وفای به عهد دولت با بازنشستگان و افزایش 77 درصدی حقوق آنها

به گزارش شیوا مارکت، دولت تدبیر و امید به وعده خود وفا کرد و در کمتر از 6 ماه احکام جدید بازنشستگان برای همسان سازی حقوق با میانگین 77 درصد افزایش، صادر شد.

وفای به عهد دولت با بازنشستگان و افزایش 77 درصدی حقوق آنها

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، سالهاست که موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان در حد وعده باقی مانده بود و مسوولان جرات ورود به آن را نداشتند اما در فروردین ماه امسال با دستور رییس جمهوری موضوع همسان سازی در دستور کار نهاده شد و به این ترتیب قطار همسان سازی حقوق بازنشستگان حرکت خود را آغاز کرد تا با وجود همه تنگناها، محدودیت در منابع و اعتبارات و آثار سوء تحریم های ظالمانه بر بخش های مالی کشور در جهت حمایت از معیشت گروه های کم برخوردار جامعه و حمایت و تکریم شرایط معیشت بازنشستگان و مستمری بگیران حرکت کند و به هدف نهایی دولت که برقراری عدالت اجتماعی است برسد.

همسان سازی حقوق بنا به تعریف مدیرکل فنی صندوق بازنشستگی کشوری در واقع به این معناست که حقوق فردی که در سال هایی گذشته بازنشسته شده با حقوق فرد هم گروه خود که به تازگی بازنشسته شده یا مشغول به کار است نزدیک می گردد.

آنچه هم اکنون به عنوان همسان سازی حقوق بازنشستگان انجام می گردد، مربوط به ماده 30 برنامه ششم توسعه است که دولت مکلف شده آنالیز های لازم برای برقراری عدالت در نظام پرداخت، برطرف تبعیض و متناسب سازی دریافت ها و برخورداری از امکانات شاغلان را برای بازنشستگان و مستمری بگیران کشوری و لشکری سال های مختلف انجام دهد و این راستا را طی می نماید.

از سال 96 تا امسال مطابق قوانین بودجه، مبالغی در ردیف هایی به عنوان تبصره 12 قانون بودجه در قالب همسان سازی برای افزایش حقوق اختصاص یافت. برای نمونه در سال های 96 و 97 به میزان دو هزار و 200 میلیارد تومان، سال 98 مبلغ سه هزار و 250 میلیارد تومان و در ابتدای امسال نیز 6 هزار و 500 میلیارد تومان درنظر گرفته شد که علاوه بر افزایش سنواتی حقوق به بازنشستگانی که مشمول همسان سازی بودند، تعلق گرفت.

براساس این گزارش، سی ام شهریورماه، آیین نامه متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری در هیات دولت تصویب شد.

برابر این آیین نامه، دولت همچنین در اجرای ماده (30) قانون برنامه ششم توسعه، صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح را مکلف کرد علاوه بر افزایش امتیازات شغلی مندرج در آیین نامه اجرایی بندهای (الف) و (ب) تبصره (12) ماده واحده قانون بودجه سال 1399 کل کشور، از محل منابع داخلی و سایر منابع حاصل از سرمایه گذاری های خود و منابع حاصل از بند (و) تبصره (2) قانون بودجه سال 1399 کل کشور، نسبت به برقراری عدالت در نظام پرداخت و متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تحت پوشش خود با 90 درصد میانگین حقوق مشمول کسور بازنشستگی شاغلین هم طبقه مشترک صندوق متناسب با سنوات خدمت، از شش ماهه دوم 1399 اقدام کند.

براساس گزارش ایرنا، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری بیستم مهرماه از صدور احکام جدید بازنشستگان اطلاع داد و گفت این احکام در سایت صندوق cspf.ir قابل مشاهده و دریافت است.

همچنین اکبر افتخاری اعلام نمود که در اجرای مصوبه هیات وزیران حقوق بازنشستگان کشوری با 90 درصد میانگین حقوق شاغلان هم گروه یا هم طبقه تطبیق داده شده و این تغییرات در احکام آنها قابل مشاهده است.

به گزارش ایرنا ، شب گذشته نیز محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: الوعده وفا؛ مطالبه مهم جامعه بازنشستگی کشور عملیاتی و احکام متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری صادر شد. خوشحالم که اعلام کنم در امسال حقوق بازنشستگان کشوری به طور میانگین 77 درصد افزایش یافته است.

براساس این گزارش با ابلاغ احکام همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری، به طور متوسط یک میلیون و 500 تا 600 هزار تومان به حقوق هر بازنشسته اضافه شد.

بنابراین حداقل دریافتی بازنشستگان کشوری با 30 ساله سابقه سه میلیون و 500 هزارتومان و بازنشستگان لشگری نیز 4 میلیون و 500 هزار تومان خواهد بود.

->

خیمه نیوز: خیمه نیوز، با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24463

به "وفای به عهد دولت با بازنشستگان و افزایش 77 درصدی حقوق آنها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وفای به عهد دولت با بازنشستگان و افزایش 77 درصدی حقوق آنها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید