موسوی: ابتکار صلح هرمز به زودی و به صورت مکتوب در اختیار کشورهای ذینفع قرار می گیرد

به گزارش شیوا مارکت، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که ابتکار صلح هرمز به زودی و به صورت مکتوب در اختیار کشورهای ذینفع قرار می گیرد.

موسوی: ابتکار صلح هرمز به زودی و به صورت مکتوب در اختیار کشورهای ذینفع قرار می گیرد

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرنگاران، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درباره ابتکار صلح هرمز که از سوی حسن روحانی در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شد، اعلام نمود: جمهوری اسلامی ایران در ادامه طرح ها، ابتکارات و ایده هایی که برای صلح و ثبات منطقه دارد، طرح جدیدی را عنوان کرد. این طرح مربوط به خلیج فارس است و امنیت منطقه را شامل می گردد، با حضور همه کشورهای منطقه و سازمان ملل نیز در آن دخالت دارد.

وی اضافه کرد: این طرح تقریبا مفصلی است و عنوان پویش صلح هرمز را می توان روی آن گذاشت، دارای بندهای مختلفی است و اهداف و راهکارهای اجرایی آن معرفی گردیده که به صورت کلی و اجمالی توسط رئیس جمهور و وزیر خارجه در نیویورک معرفی گردید.

موسوی که با خبرگزاری صدا و سیما تبادل نظر می کرد، در این باره اعلام نمود: بناست که به زودی این طرح را به صورت مکتوب آماده کنیم و در اختیار کشورهای ذینفع قرار بدهیم و به نوعی جزییات آن رونمایی گردد که انشاءالله به زودی انجام خواهد شد.

وی همچنین گفت که دو سفر در سطح مقامات عالی از سوی همسایگان ایران پیش بینی شده که اگر نهایی گردد به زودی اعلام خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد که دور بعدی سفرهای ظریف در قالب چندجانبه و دوجانبه بعد از اربعین شروع خواهد شد.

به گزارش فارس، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران چهارشنبه سوم مهر ماه در سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل طی اظهاراتی همه کشورهایی را که از تحولات خلیج فارس و تنگه هرمز متأثر می شوند به ابتکار صلح هرمز دعوت کرد و گفت: هدف ائتلاف امید ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه کلیه ساکنان حوزه تنگه هرمز و تفاهم متقابل و روابط صلح آمیز و محبت آمیز بین آنهاست. این ابتکار حوزه های مختلف همکاری مانند تأمین همگانی امنیت انرژی، آزادی کشتیرانی و انتقال آزادانه نفت و سایر منابع از و به کشورهای حوزه تنگه هرمز و فراتر از آن را در بر می گیرد.

وی اضافه کرد: ائتلاف امید بر پایه اصول مهمی همچون پایبندی به اهداف و اصول ملل متحد، احترام متقابل، منافع متقابل، صندلی برابر، تبادل نظر و تفاهم ، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی، خدشه ناپذیری مرزهای بین المللی، حل و فصل مسالمت آمیز تمامی اختلافات و از همه مهم تر دو اصل بنیادین عدم تجاوز و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر واقع شده است. حضور سازمان ملل متحد برای ایجاد یک چتر بین المللی در حمایت از ائتلاف امید نیز امری لازم است. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران جزئیات بیشتری از ائتلاف امید را به اطلاع کشورهای ذینفع خواهد رساند. (بیشتر بخوانید)

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 11829

به "موسوی: ابتکار صلح هرمز به زودی و به صورت مکتوب در اختیار کشورهای ذینفع قرار می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موسوی: ابتکار صلح هرمز به زودی و به صورت مکتوب در اختیار کشورهای ذینفع قرار می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید