همکاری های ایران و چین اثر تحریم های آمریکا را کاهش می دهد خبرنگاران

به گزارش شیوا مارکت، تارنمای آسیا تایمز در گزارشی ضمن پرداختن به روابط چین و ایران نوشت که برنامه جامع همکاری های تهران- پکن و سرمایه گذاری چین در ایران، تأثیر تحریم های ایالات متحده بر ایران را کاهش می دهد.

همکاری های ایران و چین اثر تحریم های آمریکا را کاهش می دهد خبرنگاران

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران در این تحلیل با اشاره به برگزاری نشست آینده کمیسیون مشترک برجام در وین آمده است: تحریم های مالی علیه ایران اصلی ترین ابزار فشار واشنگتن بر تهران است، اما سند همکاری چین با ایران که هفته گذشته امضا شد، تأثیر آن ها را کاهش می دهد.

گزارش می افزاید: کارشناسان چینی می گویند که پکن می تواند با استفاده از یوان ارز اختصاصی خود، برای تجارت با ایران و دیگر کشور های آسیای میانه، تحریم های آمریکا را لغو کند.

آسیا تایمز به نقل از وزارت امور خارجه آمریکا نوشته است: دیپلمات های آمریکایی و ایرانی هفته آینده کمیسیون مشترک برجام را در وین برگزار می نمایند. آمریکایی ها مستقیماً با ایرانی ها دیدار نخواهند کرد، اما در کوشش برای احیای پیمانی برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران هستند که دولت ترامپ به طور یک جانبه از آن خارج شد.

در ادامه این گزارش با اشاره به همکاری چین و آمریکا در خصوص برجام آمده است: پکن در مذاکرات کمیسیون مشترک کارت های زیادی در اختیار دارد و واشنگتن نمی داند پکن کدام کارت را بازی می نماید. این موضوع شرح می دهد که چرا وزارت خارجه آمریکا بلافاصله از توافق سرمایه گذاری چین و ایران انتقاد نکرد و گفت که با پکن در خصوص برجام همکاری دارد.

گزارش می افزاید: این یک تحلیل خوش بینانه از حوادث دو هفته گذشته است، به ویژه پس از آنکه چین هفته گذشته در مذاکرات جایگزینی دلار آمریکا به عنوان ابزار تجارت در آسیای میانه، میزبان سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه بود.

در خاتمه این گزارش آمده است: گرچه طی ماه های اخیر، چین واردات غیررسمی خود از ایران را افزایش داد، اما تصمیم پکن برای تعامل مجدد با ایران در چارچوب سند برنامه همکاری های جامع دو جانبه منعکس نماینده اعتقاد پکن برای توسعه روابط با تهران است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 29435

به "همکاری های ایران و چین اثر تحریم های آمریکا را کاهش می دهد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری های ایران و چین اثر تحریم های آمریکا را کاهش می دهد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید