وزیر خارجه بایدن کیست؟، از مغز متفکر خروج از عراق تا مرد پشت صحنه مذاکرات هسته ای

به گزارش شیوا مارکت، بلینکن یکی از طراحان استراتژی اوباما درمبارزه با داعش محسوب می شد.

وزیر خارجه بایدن کیست؟، از مغز متفکر خروج از عراق تا مرد پشت صحنه مذاکرات هسته ای

خبرنگاران؛ حسین هوشمند- خاتمه جو بایدن، وزیر خارجه دولت آینده آمریکا را انتخاب کرد. آنتونی (تونی) بلینکن به عنوان وزیر خارجه بایدن انتخاب شد. بلینکن دیپلمات حرفه ای و با تجربه ای است که در دولت اول اوباما مشاور امنیت ملی بایدن و در دولت دوم اوباما، معاون مشاور امنیت ملی و معاون وزیر خارجه بود. دیگر رقبای بلینکن برای تصدی این پست، سوزان رایس، سناتور کریس کونز و سناتور کریس مورفی بودند.

جو بایدن در سال 2015 درباره بلینکن گفته بود: او یک ستاره واقعی است که نه تنها مورد تحسین و احترام رئیس جمهور و من قرار گرفته است، بلکه همتایانش در سراسر مناطق جهان هم همین نظر را درباره وی دارند. تونی هم همانند ویلیام برنز سبک و شیوه ای دارد که می تواند کارها را انجام دهد. او قادر به ایجاد روابط دیپلماتیک قوی است چون دارای صداقت مطلق است. من سال ها این فرصت را داشتم که با وی کار کنم. او آزمایشش را پس داده و تحت فشار هم عملکرد خوبی داشته است. او مرد خوبی است، من به وی افتخار می کنم.

سوزان رایس مشاور امنیت ملی دولت اوباما هم که بلینکن دو سال معاون وی بود، درباره او می گوید: بلینکن توانایی رسیدن به اجماع در طیف گسترده ای از مسائل چالشی مربوط به سیاست را دارد. او سهم مهم و دست اولی از تخصص و رهبری در سازمان ها و افرادی که به سیاست خارجی ما شکل می دهند، دارد.

تونی بلینکن کیست؟

بلینکن 16 آوریل 1962 در یونکرز نیویورک در خانواده ای یهودی به جهان آمد. والدین وی جودیت و دونالد بلینکن هستند. تونی تا سال 1971 در نیویورک زندگی می کرد و به مدرسه دالتون می رفت تا این که مادرش از پدرش جدا شد و به پاریس رفت و با ساموئل پیسار که بازمانده هلوکاست و حقوقدان است، ازدواج کرد. پیسار در اردوگاه های آشویتز و داخائو حضور داشته و تاثیر زیادی بر عقاید تونی داشته است.

تونی پس از تحصیل در دانشگاه کلمبیا به دانشگاه هاروارد رفت و تحصیلاتش را در آن جا به اتمام رساند. بعد از دانشگاه بلینکن در نشریه نیو ریپابلیک مشغول به فعالیت شد. پس از این وی به عنوان یک دموکرات وارد سیاست شد و در انتخابات ریاست جمهوری 1988 به پدرش برای جمع آوری یاری اقتصادی برای مایک دوکاکیس کاندیدای دموکرات یاری می کرد.

در دهه 1990 در دولت بیل کلینتون، استیون اوکسمن، معاون اروپا و کانادای وزیر خارجه، بلینکن را استخدام کرد و وی وارد وزارت خارجه شد. در همین دولت، کلینتون عموی تونی، آلن را به عنوان سفیر آمریکا در بلژیک و سپس پدر وی را به عنوان سفیر آمریکا در مجارستان انتخاب کرد. مدتی بعد رابرت بورستین، نویسنده سخنرانی های کلینتون، بلینکن را به شورای امنیت ملی آورد و وی نویسنده سخنرانی های رئیس جمهور در زمینه سیاست خارجی شد.

سندی برگر، مشاور امنیت ملی کلینتون درباره بلینکن می گوید: من به دنبال شخصی بودم که هم بتواند سخنرانی های رئیس جمهور را بنویسد و هم بتواند به طور گسترده درباره امور استراتژیک فکر کند. بلینکن در دولت کلینتون مسئول امور اروپای شورای امنیت ملی آمریکا نیز بود. بلینکن در دوران جورج دبلیو بوش از دولت خارج شد و در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی مشغول به فعالیت شد. وی در سال 2002 به کمیته روابط خارجی سنا رفت و مدیر کارکنان این کمیته شد. زمانی که وی در این کمیته بود با سناتور بایدن و اوباما آشنا شد.

در سال 2008، بلینکن در کمپین ریاست جمهوری بایدن حضور داشت و بعد از این که وی به عنوان معاون رئیس جمهور انتخاب شد، به عنوان مشاور امنیت ملی معاون رئیس جمهور مشغول شد تا این که در 25 ژانویه 2013 توسط اوباما به عنوان معاون مشاور امنیت ملی رئیس جمهور منصوب شد. بلینکن یکی از مشاورین نزدیک به اوباما در حلقه تیم امنیت ملی وی بود، بلینکن در کنار بایدن، تام دانیلون، دنیس مک دانا و جان برنن، حلقه ای را تشکیل می دادند که بنا به گفته دانیلون یکی از حلقه های با ثبات در طول 4 سال و نیم بود.

پس از خروج دانیلون از کاخ سفید و انتصاب مک دانا به عنوان رئیس دفتر اوباما و انتقال برنن به سازمان سیا، بلینکن در تیم امنیت ملی باقی ماند و به نقدها درباره استراتژی در سوریه پاسخ می داد. بلینکن یکی از طراحان استراتژی اوباما درمبارزه با داعش محسوب می شد. وی همچنین فرآیند مشخص جانشین پس از استعفای نوری مالکی از مقام نخست وزیری را مدیریت نموده است.

بایدن که در دولت اوباما، مسائل عراق را مدیریت می کرد درباره نقش بلینکن می گوید: ما بدون کوشش های زیاد بلینکن نمی توانستیم از عراق خارج شویم بلینکن یکی از بازیگران با نفوذ در پشت صحنه مذاکرات هسته ای با ایران هم بود. بلینکن از حامیان بازگشت آمریکا به برجام محسوب می گردد. یکی از منابع ناشناس درباره وی به فارن پالیسی می گوید که بلینکن در کاخ سفید به عنوان یک فرد دانشگاهی و غیر ایدئولوژیک شناخته می گردد.

کارشناس آمریکا

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: عصر ایران
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 25689

به "وزیر خارجه بایدن کیست؟، از مغز متفکر خروج از عراق تا مرد پشت صحنه مذاکرات هسته ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه بایدن کیست؟، از مغز متفکر خروج از عراق تا مرد پشت صحنه مذاکرات هسته ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید