هشدار نماینده عراقی درباره سوء استفاده کویت از بحران مالی عراق

به گزارش شیوا مارکت، یک نماینده مجلس عراق درباره بهره برداری کویت از بحران مالی کنونی عراق و اجرای پروژه جنجالی بندر مبارک و کم اهمیت کردن فعالیت بندر فاو بصره هشدار داد.

هشدار نماینده عراقی درباره سوء استفاده کویت از بحران مالی عراق

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، عالیه نصیف کننده مجلس عراق از تلاش کویت برای سوء استفاده از بحران اقتصادی عراق و متقاعد کردن طرف های دولتی به موافقت با اجرای پروژه بندر مبارک در قبال دریافت پول از کنفرانس ناکام کمک به بازسازی عراق خبر داد.

به اعتقاد کارشناسان، اجرای پروژه بندر مبارک به معنی از بین رفتن اهمیت بندر فاو در بصره خواهد بود به همین دلیل، این کننده عراقی بیانیه ای که نسخه ای از آن در پایگاه خبری موازین نیوز منتشر شد، گفت: وزیر خارجه کویت که اخیرا به عراق سفر کرده بود، با خود پیشنهادی برای خرید موافقت عراق با مرتبط کردن بندر بزرگ مبارک با یک کانال خشکی عراق به منظور کنار زدن بندر فاو در مقابل دریافت پول از کنفرانس ناکام کمک به بازسازی عراق از سوی دولت این کشور داشت که به طور خلاصه می توان طرح خرید بندر فاو را بر آن گذاشت.

کننده مجلس عراق توضیح داد: کویت تلاش می کند تا از بحران اقتصادی در عراق برای اجرای پروژه های خود استفاده کند. از سوی دیگر برخی مقامات مسئول عراقی نیز تلاش می کنند تا با دریافت میلیاردها دلار پول از کویت، خود را قهرمان نشان دهند و به توده مردم عراق القاء کنند که آنها پیروز شده اند، از بحران اقتصادی کنونی خارج شوند.

وی افزود: این در حالی است که درآمدهای اقتصادی از این کانال خشکی و بندر فاو در صورت استفاده مفید از آنها، تقریبا معادل یک سوم درآمدهای نفتی عراق خواهد بود. هر مسئولی که جرأت کند که این سهل انگاری و اهمال در قبال بندر فاو را امضا کند، خائن محسوب می شود و شاهد خشم و غضب مردم عراق خواهد بود که در قبال هرکس که در قبال حاکمیت عراق و آبها و زمین آن اهمال ورزد، نشان خواهند داد.

نصیف در ادامه گفت : مردم عراق باید بدانند که کویتی ها به دنبال سر بندر فاو هستند. غیرتمندان عراقی که مقابل این طمع ورزی ها بایستند، کجایند؟

این کننده عراقی در سرانجام بر ضرورت دخالت نخست وزیر در این امر و اطلاع از جزئیات دیدارها و تحرکات کویت در بغداد و مقابله با هرگونه تلاش در راستای اجرای پروژه های کویت در عراق تاکید کرد.

عراق با کویت از طریق آبراه خور عبدالله ارتباط دارد. اجرای پروژه بندر مبارک به معنای از بین رفتن اهمیت بندر فاو است و کویت با این پروژه ب می تواند، آب های عمیق خور عبدالله و فاو را به سود خود در اختیار گیرد.

کارشناسان می گویند که اجرای پروژه بندر مبارک در جزیره بوبیان که در مدخل خور عبدالله قرار گرفته است، موقعیت اقتصادی کویت و امکان بهره برداری این کشور از خور عبدالله را در مقایسه با عراق افزایش می دهد و گلوگاه اقتصادی و سیاسی عراق در خلیج فارس را تنگ تر کند.

پیشتر نیز شماری از مقامات عراقی درباره ایده ساخت یک منطقه آزاد تجاری بین عراق و کویت هشدار داده بودند و دلیل مخالفت خود با این امر را تاثیر منفی آن بر بندر فاو در آب های خلیج فارس اعلام کرده بودند.

محمد الفتلاوی عضو شورای استانداری بصره یک سال پیش درباره این طرح کویت گفته بود: کالاهای که از کویت وارد عراق می شوند 200 برابر بیشتر از کالاهای صادراتی عراق به کویت هستند. در چنین شرایطی، وجود یک منطقه آزاد تجاری به این معناست بندر فاو، قابل استفاده نیست. کشتی ها به بندر مبارک در کویت می آیند و در آنجا بارگیری خواهند کرد و بدون پرداخت هیچ هزینه ای وارد منطقه آزاد تجاری می شوند.در این صورت، تجارت در این منطقه در مقایسه با بندر فاو که در آن باید عوارض پرداخت شود، ارزان تر تمام می شود.

م

italyro.ir: تور ونیز: تور ونیز ارزان قیمت، تور ونیز ایتالیا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 21164

به "هشدار نماینده عراقی درباره سوء استفاده کویت از بحران مالی عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار نماینده عراقی درباره سوء استفاده کویت از بحران مالی عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید