وزیر خارجه چین: آمریکا گستاخ شده پاسخ قاطعی خواهیم داد

به گزارش شیوا مارکت، وزیر امور خارجه و مشاور دولت چین گفت، از آنجا که آمریکا به شدت گستاخ و غیرمنطقی شده، پکن پاسخی قاطع و منطقی به اقدامات آمریکا خواهد داد.

وزیر خارجه چین: آمریکا گستاخ شده پاسخ قاطعی خواهیم داد

به نقل از خبرگزاری شینهوا، وانگ یی، وزیر خارجه و مشاور دولت چین دیدگاه هایش درباره روابط آمریکا - چین را در جریان گفت وگوی تلفنی با ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه به اشتراک گذاشت.

وانگ یی با بیان اینکه مناسبات کنونی چین-آمریکا به منبع نگرانی برای بسیاری در جامعه بین الملل تبدیل شده است، تاکید کرد: دلیل اساسی این است که یک جناح سیاسی خاص در ایالات متحده، تحریک شده از نیاز برای بالا بردن چشم انداز انتخاباتی و حفظ هژمونی تک قطبی، در راستای نفی تاریخ روابط دو کشور، سرکوب چین در هر جناح، تحریک چین روی منافع اصلی اش، حمله به سیستم اجتماعی مورد انتخاب مردم چین و بدنام کردن حزب حاکمی که پیوندهای جدانشدنی با مردم چین دارد، اقدام کرده است.

وانگ یی با تاکید بر اینکه اقدامات آمریکا ابتدایی ترین حس نزاکت را در تعامل بین کشورها از بین برده و اصلی ترین هنجارهای بین المللی را نقض کرده است، اضافه نمود چنین رفتاری سیاست قدرت کامل است که می تواند با یک کلمه توصیف شود: هژمونی.

وزیر خارجه چین با اشاره به سخنان اخیر مایک پامپئو، همتای آمریکایی خود گفت، اینها تحریک دوباره رویارویی ایدئولوژیک است و جهان را به سمت یک جنگ سرد جدید سوق می دهد و اوضاع به گونه ای است که مردم اکنون می توانند روح مک کارتیسم را که از خاکسترها برمیخیزد، ببینند.

وانگ یی گفت، چنانچه چنین تئوری توطئه هایی مجال جولان پیدا کنند، نه تنها روابط چین و آمریکا به پرتگاه تقابل می کشد، بلکه کل جهان با بحران اختلاف روبرو می شود و کل آینده بشریت در معرض خطر قرار می گیرد.

این سیاستمدار چینی با بیان اینکه ایالات متحده با ترویج سیاست اول آمریکا در چند سال اخیر بیشتر در راستا یک جانبه گرایی قرار گرفته است، به جدایی آن از تعهدات و وظایف بین المللی و تضعیف جدی نظم و قانون بین المللی اشاره کرده و گفت تعداد پیمان های بین المللی ای که دولت کنونی آمریکا از آن خارج شده، بیش از موارد در دولت های پیشین آمریکاست.

وانگ یی همچنین اشاره کرد، بدتر اینکه در زمان حساس کنونی که وحدت جامعه بین المللی برای مبارزه با کووید-19 لازم است، واشنگتن خروج از سازمان بهداشت جهانی را اعلام می کند و بر خلاف نظر بیشتر کشورهای جهان، از زیر بار مسوولیت هایش به عنوان یک کشور مهم شانه خالی می کند.

او اضافه نمود: ایالات متحده بزرگترین عامل در ویرانی نظم بین المللی کنونی شده است و آن را به کشوری تبدیل کرده که مخالف با رویه تاریخی و جامعه بین المللی ایستاده است. وانگ یی گفت: چین تدابیر متقابل قاطع علیه رفتارهایی که حقوق و منافع مشروع چین را تضعیف کند، اتخاد خواهد کرد. چین مشکل آفرینی نمی کند و همواره نهایت خویشتنداری را نشان می دهد.

رئیس دستگاه دیپلماسی چین همچنین گفت، چندی پیش طرف آمریکایی با زور خواستار تعطیلی کنسولگری چین در هوستون تگزاس شد که این تحریکی علیه حاکمیت و عزت چین بود و قطعا با واکنش مشروع و ضروری چین روبرو می شود. این با رفتارهای دیپلماتیک مرسوم و حق همه کشورهای مستقل سازگار است.

وانگ یی با درخواست ارتباط منطقی میان چین و آمریکا گفت، پکن هرگز به چند عنصر ضد چینی اجازه نخواهد داد تا چندین دهه تبادلات و همکاری های موفقیت آمیز میان این دو کشور را دگرگون کنند و همچنین اجازه نخواهد داد پیش داوری ایدئولوژیکی آینده تحولات این روابط را تضعیف کند.

وزیر خارجه چین اضافه نمود: تحریک بی محابای آمریکا برای رویارویی و تفرقه با این واقعیت که منافع چین و ایالات متحده عمیقا در هم تنیده است و با تمایلات مشترک مردم تمام کشورها مرتبط است، تطبیق ندارد. از جامعه بین الملل می خواهیم با به طور مشترک از همبستگی و همکاری حمایت کنند.

وانگ یی همچنین سه شنبه در ادامه صحبت هایش با وزیر خارجه فرانسه گفت، چین و فرانسه باید ارتباط و هماهنگی استراتژیک خودشان در روبرو با بی ثباتی روزافزون و تردید جهانی را تقویت کنند. او گفت: آنها باید برای حفاظت از چندجانبه گرایی و علیه قلدری تک جانبه گرایی به نفع صلح و ثبات جهانی دست در دست هم دهند.

این مقام همچنین به نتایج پرثمری که طرفین در بیستمین گفت گوی استراتژیک و هفتمین گفت وگوی مالی و مالی عالی رتبه چین و فرانسه به دست آوردند، اشاره کرد که راه را برای تبادلات و تعاملات سران دو کشور در امسال را هموار می کند.

به گفته وانگ یی، چین و اروپا دو عامل قدرتمند در جهان به سمت چند قطبیتی هستند و باید نقشی به عنوان تثبیت کننده جهانی را ایفا کنند. وزیر خارجه چین گفت: چین مایل به تقویت هماهنگی با فرانسه درباره روابط چین - اتحادیه اروپاست و همچنین تسریع مذاکرات توافق سرمایه گذاری با اتحادیه اروپا و همکاری در مقابله با تغییرات جوی و دیگر زمینه ها.،ایسنا

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 21982

به "وزیر خارجه چین: آمریکا گستاخ شده پاسخ قاطعی خواهیم داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه چین: آمریکا گستاخ شده پاسخ قاطعی خواهیم داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید