همسایه زمین میزبان موجودات زنده است؟

به گزارش شیوا مارکت، تشخیص یک گاز در جو یک سیاره می تواند برای دانشمندان جذاب باشد، چراکه برخی گاز ها نشانه وجود حیات هستند. حالا یکی از همین گاز ها در سیاره زهره کشف شده است.

همسایه زمین میزبان موجودات زنده است؟

به گزارش ؛ زهره، ناهید یا ونوس که نام الهه زیبایی رومی نیز هست یکی از جذاب ترین و پرنورترین اجرام آسمانی است.

این سیاره یکی از گرمترین سیارات منظومه شمسی و جو آن پر از خطرات اسید سولفوریک است که هرچیزی را می تواند تجزیه کند.

گرمای شدید و حجم بالای اسید سولفوریک موجود در جو زهره باعث می گردد که فکر وجود حیات روی این سیاره خیلی عجیب به نظر برسد.

دانشمندان برای مدت های طولانی برای پیدا کردن حیات روی مریخ یا قمر های غول پیکر مشتری و زحل متمرکز بودند و حالا پیدا شدنِ نشانه های حیات روی زهره کمی گیج نماینده به نظر می رسد.

دانشمندان با یاری تلسکوپ های پیشرفته و با استفاده از الگو های تجزیه و تحلیل امواج حاصل از مواد مختلف به این نتیجه رسیده اند که در جو سیاره زهره مقدار قابل توجهی گاز فسفین وجود دارد.

این گاز ماده ای است که در نتیجۀ فعل و انفعالات حیاتی فراوری می گردد و تا به امروز هیچ منبع دیگری برای فراوری این گاز شناسایی نشده است.

همین باعث شده است که دانشمندان به این نتیجه برسند که نوعی فرایند حیاتی باید در زهره وجود داشته باشد که توانسته است گاز فسفین را آن هم در این حجم فراوری نموده باشد.

اما بعضی دیگر معتقدند که شاید فرایند های دیگری نیز برای فراوری این گاز وجود دارند که ما هنوز آن ها را کشف ننموده ایم. این دسته از منتقدان قضاوت دربارۀ وجود حیات در زهره به خاطر وجود گاز فسفین را عجولانه می دانند، اما این یافته، همچنان یافته ای ارزشمند است چراکه وجود سیاره ای شبیه به زمین که بتواند میزبان حیات باشد را بیش از پیش تایید می نماید.

نکته جالب توجه این است که سیاره زهره جزء سیاراتی است که توجه ستاره شناسان به آن خیلی کمتر از سیارات دیگری همچون مریخ، مشتری و یا زحل بوده است چراکه احتمال وجود حیات در آن بسیار پایین قلمداد می شده است.

  • زمان دقیق قابل سکونت بودن زهره تعیین شد

زهره یا ناهید را می توان سیاره دو قلوی زمین دانست، بعضی از دانشمندان معتقدند که این سیاره زمانی پوشیده از آب بوده است و فضایی داشته است که حیات می توانسته است در آن شکوفا گردد.

زمین هم وقتی شکل گرفت جای مناسبی برای زندگی نبود؛ تا مدت های طولانی سطح زمین پر از آتشفشان های فعال و گاز های سمی بود و امکان حیات بر آن وجود نداشت. به مرور زمان و با تحولات عمیق زمین شناسی و ستاره شناسی بود که زمین به جایی برای حیات تبدیل شد.

شاید زهره هم در همین مرحله باشد. امروز دمای سطح این سیاره 800 درجه فارنهایت معادل 426 درجه سانتیگراد است و اتمسفر آن فشاری شدید بر چیز های روی سطح زهره وارد می نماید (1300 پوند بر اینچ مربع) و این یعنی چیزی حدود 90 برابر فشاری که زمین بر چیز ها در سطح دریا وارد می نماید. همه این ها به ما می گوید که آنالیز سطح زهره بسیار کار دشواری است البته به این معنا نیست که کوشش برای فرستادن فضاپیما به زهره صورت نگرفته است.

سال ها پیش شوروی سابق سعی کرد به این سیاره روبات هایی را بفرستد، این ربات ها نتوانستند چند دقیقه بیشتر دوام بیاورند و در دمای بالا و فشار جو زهره ذوب و خرد شدند، اما در مدت کوتاهی که در جو زهره بودند توانستند چند عکس بگیرند و به زمین مخابره نمایند.

اما این همه ماجرا نیست. هرچقدر که سطح زهره داغ و جهنمی است در حدود 50 کیلومتر بالاتر از سطح زهره یک لایه ابر وجود دارد که هوایی بهاری دارد.

در این فضا دما حدوداً 29 درجه است و فشار جو خیلی شبیه به زمین است. 53 سال قبل بعضی دانشمندان فرض وجود حیات در این فضا را طرح نموده بودند. حالا منجمان دقیقاً در همین فضای ابری وجود گاز فسفین را کشف نموده اند که فرض وجود فعل و انفعالات حیاتی در سطح میکروسکوپی را جدی تر می نماید.

احتمال می رود که در این فضا فعل و انفعالات حیاتیِ بی هوازی (یعنی میکروب ها و باکتری هایی که برای حیات خود احتیاج به اکسیژن ندارند) در جریان باشد که مسئول وجود گاز فسفین در جو زهره است، اما این بحث همچنان برجای است که آیا برای فراوری گاز فسفین همیشه باید فعالیت های حیاتی وجود داشته باشد یا این گاز در نتیجۀ فعل و انفعالاتی دیگر (که هنوز کشفشان ننموده ایم) هم امکان بروز دارد.

منبع: جام جم آنلاین

چین: چین: سفر به کشور پهناور و باستانی، پکن، شانگهای ،گوانجو و هانگزو

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24161

به "همسایه زمین میزبان موجودات زنده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همسایه زمین میزبان موجودات زنده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید