاره ای در کهکشان راه شیری ما نیز از توده های عظیم گاز و غبار تشکیل شده است. این فضا های بین ستاره ای یا از انفجار های شدید نواختر ها به وجود آمده اند و یا از متلاشی شدن تدریجی لایه های خارجی ستاره های جدید که از آن شکل میگیرند. ابر های بین ستاره ای که حاوی گاز و غبار هستند، در طول موج های بلند مادون قرمز خیلی بهتر آشکار می شوند.

عکاسی مادون قرمز یکی از شاخه های جذاب عکاسی است که از گذشته تا به امروز جزو دل مشغولی های عکاسان بسیاری بوده است و اساسا علت جذابیت اش هم بخاطر ایجاد نوعی نگاه و دید تازه به دنیا است.

این نوع عکاسی در گذشته با استفاده از فیلم های خاص مادون قرمز سیاه و سفید مانند Kodak HIE (+) و یا انواع رنگی مانند KODAK EKTACHROME Professional Infrared EIR Film (+) انجام می پذیرفت و البته برای این منظور استفاده از فیلتز های خاصی که مانع عبور سایر قسمت های طیف نور می شوند نیز الزامی بود. همچنین پروسس خاص و گا ها مسئله ای نیز در پی داشت تا بتوان به عکس های دلخواه دست یافت.

اما جالب است بدانید؛ در دنیای دوربین های دیچیتال نیز این داستان ادامه یافت. سنسور دوربین های دیجیتال قادر به دریافت نور مادون قرمز است. اما برای پیشگیری از اختلالات تصویری ناشی از آلودگی نور مادون قرمز، با فیلتر خاصی در جلوی سنسور، باعث جلوگیری از رسیدن قسمتی از نور مادون قرمز به سنسور می شوند.

توجه کنید؛ قسمتی از نور! بنابراین برای عکاسی مادون قرمز در دوربین دیجیتال میتوان با استفاده از فیلتر های مادون قرمز که فقط به نور مادون قرمز اجازه عبور می دهند، و البته نوردهی طولانی، عکس های مادون قرمز گرفت؛ و البته پروسس بعدی نیز نسبت به عکاسی فیلمی بسیار انعطاف پذیرتر و ساده تر است.

میزان عبور نور مادون قرمز در دوربین های مختلف متفاوت است. دوربین های کامپکت قدیمی تر به قسمت بیشتری از نور مادون قرمز اجازه عبور می دادند و عکاسی مادون قرمز با این دوربین ها راحت تر است. می توان با آزمون های خاصی شرایط دوربین های مختلف را از این لحاظ سنجید.

اما برای حل مشکل اکسپوژر طولانی در این روش، راهی وجود ندارد مگر اینکه آن فیلتر جلوی سنسور برداشته گردد. در این صورت می توان به راحتی با نوردهی معمولی (و توجه به چند نکته خاص) به عکاسی مادون قرمز پرداخت که البته بازهم احتیاج به فیلتری وجود دارد که تنها به نورمادون قرمز اجازه عبور بدهد و از عبور سایر قسمت های طیف مرئی جلوگیری کند و برای این منظور دوربین باید باز گردد و فیلتر جلوی سنسور برداشته گردد و باید بدانید؛ در بعضی شرایط برای راحتی کار، آن فیلتر مادون قرمز را نیز همانجا در داخل دوربین جلوی سنسور نصب می نمایند تا دیگر دوربین کاملا به یک دوربین عکاسی مادون قرمز تبدیل گردد.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 15625

به "معرفی کامل عکاسی مادون قرمز؛ شاخه ای جذاب از عکاسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی کامل عکاسی مادون قرمز؛ شاخه ای جذاب از عکاسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید