وضعیت گلیم هرسین بعد از ثبت جهانی، چرا دستمزدهای بافندگان اختلاف فاحشی با هم دارد؟

به گزارش شیوا مارکت، سال گذشته گلیم هرسین نشان بین المللی جغرافیایی را از سازمان جهانی WIPO دریافت کرد.

وضعیت گلیم هرسین بعد از ثبت جهانی، چرا دستمزدهای بافندگان اختلاف فاحشی با هم دارد؟

فیروز ناصری هرسینی نایب رئیس مجمع ملی هنرمندان صنایع دستی کشور و پدر گلیم ایران، در گفت وگو با خبرنگار ، در خصوص گلیم هرسین و وضعیت آن پس از ثبت دنیای گفت: نشان جغرافیایی برای رشته صنایع دستی یا کالای هنری است که دارای یک منطقه جغرافیایی خاص باشد و به نام همان منطقه شهرت بیابد.

او ادامه داد: با ملی و دنیای شدن نشان جغرافیایی گلیم هرسین طرح، نقش، رنگ و موتیف های گلیم هرسین خاص شد. اگر در سرتاسر ایران گلیمی با طرح و نقش هرسین بافته شود، به نام منطقه هرسین به ثبت می رسد. نشان اعتماد فروشگاه را خواهد گرفت و برندی که 10 و یا 12 هزار سال از قدمتش می گذرد، در حیطه جغرافیایی هرسین محصور و به نمایش گذاشته می شود.

پدر گلیم ایران افزود: بعد از اعطای نشان ملی جغرافیایی گلیم هرسین با برگزاری جلسات توجیهی و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی لوح ثبتی نشان جغرافیای بین المللی از دفتر سازمان دارایی های فکری دنیای را دریافت کردیم.

او افزود: گلیم هرسین با ثبت نشان جغرافیایی بین المللی، کد خاصی را دارا شد که این کد امکان شناسایی مشخصات بافنده، نوع و نقش بافت را پیدا کرده است. مشخصات به زبان های فارسی و انگلیسی در بارکد مورد نظر نوشته شده است و صنعتگران و بافندگان سر تاسر دنیا با این بارکد، گلیم هرسین را بهتر می شناسند و مالکیت معنوی اثر نیز بهتر حفظ می شود.

نایب رئیس مجمع ملی هنرمندان صنایع دستی کشور خاطرنشان کرد: از محاسن دیگر ثبت ملی و نشان جغرافیایی این است که از نظر بافت، موتیف، تکنیک و رنگ آمیزی گلیم هرسین دچار سرقت نمی شود. اما متاسفانه فقط ارزش دنیای که گلیم هرسین به دست آورده است، برای دولتمردان مهم است.

او افزود: به واسطه دنیای شدن گلیم هرسین کشور هایی مانند آلمان، کانادا و هلند که به بافت گلیم مشغولند، برای شناخت بیشتر بافت این نوع گلیم، نمونه بافت های بیشتری را از کشور ایران درخواست کردند.

فیروز ناصری هرسینی در خصوص ترویج کلاس های آموزشی بافت گلیم گفت: نیازمند آموزش بافت گلیم هستیم؛ اما مسئولان این حوزه می گویند که بودجه کافی برای این امر را ندارند. این مسئله باعث نا آگاهی بافندگان جوان خواهد شد و به مرور نیز استادکاران گلیم هرسین رغبتی برای تولید نخواهند داشت. معاونت صنایع دستی کشور وظیفه دارد که کارگاه هایی برای آموزش استاندارد نوع بافت برگزار کند که اگر کشور های دیگر این محصولات هنری را در خواست کردند، بافندگان با توجه به نیاز بازار هدف به تولید گلیم هرسین بپردازند. با سرمایه گذاری در امر آموزش و آشنایی بافندگان با استاندارد های اولیه شاهد سلیقه ای پیش رفتن صنعتگران نخواهیم بود.

پدر گلیم هرسین در خصوص چرایی دستمزد پایین برخی از بافندگان توضیح داد: استاندارد های آیین تولید، ویژگی ها و نقوش گلیم هرسین به درستی اجرا و رعایت نمی شود. در موسسه استاندارد ملی کشور در 263 جلسه تشکیل شده، استاندارد های گلیم هرسین به ثبت رسید و در سایت نیز گذاشته شد، اما بیشتر بافندگان اطلاع درستی از استاندارد های به کار رفته در بافت گلیم هرسین ندارند.

او ادامه داد: برخی بافندگان که نسبت به سایر هنرمندان مزد پایین تری دریافت می کنند، باید چرایی دستمزد پایین را در کیفیت، مواد مورد استفاده در بافت و رعایت استاندارد ها جستجو کنند. دستمزد بافت یک متر گلیم برای بافنده ای 50 هزار و برای بافنده دیگر 300 هزار تومان است. این تفاوت قیمت از رعایت صفحه عرضی و طولی گلیم، نقوش و استاندارد ها ناشی می شود و ارزش اضافه کرده برای بافنده ایجاد می کند.

مدیر عامل مجمع هنرمندان کرمانشاه درباره هلدینگ در حوزه صنایع دستی خاطرنشان کرد: نیاز به هلدینگ در حوزه صنایع دستی به شدت احساس می شود که مسئله گرانی و نبود مواد اولیه و فروش محصولات هنری را حل نماید. مواد اولیه گلیم هرسین بومی است که 3 برابر افزایش قیمت داشته است. اگرمواد اولیه خاص این منطقه نبود بافندگان باید 10 برابر قیمت های اولیه پول می پرداختند.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10458

به "وضعیت گلیم هرسین بعد از ثبت جهانی، چرا دستمزدهای بافندگان اختلاف فاحشی با هم دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وضعیت گلیم هرسین بعد از ثبت جهانی، چرا دستمزدهای بافندگان اختلاف فاحشی با هم دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید