وضعیت 57کالای منتخب زیر ذره بین؛ تنور داغ تولید در میانه تابستان

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران : بررسی وضعیت 57کالای منتخب نشان می دهد که تنور تولید در میانه تابستان داغ است. جدیدترین آمارها نشان می دهد که در پنج ماه منتهی به مرداد امسال، 36کالای منتخب رشد تولید و 21کالا افت تولید را نسبت به مدت مشابه سال قبل ثبت کرده اند.

وضعیت 57کالای منتخب زیر ذره بین؛ تنور داغ تولید در میانه تابستان

به گزارش خبرنگاران ارزیابی ها نشان می دهد کالاهای منتخب در دو گروه معدن و صنایع معدنی و شیمیایی و پتروشیمی عملکرد بهتری نسبت به بخش صنعت داشته اند. نشانه های خروج تولید از رکود از میانه فصل بهار نمایان شد و آمارهای وزارت صمت نشان می دهد که روند مثبت در بخش تولید ادامه دار است.

تنور تولید در میانه تابستان همچنان داغ است. آمار اعلام شده از آخرین وضعیت تولید 57 کالای منتخب صنعتی، معدنی و پتروشیمی نشان دهنده آن است که در دومین ماه تابستان سال جاری از میان کالاهای منتخب ارزیابی شده 36 کالا رشد تولید و 21 کالا افت تولید را نسبت به مدت مشابه سال قبل ثبت کرده اند و با این شرایط می توان گفت 63 درصد از کالاهای منتخب ارزیابی شده نیمه تابستان را با رشد تولید سپری کرده اند. ارزیابی های صورت گرفته نشان دهنده آن است که بیشترین افت تولید در مدت زمان مورد بررسی به خودروسازان اختصاص داشته است؛ کمبود قطعات مورد نیاز از یکسو و خروج برخی از شرکای تولیدی خودروسازان عمده دلایلی است که موجب شد این گروه بیشترین افت تولید را در این مدت تجربه کند. هرچند با رصد داده های اعلام شده این نکته نمایان می گردد که رقم تولید در هر سه گروه رقم دندان گیری نبوده، اما همین رشد محدود را می توان به فال نیک گرفت.

داده های اعلام شده در حالی است که گزارش منتشر شده از مدیران خرید از افت این شاخص در مرداد سال جاری حکایت داشت، مدیران خرید افت این شاخص در مرداد ماه سال جاری را به دو سناریوی بازگشت رکود به فعالیت های بنگاه های تولیدی و ورود بخشی از صنایع به تعطیلات تابستانی (بعضا اجباری) نسبت دادند. شاخص مدیران خرید یا همان شامخ را برای مرداد ماه 79/ 45واحد اعلام شده است؛ عددی که در مقایسه با شامخ ماه قبل 28/ 4 واحد یعنی معادل 54/ 8 درصد کاهش داشته است؛ با این حال مدیران خرید انتظارات تولید در ماه شهریور را مثبت ارزیابی کردند. ارزیابی مدیران خرید از وضعیت تولید در حالی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت با ارزیابی وضعیت تولید در سه گروه کالاهای صنعتی، معدنی و صنایع معدنی و شیمیایی و پتروشیمی از روند مثبت تولید در دومین ماه تابستان سال جاری خبر داده است. نشانه های خروج تولید از رکود از نیمه های فصل بهار نمایان شد و تداوم آن موجب شد از میان 31 محصول منتخب صنعتی 18 محصول رشد تولید را تجربه کنند. انتظارات مثبت شاخص مدیران خرید، تعدیل انتظارات تورمی و وضعیت تولید محصولات منتخب صنعتی، معدنی و پتروشیمی را می توان سه شاهد اصلی کاهش عمق رکود و رسیدن به رونق تولید در نظر گرفت؛ سه شاهدی که از ابتدای سال جاری استارت آن زده شد و موجب شدند تولید بتواند از رکودی که ماه ها دامن آن را گرفته بود خارج گردد.

به اعتقاد فعالان مالی، در صورت تسهیل در روند دسترسی تولید کنندگان به مواد اولیه مورد نیاز و تزریق منابع مالی می توان شاهد بهبود بیش از پیش روند تولید بود. علاوه بر محصولات منتخب صنعتی، در بخش تولید کالاهای منتخب پتروشیمی نیز به تفکیک محصولات شیمیایی و پلیمری در دوره زمانی مورد بررسی شاهد رشد تولید بوده ایم؛ به طوری که از میان 13 محصول منتخب در این بخش، 9 محصول شیمیایی و پلیمری روند رو به رشد را در این دوره تجربه کرده اند. روند تولید محصولات منتخب معدنی و صنایع معدنی نیز بیانگر آن است که از میان 13 محصول مورد بررسی در این گروه 9 محصول رشد تولید را ثبت کرده اند.

محصولات منتخب با رشد مثبت

براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت سیگارت، کارتن، نئوپان، تراکتور و نخ پلی استر از جمله کالاهای منتخبی هستند که دومین ماه تابستان را با بیشترین رشد تولید سپری کردند. آمار اعلام شده درخصوص تولید سیگارت بیانگر آن است که در پنج ماه منتهی به مرداد سال جاری در مجموع 6/ 22میلیارد نخ سیگارت در کشور تولید شده است که در مقایسه با تولید 16میلیارد نخ سیگارت تولیدی در مدت مشابه سال گذشته رشدی بیش از 41 درصدی برای این کالا ثبت شده است. روند تولید کارتن نیز در این دوره زمانی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد حدود 32 درصدی داشته است، مجموع تولید کارتن در دوره زمانی مورد بررسی 6/ 307 هزار تن بوده است. نئوپان تولیدی در این دوره زمانی نیز برابر با 2/ 288 هزار مترمکعب بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشدی بیش از 26 درصدی را رقم زده است؛ مجموع نئوپان تولید شده در مدت مشابه سال قبل برابر با 228 هزار مترمکعب بوده است. تولیدکنندگان تراکتور نیز با تولید 7 هزار و 445 دستگاه تراکتور توانستند جایگاه چهارم را به خود اختصاص دهند و از این طریق رشد 26 درصدی تولید را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کنند؛ مجموع تولید این محصول در دوره زمانی سال گذشته برابر 5 هزار و 907 دستگاه بوده است. نخ پلی استر تولیدی در این دوره زمانی نیز برابر با 123 هزار تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشدی حدود 25 درصدی را رقم زده است. مجموع نخ پلی استر تولید شده در مدت مشابه سال قبل برابر با 5/ 98 هزار تن بوده است.

محصولات صنعتی با بیشترین افت

با رصد داده های اعلام شده می توان گفت در دوره زمانی مورد بررسی بیشترین افت تولید به گروه های کامیون کشنده، کمباین، اتوبوس، مینی بوس و ون، الیاف اکریلیک و انواع سواری تعلق داشت. آمار اعلام شده حکایت از آن دارد که در دوره زمانی مورد بررسی در مجموع 1884 دستگاه کامیون کشنده در کشور تولید شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افتی حدود 69 درصدی داشته است؛ تولید این محصول در دوره مشابه سال 97 برابر با 6021 دستگاه بوده است. کمباین تولید شده در کشور نیز در دوره زمانی مورد بررسی برابر با 159 دستگاه بوده که نسبت به دوره زمانی مشابه سال قبل افتی بیش از 64 درصدی داشته است. روند تولید اتوبوس، مینی بوس و ون نیز در دوره زمانی مورد بررسی برابر با 712 دستگاه بوده که با توجه به تولید هزار و 889 دستگاه اتوبوس، مینی بوس و ون تولیدی در سال گذشته افت تولید بیش از 62 درصدی برای این محصول ثبت شده است. الیاف اکریلیک تولید شده در کشور نیز در دوره زمانی مورد بررسی برابر با 75/ 0هزار تن بوده که افت بیش از 53 درصدی داشته است.

روند تولید انواع سواری نیز در دوره زمانی مورد بررسی افتی 40 درصدی را تجربه کرده است. خودروسازان در مدت زمان مورد بررسی در مجموع پیروز به تولید 291 هزار و 100 دستگاه انواع سواری در کشور شده اند. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته 484هزار و 800دستگاه انواع سواری در کشور تولید شده بود.

آمار تولید معدن

از سوی دیگر مطابق آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت، در مدت زمان مورد بررسی از میان 13 محصول منتخب معدنی، 4 محصول افت و 9 محصول رشد تولید را نسبت به مدت مشابه سال 97 تجربه کرده اند. ارزیابی ها نشان می دهد در مدت زمان مورد بررسی، پنج محصول ظروف چینی، چینی بهداشتی، شیشه جام، ظروف شیشه ای و کاتد مس به ترتیب بیشترین میزان تولید را در میان محصولات معدنی ثبت کرده اند. اما محصولات معدنی که در این دوره زمانی بیشترین افت تولید را تجربه کرده اند در برگیرنده چهار محصول شمش آلومینیوم، کنسانتره زغال سنگ، سنگ آهن و آلومینا می گردد. براساس آمار اعلام شده مجموع تولید ظروف چینی در مدت زمان مورد بررسی برابر با 8/ 23 هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 24 درصد رشد داشته است. اما در مدت زمان مورد بررسی در مجموع 45 هزار تن چینی بهداشتی در کشور تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشدی بیش از 20 درصدی را ثبت کرده است. سومین محصول معدنی که این مدت را با رشد سپری کرد به شیشه جام بازمی گردد. براساس آمار اعلام شده در این مدت 1/ 457 هزار تن شیشه جام تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی 5/ 19درصدی داشته است. تولید ظروف شیشه ای نیز برابر با 9/ 228 هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی بیش از 18 درصدی ثبت شده است. اما مجموع تولید کاتد مس نیز برابر با 8/ 117 هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی 18 درصدی داشته است.

محصولات منتخب شیمیایی

در بخش کالاهای منتخب پلیمری و شیمیایی نیز از میان 13 محصول، در مجموع 9 محصول رشد تولید را تجربه کرده اند. پنج محصول منتخب شیمیایی و پتروشیمی که در دوره زمانی مورد بررسی رشد تولید را تجربه کرده اند به محصولات اپوکسی رزین(ER)، استایرن بوتادین رابر (SBR)، اوره، پلی اتیلن (PE) و پلی پروپیلن (PP) اختصاص داشته است. اما داده های اعلام شده بیانگر آن است که از مجموع محصولات منتخب شیمیایی چهار محصول پلی کربنات (PC)، اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)، پلی بوتادین رابر (PBR) و آمونیاک افت تولید داشته اند. براساس داده های اعلام شده مجموع تولید کالاهای منتخب شیمیایی و پتروشیمی برابر با 23 میلیون و 196 هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی بیش از یک درصدی داشته است. با توجه به داده های اعلام شده مجموع تولید محصولات پلیمری برابر با 3 میلیون و 57 هزار تن بوده و جمع شیمیایی ها نیز 20 میلیون و 139 هزار تن ثبت شده است.

تور پاریس: تور پاریس: سفر به نگین شهر ها اروپا و فرانسه

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10957

به "وضعیت 57کالای منتخب زیر ذره بین؛ تنور داغ تولید در میانه تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وضعیت 57کالای منتخب زیر ذره بین؛ تنور داغ تولید در میانه تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید